• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

E-Çevre İzinleri Ek-2 Kapsamında Tesis için Çevre Görevlisi Atama İşlemleri Hk.

Sedat Azizoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI
Arkadaşlar çevre görevlisi belgesinizi aldınız ve Firmaya bağlı Ek-2 kapsamlı tesiste çevre görevlisi olarak işe başladınız. E-Çevre İzinleri protokol işlemleri şu şekildedir;
Protokol işlemi e-izin sisteminde yapılacağı için ayrı olarak belge üzerinde protokol yapmanıza gerek yoktur. Hem Çevre görevlisi olarak sizin hem de İşletme yetkilinizin mobil imza yada e-imzasının olması mutlaka gerekir.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresine giriş yapın, açılan portalda Tesis İşlemleri>>>İşletme Protokol İşlemlerini tıklayın>>>İşletme Tipi "Firma" seçin>>>Yalnızca Firmaya ait Vergi Nosunu yazın ve "Ara" butonunu tıklayın. Çevre bilgi sisteminde kayıtlı olan firma kaydınız sorgulamada gelecektir. Firmanın hizasında en sağında bulunan "Firma Seç" butonunu tıklayarak bir sonraki sayfaya geçin, açılan sayfada dijital imza sahibi işletme yetkilisi tanımlaması yapılır ve "Vekil ata" butonunu kullanarak vekaletname almışsanız yetkilinin imzası ile bu alandan sisteme eklenerek hem işletme yetkilisi olarak hemde çevre görevlisi olarak dijital imza atma yetkisine sahip olursunuz. >>> ilerleyin, açılan sayfada firmaya ait hangi tesisin danışmanlığı yapılacaksa yalnızca o tesis "Ekle" butonu ile eklenerek bir sonraki sayfaya geçilir (bu alanda yalnız tek bir tesis seçimi yapılabilir) ve tesis yetkilisi kaydını bu alandan ekleyerek, ilerliyoruz açılan bu sayfada tesis ek kapsamı bilgisi seçimi yapılarak kaydet ve ilerle butonunu tıklayarak ilerliyoruz, açılan sayfada SGK işe giriş bildirgesini kendi dijital imzamızı kullanarak sisteme ekliyoruz, 4. ve son aşama olan protokol imzaları kısmında işletme yetkilisi olarak kaydettiğimiz yetkililerin ve çevre görevlisi isimlerinizin yanında bulunan "imzala/kaydet" butonları ile ayrı ayrı kendi dijital imzalarınız ile sistem üzerinde oluşturulan protokolü imzalayarak çevre görevlisi olarak atanabilirsiniz.
DETAYLI VE GÖRÜNTÜLÜ SUNUM EKTEDİR.
İyi Günler Dilerim.

Arkadaşlar bir çoğunuzun bu bilgileri bildiğini biliyorum ama bu konu hakkında o kadar çok mail alıyorum ki anlatamam, hatalı yada eksik bilgiye sahip arkadaşlarımız için bu paylaşımı yapmak durumunda kaldım. Bu arada sunumu mutlaka incelemenizi ısrarla tavsiye ederim.

Ekli dosyalar

• ÇEVRE GÖREVLİSİ SUNUM.rar
    1.6 MB · Görüntüleme: 1,679
@cigdem_
Belirttiğim gibi iki tesisin de çevre görevlisi olma ihtimaliniz yok. Aynı faaliyet yapılabilir ama "iki ayrı yerde aynı faaliyet" Bu yüzden birleştirme de mümkün değil.
Bir tesisinize danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.
İyi çalışmalar

vergi numaraları aynı ise 2 çevre görevlisi ile çevre yönetim birimi kurarak her iki tesise de bakabilir siniz.

@shalic

bu bilgiye nereden ulaşabilirim? (çevre yönetim birimi için 3 çevre görevlisi olması gerekiyor diye biliyorum)

@shalic
Çevre yönetim biriminin nitelikleri
MADDE 8 – (1) Aynı vergi numarasına veya 5 inci maddenin üçüncü ve beşinci fıkraları kapsamında olup aynı SGK numarasına sahip işletmeler, çevre yönetimi faaliyetlerini çevre yönetim birimi ile yürütebilirler.
(2) Çevre yönetimi biriminde en az 2 (iki) çevre görevlisinin sürekli istihdam edilmesi ve bunlardan;
a) Birinin çevre mühendisliği bölümünden mezun veya çevre bilimleri veya çevre teknolojileri konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış veya 7 nci maddenin ikinci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi olması,
b) Birinin, kamu veya özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az 3 (üç) yıllık mesleki tecrübeye sahip bir çevre görevlisi olması.

