Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dünya Üzerinde Çalışılabilecek En Kötü 20 Yer

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Eki Görüntüle 11652
  Yaşam Koşullarının Zor Olduğu Yerlerde Çalışmak

  Günümüzde çok az çalışan, işverenlerinden bir şeyler talep ederken tereddüt etmiyor. Küresel ekonomide on yıllardır gerçekleşen en kötü düşüşün uzun sürmesiyle, Amerika ve diğer ülkelerdeki birçok çalışan, bir iş sahibi oldukları için, hatta herhangi bir iş sahibi oldukları için mutlular. Fakat yaşam koşullarının o kadar zor olduğu yerler var ki; çalışanlar, yalnızca orada çalışmayı kabul ettikleri için şirketlerin kendilerine ekstra ödeme yapmalarını sağlayabiliyorlar. On yıllardır, gelişen ülkelerdeki yaşaması zor olan yerlere yayılmak isteyen çok uluslu şirketler, bu zor görevleri kabul etmeleri için yöneticilere primler teklif ederler. Bazı şirketler çalışanlarını ülke dışına sürmektense, maliyeti azaltmak için o bölgeden birilerini yönetici konumuna getirirken, birçok şirket üst düzey çalışanlarına zor bölgelerde yaşamayı kabul ettikleri için ekstra ödemeler yapmaya devam etmektedir.

  Amerika, Kanada ve Batı Avrupa dışında, kirlilik seviyeleri, hastalık, politik şiddet ve hizmet ve servislerin bulunabilirliği gibi kriterlerden yola çıkarak, yaşaması zor sayılan yerler olarak kabul edilen 20 şehir belirlendi. Bu liste, koşulları açık bir biçimde zorlu olan –savaş yüzünden ya da diğer milletler tarafından soyutlandığı için- bazı şehirleri içermiyor. Bu yüzden Bağdat, Harare, Pyongyang gibi şehirleri bu listede bulamayacaksınız. Fakat Afrika, Güneydoğu Asya, Hindistan, Çin, Orta Asya ve Orta Doğu gibi yerlerde bulunan şehirler listededir. Listedeki en kötü yer hangisi mi? Lagos, Nijerya!

  1. Lagos, Nijerya
  Genel Kademe: Çok Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

  Ciddi Problemler:
  Altyapı Sistemi, Suç

  Büyük Problemler:
  Kirlilik, Hastalık & Sağlık Önlemleri Tıbbi İmkanlar, Ürün ve Servislerin Bulunabilirliği

  Diğer Problemler: İklim, Eğitim Tesisleri, Fiziksel Uzaklık, Politik Şiddet & Baskı, Politik & Sosyal Çevre, Kültür & Eğlence
  ORC’nin listesinde Afrika’nın en büyük ülkesinin bu en büyük şehrinden daha zorlayıcı bir yer bulunmamaktadır. Lagos’ta yalnızca önemli bir suç oranı değil, aşırı derecede zayıf bir altyapı sistemi, yetersiz konut sayısı, sağlıksal ve tıbbi önlem yetersizliği de vardır. Dahası, ORC’ye göre, “tarikatların sebep olduğu bir şiddet olayına yakalanma riski ise başka bir problemdir.
  2.Jakarta, Endonezya
  Genel Kademe: Çok Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

  Ciddi Problemler:
  Kirlilik, Hastalık & Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Politik Şiddet & Baskı, Politik & Sosyal Çevre, Suç
  Endonezya, küresel durgunluk dönemiyle, gelişmekte olan diğer ülkelerden daha iyi başa çıkıyor olabilir. Fakat bu, Jakarta’daki hayatı oraya taşınan yabancılar için daha kolay hale getirmiyor. Üçüncü Dünya şehirlerinde yaygın olan pek çok probleme rağmen –hastalık riski, yetersiz sağlık koşulları ve aşırı kirlilik- ORC’ye göre Endonezya başkenti “cezp edici bir yer olabilir”. Fakat Endonezya dünyanın en büyük Müslüman ülkesidir ve bu ülke, İslami teröristler tarafından yabancılara düzenlenen birkaç büyük çaplı saldırıdan nasibini almıştır. ORC diyor ki “özellikle radikal İslamcılar tarafından çevrede bulunan şiddet tehdidi, burada yaşamak için önemli bir engeldir.”
  3.Riyadh, Suudi Arabistan
  Genel Kademe: Çok Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

