• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

düzenli depolama tesisi faaliyet ön bilgi formu

duygu G.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
Arkadaşlar kirlenmiş sahalar bilgi sisteminde ilk kez beyanda bulunacağım, elinizde düzenli depolama tesisi için faaliyet ön bilgi formu olan var mı? örnek teşkil etmesi için soruyorum. Ya da daha önce düzenli depolama faaliyeti için bu şekilde beyan yapan arkadaşlar var mı?

Arkadaşlar,

Çalıştığım firmanın 2015 yılındaki Çevre Mühendisi yıllık iç tetkik raporuna "Kirlenmiş sahalar bilgi sisteminden gerekli bilgiler doldurulup il müdürlüğüne iletilmiştir." yazmış ancak ben bugün EÇBS üzerinden Kirlenmiş Sahalar uygulamasına girdiğimde herhangi bir eski beyan görünmüyor. Beyan girmem gerekir mi?

@Beril Çataltepe

Mükerrer kaydı olabilir mi tesisin? Belki diğer kayıtlardadır... Ya da İl Müdürlüğüne sunulan dilekçenin bir kopyası varsa sordurabilir misiniz? O da olmuyorsa ve yönetmelik kapsamındaysanız hazırlamanızı öneririm.

@Cem Yılmaz

2015 yılında yapılmış olan bildirimin çıktılarını, dilekçesini ve il müdürlüğü tarafından evrakın teslim alındığını bildiren belgeyi dosyada buldum. Ancak sistemde gözükmüyor, bu sıkıntı yaratır mı? Ve bu bildirimin belli bir süresi var mı yenilemek için acaba?

Daha önce bildirim yapıldıysa veya İl Müdürlüğüne iletilmiş belgeler varsa geri dönüşü olmuşmudur onlara ulaşmaya çalışın.
Belki şimdi sıkıntı yaratmayabilir ama olası bir denetimde sorulduğu zaman sizin için sorun oluşturabilir.
Benim tavsiyem tekrardan bir dilekçe ile başvuruyu güncellemenizdir.

@Fatih Koçak

Fatih Hocam o dosyaya geri dönüş olmuyor, sadece bilgilendirme amaçlı elden de sunulması isteniyor ama güncellenebilirliği konusuna katılıyorum.

@Beril Çataltepe

Yani mantıken sıkıntı yaratmaz, elinizde resmi kayıtlar var. Ama siz yine de EÇBS'yi kurcalayın. Aktifleştirilmemiş bir tesiste olabilir, başıma geldi ondan iletiyorum. Fatih Bey'in dediği gibi, en olmadı bir güncelleme göndermeniz iyi olur. Hem Kirlenmiş Sahalar sistemini de daha iyi kavramış olursunuz.

Merhaba; kirlenmiş sahalar bilgi sistemine girdiğinizde sol tarafta faaliyet ön bilgi formlarına tıkladığınızda hiçbişey çıkmıyorsa, Kirlenmiş sahalar bilgi sisteminden Kenan KAMA yı aramanızı tavsiye ederim, ben kendisini aradığımda çok yardımcı oldu sağolsun.Siz de durumu anlatırsınız size de bir yol gösterir diye düşünüyorum. @Beril Çataltepe

@dyg

Evet oraya baktığımda hiçbir şey gözükmüyor, kendisi ile iletişime geçeceğim. Çok teşekkür ederim

Arkadaşlar, 2015 yılında benden önceki çevre mühendisinin yapmış olduğu bildirimi buldum ve şuanki EÇBS sistemimize aktardım, sistemde gözüküyor. Ancak bildirim baya eski olduğu için güncellemem gerektiğini düşünüyorum. Bekra bildiriminde, CAS numarası olmayan karışımları kendimiz manuel olarak ekleyebiliyorduk, burda nasıl ekleyeceğiz acaba? Cas No girmemiz şart mıdır? Ve bu bildirimde, H koduna bakmadan bütün tehlikeli kimyasalları bildiriyoruz değil mi?

@Fatih Koçak hahahah Fatih bey Bekra'yı atlattım çok şükür onu geçtim, şimdi de Kirlenmiş sahalar bildirimiyle uğraşıyorum :D İçi kimyasal dolu olan bir tesiste çalışınca maalesef böyle oluyor :D

@Fatih Koçak Yok zaten kirlenmiş sahalar bilgi sistemine bildirim yapacağım, Bekra'ya değil :) Kirlenmiş sahalar bildirimi için Faaliyet Ön Bilgi Formu en son 2015'te doldurulmuş

@Beril Çataltepe Başlığa bakmadan direk mesajı okuyunca bekra'da kaldınız sandım :D
Elimde aşağıda paylaştığım dökümanlar var belki işinizi görebilir.

Ekli dosyalar

• Kirlenmiş Saha Risk Değerlendirme Teknik Rehberi.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 34
  • Kirlenmiş Saha Etut Teknik Rehberi.pdf
    859 KB · Görüntüleme: 18
  • KS Temizleme ve İzleme Teknik Rehberi.pdf
    514.5 KB · Görüntüleme: 15
Merhaba,

Geri kazanım tesisinde çalışıyorum. Şimdiye kadar hiç kirlenmiş sahalar bildirimi yapılmamış. Her tesisin yapması gerekir mi?
Birde birbiriyle bağlantılı mıdır bilmiyorum ama Bekra da Kapsam dışıyız.

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

Kirlenmiş Sahalar Bildirimi için öncelikle NACE kodunuzun ilk 4 hanesine bakmanız gerekiyor. Sonrasında aşağıdaki yönetmeliğin ekinde ilgili kod geçiyorsa mecburen yapmak zorundasınız. Bildirim formunu doldurduktan sonra çıktısını alıp, dilekçe ile İl Müdürlüğünüze sunmayı unutmamalısınız.

Yönetmelik:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .