• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Dönüşüm firmaları

• Konuyu başlatan Silinmiş üye 35198
  • Başlangıç tarihi
S

Silinmiş üye 35198

Merhaba Arkadaşlar size hepinizin başına gelebilecek bir olay anlatmak istiyorum.Mezun olmuşlar ve özellikle mezun olacaklar beni dikkate alırsa iyi olur.
Bir Kağıt geri dönüşüm firması 2017 mezunu bayan çevre mühendisi arıyordu gittim.Daha sonra gittiğimde ne bilgisayar ne internet nede tecrübeli bir çevre mühendisi vardı danışmanlık firması ile anlaştım onlar her dakika yanına gelecekler sana yardım edecekler.Bilgisayar alicam Burda kendini gelistiriceksin daha yeni kurulmuş bir tesisiz lisans almamız lazım gibi vaatlerde bulundu bana.Bende yeni mezunum bunun benim için bir kendini geliştirme fırsatı olacağını düşündüm ve hevesle ise başladım.Firmada çayci temizlikçi bile yoktu düşünün ama çevre mühendisi sabah 9 akşam 7 cumartesi tam gün burada olacak dedi.Daha sonra ise sigortami yapmadığı için ikazda bulundum bu sırada bir çevre mühendisi daha arkadaş geldi o arkadaşı da arabayla bir yere gidelim dediğinde nereye dediği için işten çıkardı.Daha sonra yeni bir çevre mühendisi geldi onunla yine sigorta için konuştuk daha tecrübesiz olduğumuz için sigorta işlemlerini bilmediğimiz den nüfus cüzdanı ile sizin sigortanizi yaptım diyerek bizleri kandırdı.E-devlet ten sorgulandıktan sonra buna emin olduk.Bizi ofiste tutmuyordu sahada kağıtları plastik maddelerden ayıran işçilerin başında bekletiyordu bunun bizim işimiz olmadığını söylediğimiz de ise bizimle sadece lisans almak için çalıştığını bu süre zarfında ise ofis çalışmasının zaten kısa süreceğini söyleyip sahada çalışmamızi zorunlu hale getirdi.Ve 4 gündür çalıştığım firmadan çıktım.Parami yatırmasini istedim ama yatırmadı ve diğer çevre mühendisi arkadaşla çirkin bir şekilde konuştu.Arkadaşlar ilk iş tecrübem belki ama biz sahada işçilerin başında beklemek zorunda değiliz.Biz sırf diplomamiz için çalıştıran patronun her dediğini yapmak zorunda da değiliz.Zaten kişisel olarak söylediği ve yaptığı şeylere girmiyorum bile mesleki açıdan bakıyorum.Boyle geri dönüşüm firmalarında bize hakaret eder gibi çalıştiran insanlar var ve her gün bir çevre mühendisi iş görüşmesine geliyordu onların özgeçmisine değil de fiziksel özelliklerine bakarak alıyordu ve bunu açık açık söylüyordu.İşten çıktım tamam ama bu sürede benim gördüğüm sadece 2 yeni mühendisi mağdur oldu ve bizim tecrübesiz olmamızdan yararlandı.Bu şekilde mesleğe adım atmak istemiyoruz.Boyle insanlarin geri dönüşüm firması patronu olmasına rağmen e-5 te camdan gazoz attığını gördüm Arkadaşlar sırf arazisi parası var diye neden bu sektörde neden böyle insanlarla çalışmak zorundayız ve mağduruz anlamadım.İsterseniz firmanın adını adresini yazayım kimse gitmesin çünkü çok kişi geliyordu maaşı ilanda 2500 TL yazdı diye.Bahçelievler-Yenibosna da bir yer bu aralar ilan hala var bana özelden yazabilirsiniz firma ismini söylerim.

@erkan ateş

4 gün çalıştım ve bana para vermedi.Şimdi arıyor 3 günlük çalışana para vermem diyor bu zihniyette olan insan çevre mühendisi yanında çalıştırmamalı arkadaşlar.

Günaydın ! Peki bu değişimi nasıl yapacağız hepimiz. Meslekte görmüş geçirmiş, yıllarını vermiş tecrübeli arkadaşlar yol gösterin yardım edin bize. Fidan Hanım'ın başına gelen belkide yeni mezun kardeşlerimizin başına da gelecektir. Biz tecrübe deneyim kazanmak için işe giriyoruz adamlar mühendisi nasıl kullanabilirim planı yapıyorlar. Artık şu değişime bir an önce başlasak faydalı olacak. Ve üyeler olarak alınacak kararların (diplomatlara sesimizi duyurmak için gerekli çalışmalar, işverene karşı yükümlülüğümüz, yapılan işe bağlılık, maaş, iş yerindeki ortam ve daha çözülmesi gereken diğer sorunlar ) nasıl olması gerektiğini maddeler halinde belirleyip uygulamaya geçelim artık. Çoğumuz mesleğimize sahip çıkalım diyoruz hadi gelin sahip çıkalım. Mühendis sorun çözen insansa , sorunlarımızı çözelim.