  Ciddi Problemler: Politik Şiddet & Baskı, Politik ve Sosyal Çevre

  Büyük Problem:
  Kültür & Eğlence Tesisleri

  Diğer Problemler: Mesken Sorunu, İklim, Hastalık & Sağlık Önlemleri, Eğitim Tesisleri, Fiziksel Uzaklık, İletişim
  Suudi Arabistan’ın başkentinde hayat kolay değildir. ORC diyor ki “terörist saldırıları, sürekli mevcut olan bir tehlikedir. Giysi, hareket, tavır, yemek, alkol, seyahat ve iletişim konusunda uygulanan geniş yelpazeli kısıtlamalar, orada yaşayan yabancıların yaşamını sınırlandırır.” Bu şehirde yaşamak özellikle yabancı bayanlar için zordur. ORC son olarak ekliyor “ülkenin katı olan ahlaki ve dini kurallarını ihlal etmek, bu tutucu şehirde özellikle daha da tehlikelidir.”
  4.Almaty, Kazakistan
  Genel Kademe: Çok Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

  Büyük Problemler: Kirlilik, Hastalık & Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Fiziksel Uzaklık

  Diğer Problemler:
  Mesken Sorunu, İklim, Eğitim Tesisleri, Altyapı Sistemi, İletişim, Kültür ve Eğlence
  Kazakistan’ın başkenti olan Almaty’nın diğer şehirlerden uzak oluşu, dışarıdan gelenler için bu şehirle ilgili en büyük zorluktur. Diğer önemli zorluklar; kirlilik, hastalık tehdidi ve yetersiz tıbbi imkânlardır. “Yetersiz konut, standardın altında özelliklere sahip evler, suç ve iletişimle ilgili zorluklar da diğer zorluklardır” diyor ORC.
  5.Mumbai, Hindistan
  Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

  Büyük Problemler: Kirlilik, Hastalık ve Sağlık Önlemleri, Altyapı Sistemi, Politik Şiddet & Baskı

  Diğer Problemler:
  İklim, Tıbbi İmkanlar

  Hindistan’ın mali sermayesini oluşturan şeylere, ülkenin en iyi mimarisi, restoranları ve müzeleri de dahildir. Aynı zamanda ülkede büyük oranda gecekondu, trafik sıkışıklığı ve güvenlik problemleri bulunmaktadır. ORC “Bu kozmopolit şehrin telaşlı hareketliliği ve güzel ambiyansı bazı kişilere enerji veriyor olabilir. Ama çoğunluk, bu kalabalık ve kaotik şartlardan, zayıf sağlık önlemlerinden ve şiddetten bunalmış durumdadır.” diyor.
  6.Yeni Delhi, Hindistan
  Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

  Ciddi Problem:
  Kirlilik

  Büyük Problemler:
  Hastalık & Sağlık Önlemleri, Altyapı Sistemi

  Diğer Problem:
  İklim

  Önümüzdeki sene şehirde düzenlenecek olan İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları’ndan önce (Commonwealth Games) , Hindistan hükümeti, Yeni Delhi’nin altyapı sistemini yenilemek için büyük bir kampanya düzenlemiş bulunmaktadır. Fakat “zayıf altyapı sistemi ve sıcak iklim hala şehrin bir parçasıdır” diyor ORC.
  7.Nayrobi, Kenya
  Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

  Ciddi Problem:
  Suç

  Büyük Problem:
  Altyapı Sistemi

  Diğer Problemler:
  Hastalık & Sağlık Önlemleri, Politik Şiddet & Baskı, Politik & Sosyal Çevre

  ORC’ye göre, Kenya’nın başkentinde yaşamanın mutlaka bazı avantajları vardır. Mesela Nayrobi’nin iklimi hoştur. Bu şehir, Afrika’daki en kozmopolit şehirlerden biridir. Yine de “şiddet suçları önemli bir problemdir, su ve elektrik kesintileri de zorluk verici unsurlardır.”
  8.Bogota, Kolombiya
  Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

  Büyük Problemler: Kirlilik, Politik Şiddet & Baskı, Suç

  Diğer Problemler:
  Politik & Sosyal Çevre

  Bogota’da ciddi bir kirlilik sorunu vardır. Ama şehre taşınacak yabancılar için en büyük sorun güvenliktir. “Hem politik şiddet hem de suç, büyük bir tehdit unsurudur” diyor ORC.
  9.Saygon, Vietnam
  Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

  Büyük Problemler:
  Hastalık & Sağlık Önlemleri

  Diğer Problemler:
  İklim, Kirlilik, Tıbbi İmkanlar, Altyapı Sistemi, Suç

  Saygon’da çalışmaya karar veren yabancılar şehirdeki sıcaklık ve nem oranını bunaltıcı bulabilirler. Diğer sorunlarsa, hastalık tehdidi gibi, gelişmekte olan dünyadaki tropik şehirlerin tipik unsurlarını içerir. “Aynı zamanda burada yaşamak, kirlilik, sınırlı tıbbi imkanlar, zayıf altyapı sistemi, tehlikeli trafik koşulları ve suç gibi unsurlara katlanmak anlamına gelir” diye yazıyor ORC.
  10.Chennai, Hindistan
  Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

  Büyük Problem:
  İklim

  Diğer Problemler:
  Kirlilik, Hastalık ve Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Eğitim Tesisleri, Altyapı Sistemi, Fiziksel Uzaklık
  Bir Güney Hindistan şehri olan Chennai’da (eskiden Madras diye de bilinirdi) “yoksulluk diğer Hindistan şehirlerindeki kadar kötü değildir” diyor ORC, fakat yine de yaygın bir sorundur. Yabancı ülkelerde çalışanlar için “Chennai’da yaşamanın en büyük zorlukları, sıcak ve nemli iklim, zayıf altyapı sistemi ve hastalık riskidir.”
  11.Hanoi, Vietnam
  Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

  Büyük Problem:
  Hastalık ve Sağlık Önlemleri

  Diğer Problemler:
  Tıbbi imkanlar, Altyapı Sistemi, Politik & Sosyal Çevre, Kültür & Eğlence
  Vietnam’ın başkenti Hanoi, Saygon’dan daha serin ve rahat bir iklime sahiptir ve suç problemi de Saygon’daki kadar ciddi değildir. Diğer yandan Hanoi, günümüzde çok az kalmış komünist ülkelerden birinin başkentidir. “Çünkü Hanoi, hükümetin koltuğudur” diyor ORC “ve resmi politikayla ilgili baskılar burada daha da fazladır.”
  12.Guangzhou, Çin
  Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

  Ciddi Problem:
  Kirlilik

  Diğer Problemler:
  Hastalık ve Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Fiziksel Uzaklık, İletişim, Kültür & Eğlence
  Güney Çin’in başkenti ve bir Guangdong Vilayeti olan Guangzhou, dünyanın en önemli endüstri alanlarından birinin, en büyük şehridir. Doğal olarak şehrin en büyük problemi, bazen şehri kaplayan kirli bir sis tabakası şeklinde görülebilen ciddi boyuttaki kirliliktir. Guangzhou, dünyanın en dinamik şehirlerinden birine kısa bir tren yolculuğuyla ulaşılabilecek mesafededir. ORC diyor ki, Guangzhou’nun Hong Kong’a yakın olması, büyük bir artıdır.
  13.Tianjin, Çin
  Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

  Ciddi Problem:
  Kirlilik

  Diğer Problemler:
  Hastalık ve Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Fiziksel Uzaklık, Kültür & Eğlence
  Diğer pek çok Çin şehrinde olduğu gibi, Tianjin’de de ciddi bir kirlilik problemi vardır. Ayrıca yabancı yöneticilerin yaşadığı diğer Çin şehirlerinden daha az kozmopolittir. “Uluslararası uçak seferlerinin sınırlı olması yüzünden Tanjin ulaşması zor bir yer hissi verir” diyor ORC’nin analisti, “Ayrıca kültür ve eğlence açısından Batılı’lara hitap eden pek bir şey yoktur.”
  14.Suzhou, Çin
  Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

  Büyük Problemler:
  Kirlilik, Kültür & Eğlence Tesisleri

  Diğer Problemler:
  Hastalık ve Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Eğitim Tesisleri, Ürün ve Servislerin Bulunabilirliği


