• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Deşarj suyu numunesinde toplam azot miktarının yüksek oluşu

Ayşegül Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
xy
Herkese merhabalar ,
Bağlı bulunduğumuz OSB den atıksu deşarj bağlantı izni almak için , atıksuya analiz yaptırdım. Raporda sadece toplam azot miktarı ile yağ -gres miktarı OSB nin belirlediği standart değerin üzerinde çıktı. Numuneyi yakın zamanda temizlenen ve OSB nin kanalına deşarj noktasındaki rögardan 2 saatlik kompozit numune olarak aldırdım . Acaba bu değerlerin standartlara inmesi için ne gibi bir iyileştirme yapmalıyım ? Bu konuda yardımlarınızı rica edeceğim.
Teşekkürler .

Merhaba,

Yağ-gres fiziksel arıtıma uygunsa yağ kapanlarıyla basit ve düşük maliyetle iyileştirme yapabilirsiniz.Toplam azot olayı sıkıntılı.Toplam azotu nitrifikasyon+denitrifikasyon prosesleriyle giderebilirsiniz ki bu da ciddi bir maliyet getirecektir.Bunu üretim sırasında atıksuya azot girişimini azalatacak hammadde kullanarak çözmeniz daha mantıklı olacaktır.