Dikkat, Facebook çökecek!

Yavuz Şimşek

Aktif üye
Kayıt
3 Eylül 2009
Başlık
11
Mesaj
24
Tepki
1
dikkat_facebook_cokecek_1312955206.jpg
Anonymous, dünyanın 1 numaralı internet sitesi Facebook'a saldıracağını açıkladı.

Siyasi protesto yolu olarak web sitelerine siber-saldırı yapmayı seçen uluslararası 'hack'tivistler grubu Anonymous, şimdi de Facebook'u gözüne kestirdi.

İnternet üzerinden yayınladıkları videoda, grup üyeleri "Mahremiyet ilkelerine aykırı hareket eden Facebook 5 Kasım’da çökecek. Facebook, üyeler tarafından yüklenen ve daha sonra silinmesine izin vermediği bilgi, fotoğraf ve videoları devlet kurumlarına aktarıyor, gizli istihbarat birimlerinin siteye girerek dünyada istedikleri insan ve kurum hakkında istediği bilgileri toplamasına izin veriyor" iddiasında bulundu.


[video=youtube;SWQTS8zqYXU]http://www.youtube.com/watch?v=SWQTS8zqYXU&feature=player_embedded#at=111[/video]


750 milyonu aşkın ziyaretçisi olan Facebook’taki kullanıcı bilgilerinin, gizlilik ayarları kullanıcı tarafından nasıl yapılmış olursa olsun hiçbir zaman silmediğine dikkat çeken Anonymous ekibi ‘Bunu insanların iyiliği için yapıyoruz’ dedi. Duyuruda ayrıca 'bilginin özgürlüğüne ve kişisel mahremiyet hakkına inanıyorsanız bu amaca katkıda bulunun' çağrısı yapıldı.

Grup, özellikle gizli Amerikan diplomatik belgelerini yayımlayarak devletlerin tepkisini çeken ve bu yüzden devlet ve onunla iş yapan özel şirketlerin yoğun susturma çabalarına maruz kalan WikiLeaks'e destek vererek adını duyurmuştu. Grup, son olarak, bu hafta başında Suriye Savunma Bakanlığı'nın web sitesine bir korsan mesaj yerleştirerek, Suriye ordusunun muhaliflere yönelik kanlı operasyonlarını eleştirmiş ve ordudaki subayları 'diktatör' Beşar Esad'a karşı ayaklanmaya çağırmıştı.

Pek çok ülkeden binlerce demokrat hacker'ın fiziksel ortamda bir araya gelmeden oluşturdukları 'anonim' grubun bazı üyeleri, İngiltere Parlamentosu’nu 5 Kasım 1605‘te patlatmaya çalışan Guy Fawkes’ın hikayesinin anlatıldığı V for Vendetta çizgi romanından esinlenen maskeler kullanarak bazen kamuoyu karşısına çıkıyor.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.


dikkat_facebook_cokecek_1312955206.jpg
 

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Başlık
823
Mesaj
3.619
Tepki
4.007
Şehir
Astana
Mezuniyet
2006—07


Akılları sıra Türk devlet sitelerini de kullanılmaz hale getireceklerdi fakat hiçbirşey yapamadılar. Facebook saldırısından da birşey çıkacağını düşünmüyorum..
 

Yavuz Şimşek

Aktif üye
Kayıt
3 Eylül 2009
Başlık
11
Mesaj
24
Tepki
1
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #3


en son sanırım TİB i 20 dk felan kulanılamaz hale getirmişer bu bir gözdağıymış diye algılanmış
 

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Başlık
823
Mesaj
3.619
Tepki
4.007
Şehir
Astana
Mezuniyet
2006—07


Kullanılamaz hale getirmek sayılmaz. Programlar ile site trafiğine aşırı yük bindirip site girişlerine engel olunmuştu. Ama dediğiniz gibi 20 dk. Sonra sorun çözülmüştü.
 

Yavuz Şimşek

Aktif üye
Kayıt
3 Eylül 2009
Başlık
11
Mesaj
24
Tepki
1
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #5


youtubdaki videonun türkçesini çok merak ediyorum tam anlayamıyorum acaba çevirecek arkadaş varmı
 

Yavuz Şimşek

Aktif üye
Kayıt
3 Eylül 2009
Başlık
11
Mesaj
24
Tepki
1
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #6


Anonymous'un 5 Kasım'da Facebook'a saldıracağı haberiyle ilgili ilginç bir gelişme yaşandı.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
 

Orhan Kaan Türk

Daimi üye
Kayıt
18 Ocak 2011
Başlık
6
Mesaj
32
Tepki
1


Fatih Bey'e katılıyorum , hiç bir halt yapamazlar , milyar dolarlık sitenin o saldırgan grubu ona katlayan hackerları vardır dingonun ahırına mı saldırıyorlar sanki , ikincisi neymiş milletin özel hayatını yayınlıyomuş , zaten facebookun amacı bu , istemeyen girmesin facebooka resim koymasın allah allah ya , millet ne kadar saçma sapan işlerle uğraşıyor bi bellemişler saldırma oraya saldır buraya saldır ortada ne var kocaman bir hiç , gerizekalılar ...
 
Kayıt
23 Eylül 2015
Başlık
0
Mesaj
0
Tepki
300


videoyu izledim. zaten önceki eylemlerini de biliyordum. adamlar haklı.
mahremiyetin sağlanması demişler. nedenlerini de açıklamışlar. facebook hakikaten sizin de yukarıda dediğiniz gibi bilgilerinizi özgürce yükleyebildiğiniz bir site. kullanmak sizin tasarrufunuzda. ama bilgilerinizi özgürce silebileceğiniz bir site değil. bu da mahremiyetin kasıtlı olarak sağlanmaması demek oluyor.

adınıza sahte hesaplar açılabilir, ya da iyi amaçlar ile kurduğunuz gruplar kötü niyetlilerin eline geçebilir. bunları göze aldınız ve girdiniz diyelim. ama sonra fikir değiştirdiniz. sıkıldınız. çıkmak istediniz. maalesef o kadar kolay çıkamıyorsunuz. bilgileriniz onların beraber çalıştığı pazar araştırma reklam ve halkla ilişkiler şirketlerinin elinde oyuncak oluyor.

ne kadar kötü olabilir diyorsanız, mesela bir bankaya müşteri oldunuz. tüm iletişim bilgileriniz ve servetinizin yattığı hesaplar belli başlı kişilerin kontrolüne açık. en basit yazılımcılar ve iş analistleri bile kişisel bilgilerinizin konduğu veri tabanlarına sınırsıza yakın erişime sahip. ama bankalar bu mahrem bilgilerin korunmasının garantisini verebilmek için belli masrafları gözden çıkarıyor. güvenilir eleman seçiyor. gerekirse bilgisayar korsanlarını işe alıyor. yani işinin hakkını veriyor.

facebook bunu yapmıyor. ünlü ünsüz bir dolu hacker facebook için güvenlik açıkları arayıp buluyor. facebook buna engel olmaktan aciz. fotoğraflarınızı sadece arkadaşlarınız görüyor sanıyorsunuz. güvenlik ayarlarınızı yapmışsınız çünkü. ama fotoğrafınızın bulunduğu url uzantısındaki sayılardan aslında tüm fotoğraf albümleriniz kolayca gözlenebiliyor. facebook içinde belli kelimelerin kullanıldığı bütün durum güncellemelerini bulup internet üzerinden yayınlayan bir site görmüştüm. ibret olsun diye kurmuşlar.

üstelik mahremiyet ayarı yapıyorsunuz. mesela fotoğraflarınızı gizliyorsunuz. ama eksik bilgilendirmeden videolarınız hala görünür konumda olabiliyor. facebook mahremiyeti ikinci plana atarak ve bir moda akımı yaratarak, internette güvenlikten bihaber çocukları ya da teknoloji ile geç tanışmış orta yaşlıları ya da konudan tamamen alakasız ihtiyarları zor durumda bırakabiliyor.

facebook virüs gibi. stratejisi sadece istila etmek ve ısrarcı olmak. anonymous ilaç olur mu bilmiyorum. belki ben de şu ddos scriptini yükleyip çökertmeye katılırım.

kullandığım facebook hesabında 20 fotoğraf yükledim desem, şimdiye kadar da 5-6 sayfa mesaj durum güncellemesi yapsam 1 mb bellek alanı etmez. facebook o 1 mb alanı sağlamakta çok cömert ama o 1 mb alanı güvence altına almakta bir o kadar umursamaz. o zaman neden kendisine güzel bir şaka yapılmasın ki?
 

Yavuz Şimşek

Aktif üye
Kayıt
3 Eylül 2009
Başlık
11
Mesaj
24
Tepki
1
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #9


o saka nasıl olacak acaba...
yaparlarsa gorecez ama haketdiyor guzel bır sakayı :)
 
Yukarı Alt