• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Demir Çelik Cürufu (10 02 02)

Ayça Ç

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özkan Demir Çelik San. A.Ş.
Merhaba,

Demir çelik fab.'da ark ve pota ocağından çıkan 10 02 02 İşlenmemiş Cüruf olarak tanımlanan tehlikesiz atığı İzmir-Aliağa bölgesinden alımını yapacak geri dönüşüm firması arayışında bulunmaktayız.

İyi Çalışmalar.

Emre Bey,
7 senedir verdiğimiz firma ile anlaşamamamız nedeniyle başka bir firma arıyorum. Üstüne para verdiğimiz için de yakın yada buraya aracı gelen bir firma gerekmektedir.

Merhaba Fatih Bey,

Gönderdiğiniz linkten de baktım bazı firmalar da atık kodu sadece görsel almıyoruz diyorlar. Burası demir-çelik bölgesi olduğu için buraya gelip-giden firma lazım maliyet açısından maalesef. Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 20131115_144118.jpg
    20131115_144118.jpg
    131 KB · Görüntüleme: 46
cüruf atıklarını ücretli alan adana, Osmaniye, Gaziantep, Hatay civarında firma var mı arkadaşlar?
Veya geri dönüşümü yapılmakta mı? meraktan soruyorum bilgisi olan arkadaşlar aydınlatabilir mi?

Muratım merhaba, dediğin bölgelerde alan firmalar var. Mesela benim daha önce çalıştığım tekstil sektöründe kömür cüruf atıkları çıkıyordu. Biz bu atıkları 10 01 01 atık kodu ile çimento firmasına gönderiyorduk. Bu tür atıklar beton imalatında mukavemeti arttırdığı için kullanılmaktadır.

Peki demir cürufları, pota artıklarını alan var mı geri dönüşü mü yapan yer?

Murat Bey,

Çimento fab. demir cürufunu da alıyor. bende mesafe çok fazla maalesef.

:harika:sanırım onlarda dolgu malzemesi olarak kullanılıyor. Çalışılabilecek güzel bir konu aslında
:) İlgimi çekti sormak istedim bakalım diğer arkadaşlardan ne gibi yorumlar gelecek :)

@Murat Çelebi birileri bu konu ile ilgili çalışsa ve bende büyük bir yükten kurtulsam yurt dışında bisiklet yapımında bile kullanıyor ;)

@moonege ne yazık ki geriden geliyorum. Şuan yüksek lisans yapmaktayım başka bir konu üzerinde ama eğer yeni başlıyor olsaydım yapacağım konular arasında olurdu :)

pota atıkları tonajlı olur alımını yapan çok firma bulamassınız. büyük firmalar alır genelde diler, erdemir gibi, içindeki demiri çekmek zahmetli bir iştir.

@dyg üstad merhaba, bu tür atıkları çimento fabrikaları alabilir. Çimento fabrikaları, enerji elde etme amacıyla kullanıyor. Hatta tekstil sektöründe çalışırken kömür kazalarından çıkan 10 01 01 cüruf atıklarını çimento fabrikasına gönderiyorduk. Düzenli depolama sahalarına kabul edilmeyecek atıkların listesi aşağıda yer almaktadır. Atıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmeliğe bakabilirsiniz.

Screenshot_20200923-090654_Chrome.jpg

ilave olarak kömür cürufu ile metal sanayi cürufu farklıdır. Kömürün cürufu enerji maddesi olarak kullanılabilir ama metal cürufu yanlış hatırlamıyorsam beton/yol yapımında cüzi bir miktar katkı maddesi olarak kullanılmakta