Bundan bahsediyorsunuz sanırım?

Tesisi eklicem yeni kayıt için acaba sadece e- iznlerde görünsün secenegini mi secmeliyim acil bilgisi olanlar yardimci olabilir mi.Teşekkürler

Merhabalar,
Çevre Görevlisi ataması yapılırken şu adımları izleyerek ilerlemeye çalıştım.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresine giriş yapın, açılan portalda Tesis İşlemleri>>>İşletme Protokol İşlemlerini tıklayın>>>İşletme Tipi "Firma" seçin>>>Yalnızca Firmaya ait Vergi Nosunu yazın ve "Ara" butonunu tıklayın. Çevre bilgi sisteminde kayıtlı olan firma kaydınız sorgulamada gelecektir. Firmanın hizasında en sağında bulunan "Firma Seç" butonunu tıklayarak bir sonraki sayfaya geçin, açılan sayfada dijital imza sahibi işletme yetkilisi tanımlaması yapılır ve "Vekil ata" butonunu kullanarak vekaletname almışsanız yetkilinin imzası ile bu alandan sisteme eklenerek hem işletme yetkilisi olarak hemde çevre görevlisi olarak dijital imza atma yetkisine sahip olursunuz. >>> ilerleyin, açılan sayfada firmaya ait hangi tesisin danışmanlığı yapılacaksa yalnızca o tesis "Ekle" butonu ile eklenerek bir sonraki sayfaya geçilir (bu alanda yalnız tek bir tesis seçimi yapılabilir) ve tesis yetkilisi kaydını bu alandan ekleyerek, ilerliyoruz açılan bu sayfada tesis ek kapsamı bilgisi seçimi yapılarak kaydet ve ilerle butonunu tıklayarak ilerliyoruz, açılan sayfada SGK işe giriş bildirgesini kendi dijital imzamızı kullanarak sisteme ekliyoruz, 4. ve son aşama olan protokol imzaları kısmında işletme yetkilisi olarak kaydettiğimiz yetkililerin ve çevre görevlisi isimlerinizin yanında bulunan "imzala/kaydet" butonları ile ayrı ayrı kendi dijital imzalarınız ile sistem üzerinde oluşturulan protokolü imzalayarak çevre görevlisi olarak atanabilirsiniz.

Lakin, işletme yetkilisi e imzası atıldıktan sonra vekil atayıp ilerle deyip tesis seç kısmında tesis bilgilerine erişilemiyor diyor, bu konuda ne yapabilirim. 3 gündür aynı sorunla karşı karşıyayım.

arkadaşlar tesisle protokol yaptım sisteme yükledim. danışman ataması yapamıyorum.
tesis işlemleri -- işletme protokol işlemleri- tesis işlemleri yapıyorum ama tesis seçimi yaptırmıyor bana.

bakanlığa sordum ama ne yazık ki anlaşamadık.
yardımcı olabilecek biri?

merhabalar ek-2 bir tesise danışman olarak kendimi atayacağım. işletme yetkilisi e-imzası kısmında işletme sahibinin imzası olmak zorundamıdır. tesiste çalışan e-imzası bulunan bir kişinin yetkili olarak imzasını atamazmıyım ?

@Sedat Azizoğlu
İyi Günler,
Daha önce firmamız adına Çevre Yönetim Birimi Yeterlik Belgesi alarak Çevre Yönetim Birimi kurduk. Ancak yetkili arkadaş işten ayrıldı ve bizim 3 fabrikamız olduğu için danışmanlık firması ile anlaşma yaptık. Yetkilimiz gittikten sonra 1 aylık sürede sıkıntı yaşamamak için tüm fabrikalara Çevre Yönetim Birimi üzerinden kendimi atadım. Danışmanlık firmasındaki Çevre Görevlisi 2 tesisimize atamasını yaptı ancak ben kendimi o tesislerden çıkaramıyorum. Diğer fabrikalarda danışman ile birlikte atanmış görünmem sıkıntı yaratır mı? Ve Kendimi bu tesislerden nasıl silebilirim.

Bir de Çevre Yönetim birimimiz yönetici olmadığından dolayı askıya alınacak. Bu durumla ilgili İl Çevre ile irtibata geçip durumu bildirmemiz gerekiyor mu?

Cevap verirseniz çok yardımcı olursunuz.

Teşekkürler,

İyi Günler, İyi Çalışmalar

@çevreci16

böyle durumlarda bakanlık bilgi işlem müdahale edebiliyor. siz değiştiremezsiniz.