• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

doktora ve yüksek lisans

Meltem OSMANOĞLU

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
merhabalar ben yine sizi bi konuda rahatsız edicem :)şimdi ben yeni ögrendim doktora için lisanstan direk geçiş imkanı var belli koşullar dahilinde lisans notun 3 üstü ve ales notun 70 üstü gibi bu knuyla ilgili ayrıntılı bilgisi olan yada daha önce böyle bir durumla karşılaşmış olan varmı ben en çok mülakatı merak ediyorum yani üniversitenin tutumu nasıl olur sizce hocalrın görüşü çok merak ediyorum

Cevap: doktora ve yüksek lisans

tşk ederim ilgin için yani yönetmelikte böyle bir secenek varmış ancak uygulanabilrligi nasıl acaba onu merak ediyorum ben çukuorva üniversitesinde son sınıftayım ve acaba orda şansım nedir bilmyiorum bu durumu yaşayan varsa ona göre :) bilgi almk istedgm

hayır henüz bi bilgi alamadım oradan sanırım kayıt dönemi oldugu için telefonlar sürekli meşgul ulaşmak imkansız ama tabiki 2 hafta sonra okula gittigimde hocalrla birebir dialoga geçicem bu konuyla ilgili ama tecribesi olan birindendede bilgi almak iyi olur diye düşündüm

Evet yönetmeliklerde böyle birşey var ama ALES sınırı 70 ten fazlaydı sanırım. Birde uygulama konusunda sıkıntılar var şöyle düşünün. ALES e gir araştırma görevlisi ol sonra bir daha gir doktoraya başla doktora bilmem kaç senede bitsin uzun zamanlar geçsin profesör ol, sonra karşına biri gelsin direk doktoraya başlamak için ortalama 3-4 sene önüne geçsin. Genellikle tasvip edilmiyor tanıdığınız hocalar yok ise..

başarılar

lisans not ortalaması 3 olsaydı ales de 70 olsaydı eğer ben neden 2 yılımı yüksek lisansa harcayacaktım ki bu şartları zaten sağlıyordum. en az 3,50 diye biliyorum ve ales de yüksek olmalı.

yok baktım ben şartlara ( bizim üniversite için) bu şekildeydi ki çogunda böyle aslında
yani şöyle bi durum yükseklisans tan sonra 4 yıl doktora ama direk lisans tan geçişte 5 yıl doktora okuyorsun birde şu var lisans derslerinide doktorada almış oluyorsun sen 2 yılını harcaman diye tanımlıyorsan orasını bilmeme ben

şöyle düşünün önlisansta okuyanlar 12-13 ders alırken lisans ta okuyanlar max7 ders gibi bişi alıyorlar her dönem
burdada yüksek lisans taki misal10 ders alıyorsa doktoradaki 18 ders alıyor... ee şimdi önlisans taki ögrenci sorsa ben niye 12 ders alıyorum o 7 ders cevabı nedir bunuun ?? çalışsaydın gayret etseydin sende lisans kazansaydın :D demi yanı farklı bi acıdanmı bakıyorum bilmiyorum ama yanlışda anlamanızı istemiyorum
ama insan ben bunu yapabilirim ben araştırmayı seviiyorum zaten benm amacım ögretim üyesi olup yükselmek diyorsa bunu yapabilir.. zaten başarısız olursada atılır ama o seviyeye gelipte kimse boşvermez yani..
ama şöyle bir durum fatih beyin dedigi gibi bir tanıdık olmalı bencede çünkü hocalarda böyle bir duruma olumlu yaklaşacaklarını sanmıyorum herşey dört dörtlük 100 olacakki:D
yani şuda var doktora için yüksek lisans yaparsan
lisans notu %10 yüksek lisans notu%15 ales%50 mülakat %25 geçerli yüksek lisans yapmazsan
lisans notu%25 ales %50 mülakt %25 yani durum bu bilmiyorum ben olmasını çok isterim ama 20 yüksek lisans ögrencisi alırken 8 doktora alıyor yani çok az bi şans var onuda risk atmak dogrumu bilymiorumda büyük ihtimal sizlerin dedigi gibi olur yüksek lisans olmadan doktoraya izin verilmez böyle bi imkan olsa dahi eksik gözüyle bakılır ama zaten onu telefi ediceksin ama neyse öyle işte :D

fatih bey birde bu yüksek lisans tan sonra araştırma görevlisi olup sonra doktora demişinz ya bu doktora egitimi 4yılın içinemi dahil ondan ayrı 3 yıl araş. gör zorunlumu ? bu nasıl oluyor dediginiz gibiyse biraz tuhaf oluor :D

Genel anlamda gördüğüm, insanlar yüksekten sonra devam etmeyebiliyor, devam etmek isteyen herkes araştırma görevlisi olamayabiliyor. Araştırma görevliliği zorunlu değil. 3-4 yıla doktora dahil değil, kime sorsam doktorası 4-7 yıl arası sürmüş. Hocalar açısından bakış açısını yansıtmaya çalıştım. Akademik olarak devam eden kişiler yüksek yaptıktan sonra, araştırma görevlisi olmak için elinden geleni yapıyorlar. Bu sırada doktorada devam ediyor. Yüksek lisanstan sonraki süreç 4-7 yıl arasında değişiyor.yüksek lisansın atlanması oldukça zaman kazandırıyor ve bence bu zamanı önemsemeyip yüksek yapmış (akademisyenlerin %98 i) hocalar yüksek yapılmamasını kabullenmezler.

zaten evet ben iyi oldugunu savundum çünkü herkes devam etmek istemiyor yüksek lisans tan sonra ... evet zaten hocaların bakış açısı sorun birde bilmedigim için soruyorum araştırma görevlisi olmak için çalışıyorlar dediniz yani kadro almayamı çalışlıyorlar neden doktoralarını yaparlarken böyle birşey yapmaya çalışıyorlar

Hem akademik çalışmalara devam edip hem para kazandıkları en iyi seçim araştırma görevliliği :)

@melyun

sence tarafsız bir gözle baksan ne anlama gelir bu? işin kolayı varken direk doktora yap 2 yıldan kazan çoğu kişiden öndesin.

yüksek lisansda araştırma yapmayı tez hazırlamayı öğrenirsiniz. doktora öncesi ön hazırlık gibi düşünün belli alanlarda uzmanlaşırsınız. direk doktora da eğer çok iyi bir öğrenci iseniz araştırma ve tez hazırlama konusunda sorun yaşamam dilimde iyi derseniz sorun yok.

evet işste grafiker bende onu anlatmaya çalıştım eğer başarılı çalışkan bir ögrenci iseniz (kendim için söylemiyorum) kaldırabilrim bunu diyorsnaız bence muhteşem birşey hem zaten doktorada yüksek lisns dersleride görülüyor ve 2 yıl değil sadece 1 yıl kazancınız oluyor.. aslında bence bunu başarabilecek insanlar için bu yolda ilerlicek insanlar için çok mantıklı ama tabiki dedigimiz gibi zor kimse böyle bi durumu kabullenmez :)