• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Duyuru - çed izin ve denetim genel müdürlüğü

Mert Erdoğan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
MEGATRAK
İl Müdürlüklerimizin, Çevre Görevlileri, Çevre Yönetim Birimleri ve Çevre Danışmanlık Firmalarının Dikkatine

21.11.2013 tarih ve 28828 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Çevre Görevlileri, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin üçüncü fıkrasının (c) ve (e) bentleri gereği; çevre danışmanlık firmaları, İşletmeler ile hizmet alımı sözleşmesi yapılması veya feshedilmesi durumunda en geç 30 (otuz) gün içerisinde sistem üzerinden bildirmekle, çevre görevlisi belgesine sahip personelin firmada işe başlaması veya ayrılması durumunda ise 30 (otuz) gün içerisinde gerekli değişikliği sistem üzerinden yapmakla yükümlüdür. Bu doğrultuda; sistemin arıza, bakım ve iyileştirme çalışmaları nedeniyle kullanılamaması durumu hariç olmak üzere, sistem üzerinden yapılan bildirimler yeterli olup, ayrıca Bakanlığımıza ya da İl Müdürlüğüne yazılı olarak bildirim yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

@Mert Erdoğan

Soru: Ortalıkta artık 1 seneyi aşkın süredir danışmanlık hizmeti almayan, sözleşme süreleri dolmuş, Çevre Yönetim birimi veya çevre görevlisi olmayan bir dünya tesis var. Bunların gfb'leri ve izinleri de bulunmamaktadır. Bakanlık bu tesisleri takip edip ilgili mevzuata göre ceza kesecek midir?

Cevap: Hayır.

Not: Yazılı bildirim güzeldir. İyidir-hoştur. Söz uçar yazı kalır ve yazının evraki bir geçerliliği vardır. Bu şekilde danışmanlık almayan yukarıdaki bahsettiğim tesisler öyle ortalıkta yaylana yaylana dolaşamazlar.

Bencede güzel olmuş zaten sistem üzerinden bildirim yapıyorduk. Ama Melih beyde haklı birçok tesis var daha danışmanlık hizmeti almayan yada almak istemeyen..umarım bu tesislerinde durumları göz önüne alılar ve denetimlerine o şekilde yön verirler..

maalesef muğla ilinde il çevre ve şehircilik müdürlüğü hizmet almayan tesisleri tespit etmek yerine hizmet alan tesisleri denetliyor, diğer il müdürlükleri ne durumda bilemiyorum ama birde şimdi her ayın 20 sine kadar danışman firmalardan bir sonraki ay gidecekleri işletmelere ait plan talep ediliyor. sonra rast gele gidiyorlar tesise, bakalım o gün oradamısınız diye. yalnız anlamadığım bir durum var. bizim yaptığımız plan. adı üzerinde plana tabiki sadık kalınması uygun olacaktır ama bize dedikleri "sen bize bu planda o gün tesiste olacağını belirttin şimdi neden burada yoksun" oldu. ben gerçekten anlamıyorum bu işi. ben planı o gün öyle tasarlamışımdır ama işim çıkmıştır, hastalık olmuştur, başka bir tesise gitmem gerekmiştir. yani bu plan Allah Kelamı değil ya değişebilir. önemli olan ben o ay tesise gittim mi gitmedim mi olmalı diye düşünüyorum.

@Şafak Yılmaz

dediğiniz gibi adı üstünde plan, sanırım durumun için geçerli açıklama yapılırsa anlayış gösterebilirler diye düşünüyorum ama bazen durumu anlamak istemenyenler ile karşılaştığımızda hepimize kolay gelsin. gerçekten başka tesiste sorun olsa yada başka tesise denetime gelseler ne olacak, hala neden burada değilsin diyecekler mi?

Kafama takılan bir soru: Ben firmayla yaptığım protokolü sisteme yükledim ancak bir kaç ay sonra farkettim ki 3 yıl olması gereken süreyi, 7 yıl yapmışım.
Protokolü iptal ettim yeniden girdim ve tarihi düzelttim ama protokol imza tarihinin üzerinden bir kaç ay geçmiş olacak. Bu durumda yeniden yeni tarihli bir protokol mü imzalamam gerekiyor?

türkiye de saçmalık açısından çoktan seçmeler yapılsa çevre şehircilik işlemleri 1.sırada olur kesin yaptıkları işleri saçmalamaktan başka bişi yapamıyolar. benim anlamadığım bu arkadaşlarımızın çoğuda çevre mühendisi atanmadan önce çoğu burada bizim gibi konuşuyor fakat atandıktan sonra neden böyle oluyor onu anlamadım ya biz garantiyi bulunca kendimizi boşluğa olayların akışına bırakıyoruz yada ne bilik kadroyu alınca işlemcimiz yanıyor o hale geliyoruz....

@Şafak Yılmaz
Manisa İl Müdürlüğü'de aynı şekilde gideceğiniz tarihi bildirmenizi istiyor... İş güç çıkınca da yeni bil dilekçe ile bildirim yapılacak..:uzgnm:

çok defa denetim geçirdim çoğu yerde il müdürlüğü tesisi değil beni denetledi. tutanakların var mı, iç tetkiğin var mı, her ay geliyor musun, sözleşmen burada mı ? falan da filanda.. tesisi denetlemeye geliyorsun azizim beni değil, beni sen değil usulen yeterlilik şube denetliyor. il müdürlüğünden bir arkadaş gelmiş sana ceza puanı keseriz falan, kes kardeşim kes.

birde çoğu il başına buyruk kimse burnundan kıl aldırmıyor. proses hakkında bilgi sahibi olmayan il müdürlüğü personeli danışmana yapışıyor yok şu var mı yok tutanak düzenledin mi falan filan.

sanırım çevre danışmanlık yapan kişiyi çok para kazanıyor sanıyorlar.

bence il müdürlüğünden gelen personeli iyi bir eğitimden geçirmek lazım ya da aynı havayı soluması için 1 yıl çevre danışmanın yanında staj yaptırmak lazım:)