• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

DKKR ve kanalizasyon bağlantı belgesi

Merve.24

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yok
Deşarj Kalite Kontrol Ruhsatı ile Kanalizasyon Bağlantı Belgesi arasındaki fark nedir?Yardımcı olursanız sevinirim.

Ankara da evsel nitelikli sular için verilen bağlantı yazısının (ASKİ tarafından) yenileme süresi yokmuş. Unvan, proses veya el değişikliği olduğu durumlarda yenileme yapılıyormuş.[Not. OSB için geçerli değildir.]

@kubraeren geçenlerde yönetmeliğin birinde(hangisi şimdi hatırlayamadım) kanal bağlantı yazısının "geçerlilik süresi 1 yıldır" diye bir ibare okumuştum. Fakat hangi yönetmelikti veya tebliğdi hatırlayamadım ?

Aslında genellikle Kanal Bağlantı belgelerinin üzerinde geçerlilik süresi yazmaktadır.
En kıs yolla alınan kurumdan geçerlilik süresini öğrenebilirsiniz. :)

@Fatih Koçak Bizim o kısmı çiziyorlar:koptum:
[automerge]1569312561[/automerge]
@Oğuzhan Keskin Hımm biz görüşme yapınca bu şekilde ilettiler. Ben de bilgi olarak burada kalsın diye yazdım. O dediğiniz ibareyi bilmiyorum ama organize sanayideki firmalarım 6 ayda bir yazı alıyorlar
[automerge]1569312606[/automerge]
@Olgaç Sürmelihindi Teşekkür ederim bilgilendirme için:komik:

Süre ile ilgili kaynak bulunmamakta. Ben İSKİ ile görüştüğümde bir yetkili dedi 3 yıl diğer yetkili dedi 5 yıl. Onlarda bilmiyor.

Arkadaşlar kolay gelsin,
Bir işletmemin BKKR belgesi var, numune alımına geldikleri zaman 30 m3 altında olursa atıksuyunuz numune alınmaz muaf olursunuz demişler, su kirliliği kontrolü yönetmeliğine baktım ancak bulamadım, bilginiz var mı acaba?

Merhaba üstadım, SKKY Numune Alma ve Analiz Metodları Tebliğinde evsel ve endüstriyel atıksular için numune alma sıklığı tablosu aşağıda yer almaktadır. Atıksu numunesi alınmadan BKKR veya DKKR verilemez. Sonuçta ph, KOİ, BOİ vb. parametrelerin sınır değerde olması gerekir.

1572274422436.png

Merhabalar,

Gıda sektöründe olan firmam için kanal bağlantı belgesi almak için başvuruda bulundum ancak saha ziyareti yaptıklarında kanala veriliyor ancak herhalde arıtmaya bağlanmadığı için ASKİ biz bakmıyoruz kanal bağlantı belgesi biz vermiyoruz dediler. Çevre Şehircilik ilgileniyor dediler. Bu durumda İl Müdürlüğünden mi yazı almam gerekiyor? Bu şekilde karşılaşan var mı acaba?

Kübra Hanım Merhaba,

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bu tür belgeleri düzenleyip veremez. Bağlı bulunduğunuz yer sanayi bölgesi olup Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü bakabilir. Eğer sanayi bölgesinde değil ise ve ASKİ bakıyorsa sizin dediğiniz ifadeyi kullanmaması gerekir.

@Olgaç Sürmelihindi Konuyu ASKİ ile görüştüm. Teşekkür ederim bu arada
Şöyleki;

Firmanın olduğu bölgede kanal yok ise yani kanal arıtma tesisinde sonlanmıyor ise artık belge vermediklerini ve bölme birkaç firmanın veya bölgenin(Ankara) sıkıntı yaşadığını dile getirdiler. Bir işlem yapılacaksa da İl Müdürlüğüne yönlendiriyorlarmış, posedür olarak ne yapılması gerektiğini Aski de bilmiyor.

@kubraeren Kübra hanım o zaman ASKİ size resmi bir yazı vermesi için dilekçe ile başvuru yapın ama arıtma tesisi yok ise ASKİ'nin sorumluluğundadır. ASKİ vidanjör hizmeti vererek atıksuları başka bir arıtma tesisine götürsün. Bu kadar basit bir durum olamaz. Bence siz resmi yazı isteyin ve konuyu İl Çevre Müdürlüğü ile görüşün ancak onlar da yine ASKİ'ye yönlendirebilirler.

@kubraeren Arıtma sistemi yoksa verebileceklerini sanmıyorum. Şöyle açıklayayım; Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'nde şu ibare geçiyor:

Madde 25
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Ancak aynı zamanda şu ibare de var:
Madde 25
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Yani kanal sistemi değil de olay, kanal sisteminin bağlı olduğu atıksu arıtma tesisi. Bu yoksa, haliyle size verecek bir belgeleri de olamaz. Sonuçta kanalın amacı, atıksuyu düzenli şekilde arıtmaya alıp; arıtarak deşarj etmek. Sonunda atıksu arıtma tesisi yoksa siz ha kanalizasyona vermişsiniz, ha kuru dereye pek de bir fark yok arasında.