Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dünyanın ilk sıfır emisyonlu şehrinde Siemens imzası

Konu, 'ARŞİV' kısmında Akın Y. tarafından paylaşıldı.

 1. Akın Y.

  Akın Y. CMNet Üyesi

  slide.jpg

  Azalan kaynaklar, çölün ortasında yeni bir fikrin ve şehrin doğmasını sağlıyor. Abu Dabi’de yapımı devam eden Masdar; sıfır karbon ve sıfır atık hedefleriyle adeta geleceği temsil ediyor.

  Şehirler, sahip oldukları özelliklerle farklılaşır. Genelde farklılaşan şehirler arasında benzerlikler bulunsa da, Siemens’in uzun dönemli stratejik ortak olarak yer aldığı Masdar, dünyanın hiç bir şehrine benzemiyor… Abu Dabi’de inşa edilen ve dünyanın ilk ve tek sıfır emisyona sahip şehri ünvanını alması için özel olarak tasarlanan Masdar, yenilenebilir enerji kullanımı ve tasarruf oranlarıyla dünyanın pek çok metropolünü kıskandırıyor.

  Siemens’in uzun dönemli stratejik ortak olarak yer aldığı Masdar’ın ismi Arapça’da kaynak anlamına geliyor. Şehrin tüm planlaması, yenilenebilir enerji kullanmak ve şehri tüm yönleriyle sürdürülebilir kılmak adına yapılmış durumda. Enerji tedariğinde yalnızca güneş enerjisinin kullanılacağı Masdar’ın hedefleri arasında yüzde 75 oranında elektrik ve yüzde 80 oranında da su tasarrufu elde etmek bulunuyor.

  Masdar için ilk olarak 2010 yılında başlayan Siemens ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki işbirliği, Ocak ayı içinde güneş enerjisi teknolojilerindeki Ar-Ge çalışmalarının da dahil edilmesiyle hızlanarak yoluna devam ediyor. Siemens Enerji ile Masdar Bilim ve Teknoloji Enstitüsü arasında düzenlenen imza töreniyle, fotovoltaik panellerin verimliliğinin artırılması ve yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar başlatıldı. Birleşik Arap Emirlikleri yönetiminin “Geleceğin Genç Enerji Liderleri Programı” olarak adlandırdığı bu programı, ana kaynağı petrol olan bir ülkenin gerçekleştirilmesi ise uzmanlarca ayrıca takdir topluyor.
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.