Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Diplomalara ünvan geldi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Çağatay Atay tarafından paylaşıldı.

 1. Çağatay Atay

  Çağatay Atay CMNet Üyesi

  TMMOB, YÖK kararı gereği diplomalara unvan konulmaması konusu ile ilgili olarak odalara üyelik durumunu açıklayıcı yazı yolladı.
  ODA YÖNETİM KURULU
  BAŞKANLIĞI‘NA

  Konu: Diplomalarda unvan


  YÖK Genel Kurulunun 03.06.2005 tarihli toplantısında "2005-2006 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmak üzere diplomalara unvan yazılmaması, öğrenim görülen program adının ve derecesinin belirtilmesi" şeklinde bir karar alınmıştır. Bu kararın gerekçesi olarak Üniversitelerarası Kurulu‘nun "...diplomalara unvan yazarak çalışma alanlarını sınırlandırmak yerine mezun oldukları bölüm ve/veya ana sanat (ana bilim) dalında ön lisans/lisans/yüksek lisans derecesi verilmesine.." şeklindeki 19.02.2002 tarihli kararı gösterilmiştir.

  YÖK tarafından alınan bu karar doğrultusunda Şubat 2006 mezunlarının diplomalarında unvan konulmayarak uygulama başlatılmıştır.

  Bazı Oda Yönetim Kurullarının bu şekilde diplomaya sahip olanların odalara kayıtları konusunda sorularına ilişkin olarak:

  Aşağıda belirtilen ilgili yasa maddeleri ve ana yönetmeliğimiz gereği; diplomasında, mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı alanında eğitimin tamamlandığına dair bir ifadenin bulunduğu üniversite mezunlarının ilgili Odamıza kayıt olmaları mevzuatımız açısından uygundur.

  Gereğini bilgilerinize rica ederiz.

  Saygılarımızla.


  N.Hakan Genç
  Genel Sekreter Vekili  İlgili Yasa ve Yönetmelik Maddeleri:

  3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Yasa:(1. madde a. Bendi)

  Madde 1:Türkiye Cumhuriyeti hudutları dahilinde mühendislik ve mimarlık unvan ve selahiyeti ile sanat icra etmek isteyenlerin aşağıda yazılı vesikalardan birine haiz olmaları şarttır:
  a. Mühendislik veya mimarlık tahsilini gösteren Türk yüksek mekteplerinden verilen diplomalar;

  6235 sayılı TMMOB Yasası: (15. madde)

  Madde 15:Odalarda asli aza olabilmek için Türkiye Cumhuriyeti tabiiyetinde olmak ve Türkiye hudutları içinde meslek ve sanatlarını icraya kanunen salahiyetli bulunmak şarttır.

  TMMOB Ana Yönetmeliği (49.-51. madde)

  Madde 49:Mühendislik-mimarlık mesleği mensupları, Birlik Genel Kurulu kararı ile belirlenen Odaya kaydolurlar. Oda kayıtlarında ve mesleği yapmada lisans eğitim esastır. Bir lisans diplomasıyla ancak TMMOB Genel Kurulunun onayladığı bir Odaya kaydolunabilinir. Lisansüstü eğitim ile alınan unvan, ikinci bir lisans diploması olarak değerlendirilemez, buna bağlı olarak mesleki çalışma yapılamayacağı gibi ilgili Odaya da kayıt yapılamaz. Odaya kayıtlı tüm üyelerin meslek ve sanatları aynı değilse, bunların meslek ve sanatlarını uygulamadaki yetkileri de aynı olamaz. Oda, bu ayırımı sağlamak için, üyesine vereceği her türlü belgede meslek ve sanatını belirtmek zorundadır.

  Madde 51:Odalara asli üye olabilmek için, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve Türkiye sınırları içinde meslek ve sanatlarını uygulamaya yasal olarak yetkili bulunmak zorunludur.

  Kaynak: http://www.tmmob.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=3107&tipi=2
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.