doğal gaz dağıtımı yapan firmalar

  • Konuyu başlatan Kadir Aydoğan
  • Başlangıç Tarihi
K

Kadir Aydoğan

#1
doğal gaz dağıtımı yapan firmalar çevre mühendisi çalıştırmak zorunda mı ?

doğal gaz dağıtımı yapan firmalar çevre mühendisi çalıştırmak zorunda mı ?
 

Erdem Akgül

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Şubat 2009
Mesajlar
285
Beğeniler
68
Şehir
Mersin
#2
Cevap: doğal gaz dağıtımı yapan firmalar

şantiye varsa iş güvenlik uzmanı olarak olabilir.ama şehiriçi dağıtı firmayı katediyorsanız zannetmiyorum..
 

nzh_33

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
20 Ağustos 2010
Mesajlar
17
Beğeniler
4
#3
Cevap: doğal gaz dağıtımı yapan firmalar

EK-1
9.1.2 Doğal gaz/LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) ve benzeri gazlar için toplam depolama tank kapasitesi 10.000 m3 ve daha fazla olan tesisler (Isınma amaçlı kullanılan depolama tankları hariçtir).

depolama yapmıyorlarsa muaf görünüyorlar.
 

Çiğdem Aksoy

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Kayıt
10 Mart 2010
Mesajlar
492
Beğeniler
1.224
Şehir
Tekirdağ
#4
Cevap: doğal gaz dağıtımı yapan firmalar

aslına bakarsanız hiçbir kurumda zorunluluk ifadesi yer almaz. bu biraz isteğe biraz torpile biraz da göz korkutmaya bağlı. eğer zamanında çevre il müdürlüğünden ceza almışsa istese de istemese de size iş alanı yaratacaktır. ha bu siz olursunuz başkası olur belli değil. ya da güçlü bir torpiliniz varsa size ihtiyaç duyulmayan bir yere müdür bile olursunuz. ya da elenen değil seçilen olursunuz. ya da gerçekten başta yer alan kişi meslek dallarına saygılı ve bu işin uzmanları olmadan işlerin yürüyeceğine inanmıyorsa size mutlaka iş alanı yaratır. en kötü ihtimalle siz iyi niyetinizle işyerine gidip kendinizi pazarlama konusunda da biraz tecrübeliyseniz onları kış uykusundan uyandırıp gözlerini açtırıp size ihtiyaçları olduğunu kabul ettirirseniz belki iş sahibi olursunuz.

gelelim konumuza;
doğalgaz şirketlerinde çevre mühendisi olmalı mı olmamalı mı olursa ne gibi işler yapabilir.
doğalgazın çevre ve insan sağlığına en uygun ve en ekonomik enerji kaynağı olduğu kanıtlanmıştır. bu tür şirketlerde hava kirliliği konusunda pek çalışamazsınız ama bu demek değildir ki çevre mühendisine doğalgaz şirketlerinde ihtiyaç yoktur. bence var mesela; ilk olarak doğalgazın faaliyet alanlarında çevreyle ilgili boyutları belirlersiniz. Bu faaliyetlerin iyileştirilmesi ve çevreye karşı etkilerinin azaltılması için yapılması gerekenleri planlarsınız. Zararlı ve tehlikeli atıkların çevre etkilerini en aza indirgemek, atıkları kaynağında azaltmak ve çevre kirliliğini önlemek için alınması gereken tedbirleri belirlersiniz. bunun için ilk olarak atıkların kaynağında ayrıştırılmasına başlarsınız kağıt, cam, plastik, metal, pil, akü, yağ ve daha pek çok atığı kaynağında ayrıştırmak ve bunların bilimsel bir şekilde çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesine, ya da geri kazanılmasına katkıda bulunursunuz. Ofislerde, sahalarda, şantiyelerde veya şebeke şefliklerinde ayrı ayrı kaplarda toplanan atıkları ilgili bertaraf veya geri kazanım tesislerine gönderebilirsiniz. bunun yanı sıra; Enerji ve doğal kaynakları en verimli şekilde kullanmak ve tasarrufu özendirmek, gürültü kirliliği ve hafriyat atık sahalarının usulüne uygun kullanımı, işçi sağlığı ve iş güvenliği gibi çevreyle ilgili pek çok konuda da yardımcı olabilirsiniz. Tüm faaliyetlerinizi ilgili çevre mevzuatı çerçevesinde yürütebilirsiniz yönetmeliklerin olmadığı yerde kendi yönetmeliklerinizi belirleyebilirsiniz. bayilerinizin kontrolünü sağlayarak çevre ile ilgili önlemleri oralarda da uygulayabilirsiniz. eğitimler düzenleyip çevre ve atık yönetimi üzerine bilgilendirme yapabilirsiniz. atık yönetim planlarınızı hazırlayabilirsiniz. Sektörünüzdeki çevresel faaliyetlerde öncü olmak için çaba sarf edebilirsiniz. Çevresel hedeflerinizi belirleyip ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi'ni sürekli geliştirerek sürdürebilirsiniz. aklıma şimdilik bunlar geliyor. inşallah gönlünüze göre bir iş bulursunuz.
Yeter ki işe girin ve kimseye sormayın ben ne iş yapabilirim diye iş kendini gösterir zaten. (bu sözü nedense çok seviyorum. :) )
Saygılarımla…
 

Yukarı Alt