• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Danışmanlık firması açmak

Merve Ö.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Merhaba,
Ben çevre danışmanlık firması kurmak istiyorum yönetmeliğe göre 5 yıllık koordinatör çevre görevlisi/mühendisi olmak zorundadır gibi bir madde var. 5 yılı doldurmadan bir firma kurabilir miyim? bu konuda beni aydınlatırmısınız?
Çevre yönetim biriminin danışmanlıktan farkı nedir bir de bu konuyu merak ediyorum.

çevre yöetim birimi iş yeri içinde kurulan ya da danışman firmalardan hizmet alımıyla sağlanan bir birimdir. Biri en az 3 yıl tecrübeli olmak üzere en az 2 çevre görevlisi lisanslı mühendis gerektirir (ilgili yönetmelikten de bakabilirsiniz)

Danışmanlık firması ise farklı konularda firmaların eksik ve sorunlarını tamamlamak için ücretli hizmet veren bir kuruluştur. Örneğin ben iso belgesi istiyorum size başvurucam siz gerekli işlemleri benim adıma takip edip bana isoyu teslim edeceksiniz gibi.

@sagapoo
para varsa açabilirsin. önemli olan firma bünyesinde 5 yıllık olması :)

Yanlış hatırlamıyor ve değişiklik olmadıysa, En az 5 yıllık koordinatör, en az 3 yıllık deneyimli ve deneyimsiz olmak üzere en az 3 kişi ile açılabiliyor danışmanlık firması...

@Gürkan Güslü
Evet yonetmelikte oyle diyor ancak bizim firmamizda suan ben varim 1 senelik mudurumuz var ve bir kisi daha var 2 yillik. baska calisan yok. bu nasil olabiliyor

en az birinin 5 yillik, birinin 3 yillik, en az birinin 2 yillik olmasi gerekiyor diyor da bizim firmamizda oyle degil nasil olabiliyor

en az 5 cevre gorevlisi olmak zorunda diyor

@sagapoo
çevre izin lisans sisteminize girip bir bakın belki sistemde bir diploma vardır ama çalışmıyordur. Aksi halde firmanın yeterliliği tehlikeye girer :)

O zaman sistem kurtarıyor, 5 yıllık müdür, 2 yıllık birisi ve deneyimsiz az deneyeimli diye geçen sen toplam 3 kişi

Son yönetmeliği birisi paylaşabilir mi ben araştırdığımda 21 Kasım 2013 tarihli yönetmelik çıkıyor karşıma ve orada 5 yıllık yazıyor..

Çevre Danışmanlık Firması (ÇDF) nın Nitelikleri
1) Çevre danışmanlık firmasında en az 3 (üç) çevre görevlisinin sürekli istihdam edilmesi ve bunlardan;
a) En az 2/3'ünün çevre mühendisliği bölümünden mezun veya çevre mühendisliği konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış veya 7. nci maddenin 2. ci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi olması,
b) Birinin kamu veya özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az 3 (üç) yıllık mesleki tecrübeye sahip veya 7. nci maddenin ikinci fıkrası kapsamında belge almış koordinatör çevre görevlisi olması,
c) Birinin kamu veya özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az 2 (iki) yıllık mesleki tecrübeye sahip veya 7. nci maddenin ikinci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi olması zorunludur.
2) Çevre danışmanlık firmasında verilen hizmetin niteliğine, personel sayısına ve çalışma şartlarına uygun olacak şekilde çalışma mekânları, toplantı salonu, arşiv odası ve hizmet aracı bulunmak zorundadır. Hizmet aracının üzerinde dışarıdan görünecek şekilde firma ismi ve logosu, Bakanlık Logosu ile birlikte yer alır.
3) Çevre Laboratuvarları çevre mevzuatı kapsmaında ölçüm ve analizleri yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilen kurum veya kuruluşlara çevre danışmanlık yeterlik belgesi verilmez.
4) Şahıs şirketlerine Çevre Danışmanlık Yeterlik Belgesi verilmez.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

06.05.2014 Tarihinde Yönetmelikte değişiklik yapılmıştır.

Çevre danışmanlık firmasının nitelikleri
MADDE 9 – (1) (Değişik:RG-6/5/2014-28992) Çevre danışmanlık firmasında en az üç çevre görevlisinin sürekli istihdam edilmesi ve bunlardan;
a) En az 2/3’ünün çevre mühendisliği bölümünden mezun veya çevre mühendisliği konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış veya 7 nci maddenin ikinci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi olması,
b) Birinin, kamu veya özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az üç yıllık mesleki tecrübeye sahip veya 7 nci maddenin ikinci fıkrası kapsamında belge almış koordinatör çevre görevlisi olması,
c) Birinin kamu veya özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az iki yıllık mesleki tecrübeye sahip veya 7 nci maddenin ikinci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi olması,
zorunludur.
(2) Çevre danışmanlık firmasında verilen hizmetin niteliğine, personel sayısına ve çalışma şartlarına uygun olacak şekilde çalışma mekânları, toplantı salonu, arşiv odası ve hizmet aracı bulunmak zorundadır. Hizmet aracının üzerinde dışarıdan görünecek şekilde firma ismi ve logosu, Bakanlık Logosu ile birlikte yer alır.

@NAZLI2780 Merhaba
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
den baktığınızda karşınıza 21.11.2013 Tarihli Yönetmelik çıkar çünkü o tarihten sonra tamamen değişmediği içindir. Yönetmeliği açıp detaylı incelerseniz 06.05.2014 Tarihinde bazı maddelerinde değişiklik yapılmıştır. Değişik olan maddelerde parantez içerisinde yazar.
Örnek; MADDE 9 – (1) (Değişik:RG-6/5/2014-28992) Çevre danışmanlık firmasında en az üç çevre görevlisinin sürekli istihdam edilmesi ve bunlardan

Arkadaşlar Merhaba;
OSGB'ler aynı çatı altında danışmanlık firmasıda kurabilir mi ?
Konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim,