Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dilovası'nda şimdi de beyaz yapişkan toz kabusu

Konu, 'ARŞİV' kısmında Murat Erdem tarafından paylaşıldı.

 1. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici CMNet Üyesi

  KOCAELİ'nin Dilovası İlçesi'nde geceleri ilçenin üzerine çöken ve düştüğü yere yapışan, yıkanmasına rağmen çıkmayan beyaz renkli kimyasal tabaka endişeye neden oldu.

  Eki Görüntüle 11600

  Sanayi kuruluşları ile konut alanlarının içiçe girdiği, yapılan araştırmalarda kanser vakalarının Türkiye ortalamalarının 30 kat üzerinde olduğu öne sürülen Dilovası'nda son 4 gün önce araçların üzerinde farkedilen ve yıkanmasına rağmen çıkmayan beyaz madde endişeye neden oldu. Araçların cam ve kaportasının üzerinde ince bir tabaka oluşturan, silindiğinde ele yapışan, deterjanla yıkanmasına rağmen çıkmayan bu maddenin hangi sanayi kuruluşundan kaynaklandığı henüz anlaşılamadı.

  Evlerin balkonunda bırakılan çamaşırların yanı sıra duvar, yer, ağaç yapraklarında bile görülen ve çıkmayan madde, özellikle araç sahiplerinin tepkisine neden oldu. Araçlarını oto yıkama servislerine götürmelerine rağmen onların da bu tabakayı çıkaramadığını söyleyen ilçe sakinleri, bunun insan sağlığına nasıl etki yapacağını da bilmediklerini belirterek bundan son derece detedirgin olduklarını söyledi.

  Dilovası sakinlerinin İl Çevre Müdürlüğü'ne bildirmesine rağmen şu ana kadar bir açıklama yapılmazken, ilçede yerel gazeteci Bilal Kocabay, şöyle dedi:

  "Bu madde sadece sirkeli su ile çıktı. Ayrıca araçlara mutlaka pasta cila yapılması gerekiyor. Burada yüzlerce araç var. Herkes ne yapacağını şaşırdı. Bu sadece araçların üzerinde değil, vaktandaş soluyor ciğerlerine yapışıyor."

  Araç sahiplerinden Hikmet Adıgüzel ise, "Kimyasal mı, tutkal mı belli değil. Fabrikalardan gelen bir şey ama ne olduğunu bilmiyoruz" diyerek bunun bir an önce araştırılmasını istedi. Ahmet Yalvaç da, 2-3 günden bu yana bu maddenin görüldüğünü, yıkattığı aracından bunun çıkmadığını, camlardaki maddeli de jiletle kazımak zorunda kaldıklarını anlattı.

  Dilovası Ekoloji ve Sağlık Derneği eski Başkanı Ercan Teker ise, Dilovası'ndaki kirlilik ve kanser vakalarıyla ilgili olarak 2006 yılında TBMM bünyesinde Dilovası Araştırma Komisyonu kurulduğunu, yine de birşeyin değişmediğini söyledi. Teker, "Gördüğünüz gibi araçların üzerine yapışmış kimyasal tozlar var. Bunu insanlar da soluyor. Bunun en somut örneğini araçların üzerinde görüyoruz. Bu muhtemelen kimyasal fabrikaların havaya bıraktığı ve ağır kimyasal olması nedeniyle çöken emisyonlar. Evlerin balkonunda, ağaç yapraklarında da görüyoruz. Bunu soluduğumuzda direk ciğere yapışır. Yetkililere bildiriyoruz ama bir şey yapılmıyor" dedi.

  Eki Görüntüle 11601

  TEM VE D-100'DE KAZALARA NEDEN OLUYOR

  Ercan Teker, TEM ve D-100 Karayolu'nun Dilovası'nın içinden geçtiğini hatırlatırken, bu geçiş güzergahının Türkiye'de en fazla kaza meydana gelen kara noktalardan biri olduğunu belirterek, "Bu kazaların bir bölümü de bu kimyasalların yola çökmesi ve kayganlaştırmasından kaynaklanıyor" iddiasında bulundu.

  Mustafa BAĞDİKEN/ DİLOVASI(Kocaeli), (DHA)
   
 2. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici CMNet Üyesi

  [video=youtube;uTqHXbl69Dg]http://www.youtube.com/watch?v=uTqHXbl69Dg[/video]
   

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...