Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Deşarj izni ve çevre izni

Konu, 'ARŞİV' kısmında Melih Coşar tarafından paylaşıldı.

 1. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Arkadaşlar bir yerde çelişkiye düştüm. Bir tesisimde arıtma tesisi var ve deşarj kalite kontrol ruhsatı mevcut. 2014'e kadar da süresi var. Buna göre bu tesise gfb alındıktan sonra ilgili çevre iznine başvurmam gerekiyor mu yoksa deşarj izni süresinin bitmesini beklemem gerekir mi?. Benim bildiğim bu izinler nisan 2012 ye kadar geçerliler. Yani çevre iznine başvurmam gerekiyor. Burada çelişkiye düştüm. Yardım edebilir misiniz?
   
 2. S.Gönenç Çalıcı

  S.Gönenç Çalıcı CMNet Üyesi

  Geçici Faaliyet belgesine başvurup aldıktan 6 ay içerisinde Çevre İznine başvurmanız gerekiyor. 1 yıl içinde işleme başlamaz iseniz tekrar gfb almanız gerekir.
   
 3. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  İşte çelişkiye düştüğüm nokta burada:
  -GFB alınmasını geciktirebilir iznin bittiği yılda alabilir miyim?
  - İki tane izne başvuracak olsam. biri emisyon diğeri deşarj izni. Emisyonun tarihi bitiyor.Ona başvurdum. Deşarjın tarihine daha var. Sonraya bıraksam?
   
 4. Müjdat Öner

  Müjdat Öner CMNet Üyesi

  süreli izinler sürenin bitimine en az bir ay kala,süresiz izinler ÇKAGİLHY yürürlüğe girişinden 24 ay sonrasına(01.04.2012) kadar yenilenmesi gerekmekte.
  Mevcut izin ve lisansların geçerliliği
  GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Mevcut işletmeler, bu Yönetmelik yürürlüğe girmeden önce ilgili mevzuat kapsamında ayrı ayrı almış oldukları izin veya lisanslarından, bu Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra geçerliliği ilk bitecek olanın süre bitiş tarihinden en az otuz gün önce bu Yönetmelik kapsamında çevre izin veya çevre izin ve lisans başvurusunda bulunur.
  (2) Çevre izin ve lisansları süresiz olanlar ise, bu Yönetmeliğin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren en geç iki yıl içerisinde bu Yönetmelik kapsamında çevre izin veya çevre izin ve lisans başvurusunda bulunur. Ancak bu işletmelerden ilk defada ücret alınmaz.
   
 5. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

 6. Pınar Esin

  Pınar Esin CMNet Üyesi

  Tesiste endüstriyel atıksu arıtmanın deşarj izni var, atıksuda ağır metallerde bulunuyor. GFB başvurusu yapıyorum, tehlikeli madde deşarj izni için de başvuruda bulunmalı mıyım?
   
 7. Pınar Esin

  Pınar Esin CMNet Üyesi

  Tesiste endüstriyel atıksu arıtmanın deşarj izni var, atıksuda ağır metallerde bulunuyor. GFB başvurusu yapıyorum, tehlikeli madde deşarj izni için de başvuruda bulunmalı mıyım?
   
 8. Nurhayat Karadağ

  Nurhayat Karadağ CMNet Üyesi


  Arkadaşım, senin Deşarj İznin mi var yoksa DKKR n mi? İkisi aynı şey değil. Birisi dere, göl vs alıcı ortama deşarj eden işletmeler için alınması gereken izin diğeri ise kanalizasyon sistemine bağlantı için alınan ruhsat. DKKR n varsa izinden muafsın demek dolayısıyla çevre iznine başvururken onu baz almıyorsun. Emisyon izninin süresi eğer Nisan 2012 den önce doluyosa o tarihte başvuruyosun daha sonra doluyosa Nisan 2012 de GFB ye başvuruyorsun.
   
 9. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Arkadaşım yazım yanlışımı farketmem geç oldu kusura bakma. DKKR var. Bu sebepten ötürü ilgili çevre iznine başvurulacağı konusunda çelişkim vardı. Çelişkim şu göderdiğin mesajınla giderildi ve perçinlendi. Çok teşekkür ederim.
   
 10. Nurhayat Karadağ

  Nurhayat Karadağ CMNet Üyesi

  Rica ederim, maksat bilgi paylaşalım :)
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.
 11. tuba-ak

  tuba-ak CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Çevre İzin belgesini almış olan bir tesisim mevcut. Çevre İzin belgesi ekinde "Tesis İzin Koşulları" başlığı altında "debisi 201-100o m3/gün arasında olan tesisler iç izlemeye **esas ayda bir numune alacak (İl Çevre ve Şehircilik Müd. tarafından denetime esas asgari dört ayda bir numune alınacak)" ifadesi geçmektedir. Çevre ve Şehircilik İl Müd.'ne sordum ama cevap alamadım, bu durumda iç izlemeye esas Çevre ve Şehircilik İl Müd. yetkilileri gözetiminde asgari 4 ayda bir numune mi aldırmamız gerekiyor (aylık numune alımı gerçekleştiriliyor)?Teşekkürler...
   
 12. Birgül Bakanoğlu

  Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

  arkadaşlar merhaba,
  ambalaj atıkları toplama ayrıştırma tesisi için gfb başvurusunda bulunduk.başvurumuz reddedildi. reddedilme sebeplerinden biri "taahhütte ambalaj ayırmadan başka işlem yapmayacağız denilmesine ramen ÇED görüşünüzde tehlikesiz atık geri dönüşüm faaliyeti yapılacağı belirtilmiş olması" deniyor. ÇED görüşünde tehlikesiz atık geri dönüşümü ve ambalaj atıkları toplama ayrıştırma faaliyetleri yapılması planlanıyor diye yazıyor. Sizce bu reddedilme sebebi geçerli bir sebepmidir. yani ÇED de bu yazıyor die illaki bu faaliyeti yapmamızmı gerekir.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...