düzenli depolama sahalarında ayrıştırma

Erdem Akgül

CMNet Üyesi
Kayıt
23 Şubat 2009
Mesajlar
285
Beğeniler
67
Şehir
Mersin
#1
merhaba arkadaşlar;
düzenli depolama sahalarında geri dönüşümlü atıkların ayrıştırılmasını yasaklayan ilgili madde yönetmelik veya genelgelerde mevcut muydu.?
ilgili bütün yönetmelik/genelgelere baktım ama bulamadım/göremedim.hatırladığım kadarıyla böyle bir madde vardı.
 
Kayıt
15 Kasım 2010
Mesajlar
206
Beğeniler
97
Şehir
Körfez/KOCAELİ
#2
Böyle bir madde bulamazsınız.çünkü geri dönüştürülen atıkların hepsi için ayrı ayrı yönemelikler mevcut ve işlemlerin ne şekilde yapılacağı bu yönetmeliklerde yazmakta.örneğin ambalaj atığı için lisans almadan toplama yapmak,satmak,almak vb. hepsi yasak.aynı zamanda belediyelerin yükümlülüklerine bakarsanız orada da düzenli depolamaya bu atıkların gitmesini önlemek ve düzenli depo sahasına bu atıkların alınmasına müsade etmemek gibi ibareler mevcutur.
 
Kayıt
24 Mart 2009
Mesajlar
51
Beğeniler
6
Şehir
Bursa
#4
Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği nin Madde 5-e de " Sağlıklı bir geri kazanım sisteminin oluşturulması için ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması esastır. Ambalaj atıklarının bu Yönetmelikte tanımlanan toplama sistemi dışında bir yöntemle toplanması ve ayrılması yasaktır." ifadesi nedeniy ddt de ayırma yapılamaz.
 
Kayıt
31 Ekim 2009
Mesajlar
175
Beğeniler
78
Şehir
Tekirdağ
#5
bu iş yapılabilse toprağa gömülen servet azalır ama çok da masraflı bir iş yapılmak istense bile metod üzerinde (makineleşmiş bir yöntem tabii ki) çok çalışmak gerekir diye düşünüyorum kaldı ki çöpten ayrılan geri dönüşümün kalitesi de oldukça düşük olacaktır.