  Suzhou, Çinliler arasında güzel bahçeleriyle ünlüdür fakat ORC analistleri bundan pek etkilenmemişlerdir. Shanghai’ın yakınındaki bu doğu Çin şehri, kirlilik, sınırlı kültür ve eğlence kapasitesi yüzünden “yabancılar için yaşaması zor bir yer olabilir”.
  15.Tsingtao, Çin
  Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

  Büyük Problem: Kirlilik

  Diğer Problemler: Mesken Sorunu, Hastalık & Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Eğitim Tesisleri, Fiziksel Uzaklık, İletişim, Kültür & Eğlence Tesisleri

  Batı’daki birçok kişi için Çin’in kuzeydoğusundaki bu şehir, kendisiyle aynı adı taşıyan birası Tsingtao ile ünlüdür. (şirket, şehrin Çince ismini latin harfleriyle yazmayı tercih etmiştir.) Şehre dair problemler arasında kirlilik ve sınırlı tıbbi bakım imkanları bulunmaktadır. Ayrıca Çince konuşamayan yabancılar, şehirde hayatlarını sürdürürken zorluk çekerler.
  16.Shenzen, Çin
  Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

  Ciddi Problem: Kirlilik

  Diğer Problemler: Hastalık & Sağlık Önlemleri, Eğitim Tesisleri, İletişim


  Shenzhen, Hong Kong sınırının hemen karşısında bulunur ve Çin’in en başarılı ihraç-bazlı firmalarına ve tabii ki ülkenin en büyük golf parkuruna ev sahipliği yapar. Aynı zamanda güney endüstri açısından Çin’in kalbidir fakat buna bağlı olarak ciddi bir kirlilik problemi mevcuttur. Yine de şehrin Hong Kong’a olan yakınlığı büyük bir artıdır ve şehrin genel şartlarını -tıbbi imkanlar, uluslar arası seyahat, kültür ve eğlence, ürün ve servislerin bulunabilirliği gibi açılardan- iyi yönde etkiler.
  17.Bangalore, Hindistan
  Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

  Büyük Problem: Altyapı Sistemi

  Diğer Problemler: Kirlilik, Hastalık & Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Fiziksel Uzaklık

  Batılıların çoğu için Bangalore, dış kaynak kullanımıyla eş anlamlı hale gelmiştir. Büyük sayıda Hindistanlı ve çok uluslu teknik şirketi, şehirde önemli çalışmalar gerçekleştirmektedir. Fakat “yetersiz altyapı sistemi –elektriğin sık sık kesilmesine sebep olarak- sorun teşkil etmektedir. Trafik tıkanıklığı da büyümekte olan bir endişeye sebep olmaktadır.
  18.Kahire, Mısır
  Genel Kademe: Orta Seviyeli Risk İçeren Bölge

  Büyük Problem:
  Kirlilik

  Diğer Problemler: Hastalık ve Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Altyapı Sistemi, Politik Şiddet & Baskı

  Kahire’de yaşayan yabancılar için en büyük zorluklar kirlilik ve sağlık koşullarıdır. Senelerdir düzenlenen terör saldırılarının yabancıları hedef aldığı ve tek bir kişinin otuz yılı aşkın süredir yöneticilik yaptığı bu ülkede yaşamak konusundaki bir diğer sorunsa “potansiyel politik şiddettir.”
  19.Kiev, Ukrayna
  Genel Kademe: Orta Seviyeli Risk İçeren Bölge

  Problemler: Kirlilik, Hastalık ve Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Altyapı Sistemi, Suç, İletişim

  Ukrayna’nı başkentinin, ORC’nin listesinde, “görevlerini en kötü şekilde yerine getiren Avrupa şehri olmak” gibi hoş olmayan bir şöhreti var. ORC, tıbbi imkanların da yetersiz olduğunu söylemektedir. “Aynı zamanda beyazlara karşı ırkçılık içeren saldırılar gerçekleşmektedir ve genel bir suç unsuru vardır.”
  20.Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti
  Genel Kademe: Orta Seviyeli Risk İçeren Bölge

  Problemler: Hastalık & Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Altyapı Sistemi, Suç

  Santa Domingo, ORC’ye göre, batı yarım küre üzerinde en kötü seviyedeki şehirdir. “Karayiplerin hoş atmosferi bir artı olsa da, kasırgalar, güç kesintileri, yetersiz yol yapımı, suç ve hastalık tehdidi bu bölgede bulunan sorunlardır” diyor ORC.


  Monster