@Hüseyin Yıldırım Merhaba , bende bu sektördeyim ne yazık ki patronlar eğitimsiz. Asla küçümsemek amaçlı söylemiyorum sakın yanlış anlaşılmasın.
Benim bulunduğum yerlerdeki kişilerin işverenleri eğitimsiz sokak toplayıcılarından gelmiş kişilerdir.
Patron olmuş ama insan olamamış kişilerde çok var. Para bende deyip ezende ..
ne yazık ki bu kişilerin düşüncesi değişmiyor hatta sen gidersen yenisi gelir fikriyle 10 yıldır çalışan kişiye zam bile yapmıyor. Allah iyi insanlarla karşılaştırsın. kpss,öss ye girmemiş insanların yanında çalışıyorsunuz.Cahil cesareti ile iş yapanlar mevcuttur.
Patronlarda iş bitiyor. Bence bu durumu şikayet etmek bir şey değiştirmez insanların yetiştirilme tarzı değişmeli yeni nesil farklı olmalı.
Çok kötü bir tecrübe yaşanmış. İnşallah iyi bir yerde daha iyi konumda çalışırsınız. Kimse de yaşamaz bir daha.
Bir hevesle işe başlayıp sonu hüsran olması bir çok düşünceyi getiriyor insanın aklına.
@Fidan Şaş

@Hüseyin Yıldırım @Evrem Yeşil
Teşekkür ederim destekleriniz için Arkadaşlar.Benim gibi 2 tane çevre mühendisi aynı şeyleri yaşadı oda benim görebildiğim.Yani tabi dönüşüm firmalarının geneli böyle olabilir ama bu kişi çok daha farklı yani 1 mühendis çalıştırması gerekirken 2 tane çalıştırıyor.Hiç lazım değilken asistan alıyor.Gerçekten amacını anlayamadım.Diger geri dönüşüm firmalarından çok çok çok daha farklı ve kötü.Yani parası var desem sırf 3 günlük parayı vermemek için çirkinleşen bir adam bu.İşe girerken de hepimizin altına araba vermeyi teklif etmişti.Zaten orada şüphelenmiştim ama dediğim gibi mesleğime dair bir şeyler öğrenirim hevesinb ile işi kabul ettim.

@Fidan Şaş zaten o tecrübe yi aşmak için ne yapıyorsak her şeye evet diyoruz. Sizin adınıza gerçekten üzüldüm. İş bulmak zaten zor birde bu tarz durumlar olunca insan ne yapacağını şaşırıyor.
Bu durum insanlara değer vermemekten kaynaklıdır.
Bu durum hakkında söylecek çok fazla sözlerim var. Keşke bir şeyler değişse ama parası olan konuşuyor. Çoğu şeyinde sahibi.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Akıl vermek gibi olmasın ama madem 3-4 mühendis mağdur olmuş parası önemli değil mahkemeye verin. Öyle bir ceza yer ki daha 1 gün bile sigortasız işçi çalıştırmaz , mühendislere de size davrandığı gibi davranamaz.

@Evrem Yeşil iş illaki bulunur.1 sene beklersin bulunur.1500 TL ye çalışırım yeterki mesleğimi öğreneyim böyle insanlarla muhatap olmak zorunda kalmayayım.Bende ilk gün işten çıkmayı düşündüm fakat herkes iş bulmanın zorluğundan en azından mesleğimi yaptığımdan ve maaşının iyi olduğundan bahsetti keşke dinlemeseydim diyorum diğer 3 günüm ziyan oldu.Evet kötü bir başlangıç yaptım ama bir dahaki işime daha iyi sarılarak devam edicem çünkü bu şartları gördüğümden diğer şartlar bana doğal olarak iyi gelecek :)

@surmene1967

Ben ona size gerekli işlemleri uygulayacağız dedim elinden geleni hemen yap bugünün işini yarına bırakma dedi ve hemen çirkinleşen bir tip olduğu için muhatap olmak istemedik ama ben gerekli bütün yerlere firma ismini verdim.Dün 2 tane mühendis geldi diye mesaj atmış birde yüzsüz o arkadaşlar da kim bilmiyorum ama inşallah bu yazdıklarımı görürler

@Evrem Yeşil Merhaba, bende toplama ayırma tesisisin de çalışıyorum aynı durumdan bende muzdaribim. Onlar böyle görmüş böyle gidiyor. :islik:

@asudecavdar söyleyin lütfen çizgilerinizi sınırlarınızı dertlerimizi dökelim, ona göre önlem alalım.

@Fidan Şaş neyse ki kurtulmuş oldunuz biçimsiz bir iş yerinden(adam kullanma müessesesi). Bundan sonra bir iş yerine, işe başlarken iş yeri ile ilgili tavsiye almak veya referans gerekliymiş. iş yerinden ayrılmış bir kişiye özelinden haber etmesi ne kadar normal karşılanır ?:oops: Bu işyeri gerekli yerlere şikayet edilir fakat özelden devamlı rahatsız edecek olursa o zaman avukatlık bir durum söz konusu !

Bence sevimli ve güleç olmayı bırakın, iş görüşmesine lütfen beni işe al diye gitmeyin, işine geliyorsa al modunda olmakta fayda var (tat ve gdt ler için bahsediyorum) bu tarzdayken sizi işe alıyorsa sonrasında rahat edersiniz, almıyorsa da çok da dertlenmeyin adım başı bu tesislerden, yeni mezunlardan fazlasıyla hoşlanırlar (maaş düşüklüğü), 3 4 tesis sonrasında iş bulursunuz.

@Gülay

BUNLARA TAMAMEN KATİLİYORUM.AYRİCA KENDİ ADİMA CİZGİM HAKSİZLİGA BOYUN EGMEMEK İLK SART!! Biz olmasak size kimse is vermez diyenlere cagir yeni muhendisin gelsin diceksin.Saygisizlikta susmucak gerekirse bagiracaksin CUNKU anlayislari cok dar insanlarla calisiyosunuz