Dünya Çevre Günü

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Mesajlar
3.547
Beğeniler
3.613
Şehir
Astana
#1

1972 yılında İsveç’in Stokholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı'nda alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Ülkemiz okullarında Haziran ayının ikinci haftası ile başlayan hafta Çevre Koruma Haftası olarak kutlanmaktadır.Çevrenin önemi ve tabiata saygı anlaşılmış korumanın bir ihtiyaç olduğu bu imza ile herkese duyurulmuş ve dünya çevre günü ile de geleneksel hale getirilmiştir.

Sanayileşmenin artması, hızlı nüfus artışı ve düzensiz şehirleşme doğanın tahrip edilmesine ve tabiat üzerine taşımakta zorlandığı yükler yüklenmesine sebep olmuştur. Bu aşırı yüklemenin sonucu olarak çevre kirliliği başlamış ve canlılarda ölümlere, çeşitli hastalıklara ve geri dönüşümü zor hasarlara sebep olmuştur.

Çevre kirliliğine sebep olan en önemli faktörler arasında gazlar, endüstriyel dumanlar, petrol ve ilaç atıkları, plastik ürünler, suni gübreler ve katı atıklar yer almaktadır. İnsanoğlu çevreyi kirleterek doğaya değil doğrudan kendine zarar verdiğini anlamış ve bunun önüne geçmek için çeşitli teknolojiler, yaklaşımlar geliştirmiştir. Fakat bu teknolojilerin sadece kirliliği azalttığını, yeni kirlenmelerin önüne geçemediğini belirlemiş ve milletlerinde çevre bilinci oluşturmak için çalışmalar yapmaya başlamıştır.

Çevre kirliliğinin uluslararası boyutlar kazanması ülkeler arası anlaşmalar yapılmasına ve çevre konulubilimsel araştırma ekipleri kurulmasına neden olmuştur. Dünya çevre kirliliğini önlemek için elinden gelen herşeyi yapmaya çalışırken bizlerde ülke ve millet olarak sorumluluktan kaçmamalı üzerimize düşen görevi yapmalıyız. Temiz ve yaşanılabilir bir çevre ancak dünya milletleri arasındaki el birliğiyle olacaktır.

Herkese temiz ve yaşanılabilir bir çevrede mutlu yarınlar diler, gelecek nesillere temiz bir emanet bırakılmasını temenni ederim.


Fatih ÖZCAN
CevreMuhendisleri.net Yönetimi

cevre.jpg
 

Sadık Güven

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
15 Mart 2010
Mesajlar
112
Beğeniler
170
Şehir
İstanbul
#2
Cevap: Dünya Çevre Günü

Bu güne gereken önemin verilerek kutlanacağı nice yıllara...
Öncelikle tüm meslektaşlarımın sonra da çevreye karşı sorumluluğunun farkında ki herkesin ÇEVRE GÜNÜ'nü kutlarım.
 

Çiğdem Aksoy

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Kayıt
10 Mart 2010
Mesajlar
495
Beğeniler
1.238
Şehir
Tekirdağ
#3
dünya çevre gününe farklı bir bakış açısı

BASINA VE KAMUOYUNA

1972 yılının 5 Haziran'ında Stokcholm'de kabul edilen "Dünya Çevre Günü" ne yazık ki halen kutlanabilecek bir gün değildir. Ülkemizde ve dünyada insan yaşamını ve doğayı olumsuz etkileyecek faaliyetlerin devam etmesi, yaşam alanlarının daralması ve üretim-tüketim ilişkisinin gittikçe vahşileşerek doğayı tahakküm altına alması, bu günün kutlanmaması için yeterlidir.
Öte yandan, 12 Haziran 2011 genel seçimleri yaklaşırken, seçimlere katılacak siyasi partilerden ve bağımsız adaylardan çevre sorunlarına dair herhangi bir görüş, öneri ve tartışma duyulamamaktadır.

Sanki ülkemizdeki alt yapı sorunu çözülmüş, herkesin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı sağlanmış, memleketin tüm köylerinde, kentlerinde, beldelerinde sağlıklı içme suyuna herhangi bir ücret talep edilmeden ulaşılmış, katı atık sorunu halledilmiş, tehlikeli atıkların envanteri çıkartılmış ve takibi, bertarafı sağlanabilmiş, GDO'lu ürünler takibe alınabilmiş ve üretimi tamamen yasaklanabilmiş, Ergene Havzası, İzmir Körfezi, Kızılırmak, Ankara Çayı, Asi Nehri, Seyhan ve Ceyhan Havzaları ve memleketin tüm yeryüzü ve yeraltı suları pislikten arınmış, atık işçileri güvenceli ve sağlıklı bir halde çalışabilir duruma getirilmiş, çöplükler patlamaz, havalar solunabilir olmuş da iktidarı hedefleyen siyasi partiler bu konuları dillendirmeye gerek görmemiş gibi...

Kuşkusuz böyle bir tablo olmadığı halde, seçim sürecinde ülkemizin çevre politikasına ve çevre sorunlarına dair herhangi bir konu gündeme getirilmemektedir.

Sosyal politikaların önemli bir temeli olan çevre politikaları, tarım, enerji, sanayi ve kentleşme politikalarından önce tartışılmalı, kamu yararı gözeten, halk sağlığını kendisine dert eden bir perspektifle ele alınmalıdır.

5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde, halkımızın seçim sürecinde sağlıklı bir çevrede yaşama, beslenme, barınma ve ulaşım haklarını gözeterek sandığa gitmelerinin, ülkemizin geleceği için önemli olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Doğanın tükenişi ülkemizdeki yanlış politikalar nedeniyle hızlanırken, doğanın tahammül sınırları aşılmaya başlanmışken, biran önce bu gidişe dur demek ve "yer yüzünü aşkın yüzü" haline getirmek hepimizin elinde. Ancak o zaman dünya çevre gününü kutlayabileceğiz!

Saygılarımızla,

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu
 

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Mesajlar
3.547
Beğeniler
3.613
Şehir
Astana
#5
Cevap: Dünya Çevre Günü

Yorumsuz....
 

Yukarı Alt