Depolama sahasında eleman çalışması, acil yardım?

Yasin Güldeş

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
30 Kasım 2011
Mesajlar
28
Beğeniler
5
Şehir
izmir
#1
arkadaslar bağlı bulunduğumuz belediyenin düzenli depolama sahası şuan için faaliyete geçmedi. vahşi depolama sahasında eleman çalıştırılması ihale edilmesi orada elle ayırım yapılması yasal mı?
 

Tolga Gül

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
16 Mart 2012
Mesajlar
132
Beğeniler
133
#2
Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği "Madde 5 e) Sağlıklı bir geri kazanım sisteminin oluşturulması için ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması esastır. Ambalaj atıklarının bu Yönetmelikte tanımlanan toplama sistemi dışında bir yöntemle toplanması ve ayrılması yasaktır."
 

Yasin Güldeş

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
30 Kasım 2011
Mesajlar
28
Beğeniler
5
Şehir
izmir
#3
bu maddeyi belediye yetkililerine aynen okudum hatta gösterdim fakat pek bir etki yaratmadı...
 

Funda Gürsoy Özkocacık

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
27 Nisan 2012
Mesajlar
60
Beğeniler
13
Şehir
Kocaeli
#4
hijyenik elbise, maske.. gibi KKD ler kullanıdığında itiraz etme hakkımız olmuyor. ancak bunlar olmazsa zaten çalışmazlar. isg ile ilgili kanunları inceleyin
 

Çiğdem Aksoy

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Kayıt
10 Mart 2010
Mesajlar
492
Beğeniler
1.227
Şehir
Tekirdağ
#5
merhabalar; vahşi depolama alanlarında eleman çalıştırılması üstelik yasal yollardan ihaleyle çalıştırılması hiç mantıklı değil. belediyeyi zor durumda bırakır bu yol. sorumluluk belediyede olur. bu kadar büyük sorumluluk altına girecek belediye hangisi doğrusu merak ettim. siz bence belediyedeki görevlilere 28 nisan 1993 yılında meydana gelen ümraniye çöplüğü patlaması olayını araştırıp anlatın. orada 28 vatandaş patlama sonucu hayatını kaybetti. hukuki süreçte belediyenin durumunu bilmiyorum. ihaleyle orada birini çalıştırdığınızı ve çalışan kişinin hastalık kaptığını en kötü ihtimalle öldüğünü varsayarsak belediyenin ödeyeceği tazminat küçük rakamlar olmayacaktır. yine aynı şekilde bağlı bulunduğunuz çevre il müdürlüğü durumu öğrenir ve sizin yasal yollardan ihaleyle orada birini çalıştırdığınızı öğrenirlerse vay halinize ceza kapıda hiç şaşmaz. çevre il müdürlükleri bırakın personel çalıştırılmasını vahşi depolamalara karşı. bir çok yerde vahşi depolamalar kapatılıyor. ayrıca diyelim ki herşey yolunda siz ihaleye verdiniz atıyorum 1 yıllığına. ihaleye verdiğiniz için 1 yıl bitmeden düzenli depolamaya atık götüremezsiniz. kişi sizi mahkemeye verebilir ihalenin süresine sadık kalmadı diye. bir de ona tazminat ödersiniz. sonra çevre il müdürlüğü gelir. size o kadar düzenli depolama tesisi kurduk çalıştırıyoruz siz hala çöplerinizi vahşi depolamaya mı götürüyorsuz alın size bilmem kaç milyar ceza. çık çıkabilirsen işin içinden. çevre il müdürlüğünün cezaları için mahkeme çevre il müdürlüğünden yana çıkıyor çoğu zaman cezanın iptali zor olur. bence belediye bu riske girmemeli.
 

İnci Sezer

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
6 Temmuz 2012
Mesajlar
11
Beğeniler
5
#6
merhaba; dosyanın 1.2.2. gayri resmi geri kazanım faaliyetleri maddesinde yazanlar biraz yardımcı olabilir belki.
 

Dosyalar

N. Nazlı Ergun

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
9 Mart 2011
Mesajlar
38
Beğeniler
38
Şehir
Bor Niğde
#7
Merhabalar benimde bir sorum olacaktı düzenli depolamayla ilgili acil yardımcı olursanız sevinirim.
Düzenli depolamaya gelen çöpü lota dökmeden önce ayrıştırma tesisi kurup atık türüne göre ayrıştırmak yasal mı? (ki hemen hemen atıkların kontrolü ile ilgili yönetmeliklerin hepsinde kaynaktan ayrı toplamak esastır yazmakta) Lotun ömrünü uzatması ve metanın verimi için çok uygun ama çalışacakların sağlığını olumsuz etkilemez mi? Böyle bir çalışmayı uygulayan belediye var benim araştırdığım kadarıyla, galiba İskendurun Belediyesinin (çöp fabrikası) sistemi böyle. O zaman bu tür uygulama yasal(?) diye düşünüyorum. Doğru mudur?
 

Yukarı Alt