• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Dikkat, Facebook çökecek!

Yavuz Şimşek

Kayıtlı Kullanıcı
dikkat_facebook_cokecek_1312955206.jpg
Anonymous, dünyanın 1 numaralı internet sitesi Facebook'a saldıracağını açıkladı.

Siyasi protesto yolu olarak web sitelerine siber-saldırı yapmayı seçen uluslararası 'hack'tivistler grubu Anonymous, şimdi de Facebook'u gözüne kestirdi.

İnternet üzerinden yayınladıkları videoda, grup üyeleri "Mahremiyet ilkelerine aykırı hareket eden Facebook 5 Kasım’da çökecek. Facebook, üyeler tarafından yüklenen ve daha sonra silinmesine izin vermediği bilgi, fotoğraf ve videoları devlet kurumlarına aktarıyor, gizli istihbarat birimlerinin siteye girerek dünyada istedikleri insan ve kurum hakkında istediği bilgileri toplamasına izin veriyor" iddiasında bulundu.

[video=youtube;SWQTS8zqYXU]http://www.youtube.com/watch?v=SWQTS8zqYXU&feature=player_embedded#at=111[/video]

750 milyonu aşkın ziyaretçisi olan Facebook’taki kullanıcı bilgilerinin, gizlilik ayarları kullanıcı tarafından nasıl yapılmış olursa olsun hiçbir zaman silmediğine dikkat çeken Anonymous ekibi ‘Bunu insanların iyiliği için yapıyoruz’ dedi. Duyuruda ayrıca 'bilginin özgürlüğüne ve kişisel mahremiyet hakkına inanıyorsanız bu amaca katkıda bulunun' çağrısı yapıldı.

Grup, özellikle gizli Amerikan diplomatik belgelerini yayımlayarak devletlerin tepkisini çeken ve bu yüzden devlet ve onunla iş yapan özel şirketlerin yoğun susturma çabalarına maruz kalan WikiLeaks'e destek vererek adını duyurmuştu. Grup, son olarak, bu hafta başında Suriye Savunma Bakanlığı'nın web sitesine bir korsan mesaj yerleştirerek, Suriye ordusunun muhaliflere yönelik kanlı operasyonlarını eleştirmiş ve ordudaki subayları 'diktatör' Beşar Esad'a karşı ayaklanmaya çağırmıştı.

Pek çok ülkeden binlerce demokrat hacker'ın fiziksel ortamda bir araya gelmeden oluşturdukları 'anonim' grubun bazı üyeleri, İngiltere Parlamentosu’nu 5 Kasım 1605‘te patlatmaya çalışan Guy Fawkes’ın hikayesinin anlatıldığı V for Vendetta çizgi romanından esinlenen maskeler kullanarak bazen kamuoyu karşısına çıkıyor.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

dikkat_facebook_cokecek_1312955206.jpg

Akılları sıra Türk devlet sitelerini de kullanılmaz hale getireceklerdi fakat hiçbirşey yapamadılar. Facebook saldırısından da birşey çıkacağını düşünmüyorum..

Kullanılamaz hale getirmek sayılmaz. Programlar ile site trafiğine aşırı yük bindirip site girişlerine engel olunmuştu. Ama dediğiniz gibi 20 dk. Sonra sorun çözülmüştü.

Fatih Bey'e katılıyorum , hiç bir halt yapamazlar , milyar dolarlık sitenin o saldırgan grubu ona katlayan hackerları vardır dingonun ahırına mı saldırıyorlar sanki , ikincisi neymiş milletin özel hayatını yayınlıyomuş , zaten facebookun amacı bu , istemeyen girmesin facebooka resim koymasın allah allah ya , millet ne kadar saçma sapan işlerle uğraşıyor bi bellemişler saldırma oraya saldır buraya saldır ortada ne var kocaman bir hiç , gerizekalılar ...

videoyu izledim. zaten önceki eylemlerini de biliyordum. adamlar haklı.
mahremiyetin sağlanması demişler. nedenlerini de açıklamışlar. facebook hakikaten sizin de yukarıda dediğiniz gibi bilgilerinizi özgürce yükleyebildiğiniz bir site. kullanmak sizin tasarrufunuzda. ama bilgilerinizi özgürce silebileceğiniz bir site değil. bu da mahremiyetin kasıtlı olarak sağlanmaması demek oluyor.

adınıza sahte hesaplar açılabilir, ya da iyi amaçlar ile kurduğunuz gruplar kötü niyetlilerin eline geçebilir. bunları göze aldınız ve girdiniz diyelim. ama sonra fikir değiştirdiniz. sıkıldınız. çıkmak istediniz. maalesef o kadar kolay çıkamıyorsunuz. bilgileriniz onların beraber çalıştığı pazar araştırma reklam ve halkla ilişkiler şirketlerinin elinde oyuncak oluyor.

ne kadar kötü olabilir diyorsanız, mesela bir bankaya müşteri oldunuz. tüm iletişim bilgileriniz ve servetinizin yattığı hesaplar belli başlı kişilerin kontrolüne açık. en basit yazılımcılar ve iş analistleri bile kişisel bilgilerinizin konduğu veri tabanlarına sınırsıza yakın erişime sahip. ama bankalar bu mahrem bilgilerin korunmasının garantisini verebilmek için belli masrafları gözden çıkarıyor. güvenilir eleman seçiyor. gerekirse bilgisayar korsanlarını işe alıyor. yani işinin hakkını veriyor.

facebook bunu yapmıyor. ünlü ünsüz bir dolu hacker facebook için güvenlik açıkları arayıp buluyor. facebook buna engel olmaktan aciz. fotoğraflarınızı sadece arkadaşlarınız görüyor sanıyorsunuz. güvenlik ayarlarınızı yapmışsınız çünkü. ama fotoğrafınızın bulunduğu url uzantısındaki sayılardan aslında tüm fotoğraf albümleriniz kolayca gözlenebiliyor. facebook içinde belli kelimelerin kullanıldığı bütün durum güncellemelerini bulup internet üzerinden yayınlayan bir site görmüştüm. ibret olsun diye kurmuşlar.

üstelik mahremiyet ayarı yapıyorsunuz. mesela fotoğraflarınızı gizliyorsunuz. ama eksik bilgilendirmeden videolarınız hala görünür konumda olabiliyor. facebook mahremiyeti ikinci plana atarak ve bir moda akımı yaratarak, internette güvenlikten bihaber çocukları ya da teknoloji ile geç tanışmış orta yaşlıları ya da konudan tamamen alakasız ihtiyarları zor durumda bırakabiliyor.

facebook virüs gibi. stratejisi sadece istila etmek ve ısrarcı olmak. anonymous ilaç olur mu bilmiyorum. belki ben de şu ddos scriptini yükleyip çökertmeye katılırım.

kullandığım facebook hesabında 20 fotoğraf yükledim desem, şimdiye kadar da 5-6 sayfa mesaj durum güncellemesi yapsam 1 mb bellek alanı etmez. facebook o 1 mb alanı sağlamakta çok cömert ama o 1 mb alanı güvence altına almakta bir o kadar umursamaz. o zaman neden kendisine güzel bir şaka yapılmasın ki?