• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Danışmanlık ciddi problemler...

ismail tevetoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba arkadaşlar bildiğiniz üzere danışmanlık firmaları yoğun bir şekilde artmakta ve bu nedenle fiyatlar gerçekten aşağıya düşmekte farkında olmadan çevre mühendislerinin değerinide düşmektedir.bunun önüne nasıl geçicez bilmiyorum ve en son aldığım bir bilgide EK-1 de yer alan bir firma 600 tl ye danışmanlık firmasıyla anlaştı bunun adı salaklıktır karşımızdakıler zaten bizimle çalışmak zorundalar o zaman neden bu kadar fiyatımızı düşürüyoruz?

Cevap: Danışmanlık ciddi problemler........

firmalarin kapanmasi demek meslektaşlarımızın işsiz kalmasi demek. bence odanin bu işe el atmasi ve her yönetmelige belli fiyatlar getirmesi gerek gerekirse sendika kurulmali. fiyatlar ayni olursa şirketler en ucuz fiyat yerine kaliteli hizmet veren firmalarla çalışmak ister ve buda mesleki acidan gelişmemizi saglar diye düşünüyorum. ve kim daha bilgili ve işini yapiyorsa o kişiler daha yüksek ücretler alacaktir.

Fiyatlar hikaye , il müdürlüğünün yeterli personeli yok.O yüzden denetim yapamıyorlar.Dolayısıyla bu fiyatlar olacak.Danışmanlık firmalarının Yarısı dingonun ahırı olduğu için kapanacak , bir kısmı para kazanamadığı için kapanacak.Her koşulda bu danışmanlık işi ayak altı bi iş olacak.

Arkadaşlşar ilgili yönetmelikler gereği bu konu odamız(ÇMO) sorumluluğundan alınmıştır. Herhengi bir TMMOB üyesi odadan alına BTB ile danışmanlık firması açabildiğinizden böle bir sıkıntı olmuştur. Bu doğrutulda ilk yapılması gereken İ,lgili yönetmelikdeki TMMOB BAĞLISI ODALARDAN ifadesi (yada her ne ise) ÇMO dan ŞEKLİNDE DEĞİŞTİRİLİR İSE OZAMAN BELKİ ASGARİ ÜCRET UYGULAMASINDAN HANSEDİLEBİLİR.

Cevap: Danışmanlık ciddi problemler...

Çevre müh. istihdam etmek yerine 3te bir fiyata danısmanlık hizmeti alırım diyor ve endüstiriler danısmalık fırmalarına yonelıyor
ayrıca denetımler yeterince olmadıgı içinde bircok kurulusun bu konulardan haberı bıle yok
serbest piyasa ve danısmanlık fırmaları istediği fiyatı verir ticaret sonucta kar eden ayakta kalır zarar eden batar.
işini iyi yapan piyasada yer edinir iyi yapmayan yeni işler alamaz referans bulamaz
bence hersey zamanla rayına oturur

bu işi ancak bakanlık çözer. bir fiyat belirler ve bu fiyatın altında çalışanlara ceza verirse düzelir.

Emisyon ölçümleri için bakanlığın asgari fiyat tarifesi var her bir parametrede en aşağı ne kadar para alınabilir bunların hepsi tayin edilmiş. Danışmanlık için de bakanlık böyle bir şey yapabilir.

arkadaşlar oda bakanlıkla ortak bir karar alıp fiyat belirlemeli zaten pazarlık yapılacaksa bu para üzerinden yapılmalı bu arada 150 tl fiyat veren firmalarda var yarın bakanlıktan denetlemeye geldikleri zaman yeterliliği sağlamadıkları görülücek o zaman ne yapıcaklar merak ediyorum...

bu konularda fiyat konuşmak yerine danışmanlık problemleri masaya yatırılmalıdır... tamam fiyatlar düşük. fiyatlar düşük olunca mesleğe yeni başlayan mühendis arkadaşlarımızında maaşları düşük oluyor. etken budur. ancak tartışılması gerken konu şudur;
-eğer firmaların bize muhtaç olduğunu biliyorsak, neden belirli standartlarda iş görülmüyor?
-eğer hepimiz bu işten ekmek yemeyi planlıyorsak neden bir arada çalışmıyoruz?

ikinci sorum için şunu açıklmalıyım;
Çevre konusunda birbirinden farklı uzmanlıklar var. hemen hemen herkesin bir uzmanlığı var.sonuçta hiçkimse her işi yapamayacağına göre; farklı gruplardan uzamnlığı olan arkadasşların biraraya gelerek ciddi bir şekilde kurumsal anlamda danışmanlık vermesi daha makul olmaz mı? yani bir kaç firma demiyorum.. birlikte kurulacak bir ekipten bahsediyorum.

saygılar.

çevre görevlisi oldunuz ii ettiniz hepiniz arkadaşlar hayattan korkudan tirtir titriyorsunuz , bırakın hayat sizden korksun siz bir çevre mühendisisiniz, çevre görevlisi belgeside neymiş deyip dimdik karşısına çıkıp durmak varken herkez sadırdı. Belge sınavla olduğunda herkeste bir veryansın halleri vardı.Sınavsız paralı olunca herkes atladı işte sonundada böyle patladı.Ben acımıyorum çevre mühendislerine geneli bencil insanlarla dolu, bireysel olarak ben bu mücadeleme devam ediyorum almıyorum bu belgeyi işsizde kalacağımı bilsem çevre mühendisliği bu kadar ucuz bir meslek olmadığını ispatlayacam.Bireysel mücadeleme devam diyorum Sizlere de çevre görevlisi belgesiye mutluluklar diliyrum.

Kalkıyorlar odadan birşey bekliyorlar arkadaş odaya parasını verki odada bir takım işleri yürütebilecek maddi imkana sahip olmuş olsun. Laf olsun diye konuşmayın .