• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

E-imzadan kaynaklı hatalar ve çözüm yöntemleri

Sedat Azizoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI
Elektronik imzanızı yeni aldınız, sorun yaşadınız veya bilgisayarınıza format atınız, yapmanız gereken ayarlar aşağıdaki gibidir;

1-) E-imzanıza ait kurulum ve yüklemelerin (driver ve ek programların) yüklendiğine emin olun, Eğer e-imza işlemi yaparken karşınıza küçük bir aç kutucuğu gelirse bilgisayarınız ile e-imza bağlantısı olmadığını gösterir. E-imzanızın USB portuna takılı olduğuna emin olun temassızlık olabilir, yada başka USB portuna takabilirsiniz.

2-) Denetim masası>>> program ekle kaldır dan Java ya ait bütün sürümleri kaldırın, Bilgisayarım C:>>>Program Files>>>içinde bulunan Java klasörünü silin, daha sonra
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinden Javanın son sürümünü bilgisayarınıza yükleyin(Java nın son sürümlerinde Denetim masası>>>Java üzerinde Sağ tuş aç>>>Advanced>>>Security sekmesindeki Mixed Code, Disable ama siz mutlaka kontrol edin) ,

3-)
adresinden Dijital İmza Kurulum programını tıklayıp "Aç" seçin, yükleme programına ait küçük bir kutu gelecek ekrana "Yükle" butonunu tıklayın ve "Başarılı şekilde yükleme işlemi tamamlandı" uyarısını aldıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Not: Bu yüklemeler esnasında karşılaşılan hatanın nedeni kurumsal networklerdeki güvenlik ayarlarından kaynaklı olabilir, bilgi işlem yetkiliniz tarafından bilgisayarınıza internet üzerinden dosya gönderim hakkının sağlanması için gerekli ayarlarınızın yapılması gerekmektedir. (Bilgisayarınızda güvenlik duvarı, network bağlantılarında java yı engelleyen ayarlar olmamalı) Fabrika formatı dediğimiz bilgisayar firmalarına ait kısıtlamalı windows sürümlerinde de aynı hata ile karşılaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için;
(HATALAR VE ÇÖZÜMLER)
(YÜKLEMELER)
adreslerinden bilgi alabilirsiniz.

@Hülya_Arslan

Java uygulamasını engelleyen bir durum söz konusu, Java proramını kaldırıp yeniden yüklemeyi deneyin. Yine olmazsa 0312.586.35.81 nolu telefondan irtibata geçin sorununuza birlikte bakalım.

@Sedat Azizoğlu
Arkadaşlar Dijital imza Kurulum programı yükleme esnasında karşılaşılan erişim engellendi hatası ile ilgili aşağıdaki işlemleri deneyin;
1-Bilgisayarım>>>Denetim Masası>>>Java üzerinde sağ tuş aç, ekrana Java Control Panel gelecek Üst tarafta java menüsünü tıklayın view butonunu tıklayın ve Enable kutucuğunu işaretleyin.
2-Bilgisayarınızı administrator kullanıcısı olarak açın ve dijital imza kurulum programını öyle yüklemeye çalışın,
3-Bilgisayarım>>>Denetim Masası>>>kullanıcı hesapları>>>Kullanıcı hesabı denetim ayarlarını tıklayın, açılan sayfada denetimi en alt seviyeye getirin.

javayı kaldırdım yeniden kurdum kuruluma dikkat ettim yukarıda belirttiniz ayarları yaptım yinede erişim engellendi ve null hatası alıyorum kuramıyorum

Javayı kaldırdım yeniden kurdum kuruluma dikkat ettim yukarıda belirttiniz ayarları yaptım yinede erişim engellendi ve null hatası alıyorum kuramıyorum.

Sedat bey :İmzalama işlemini gerçekleştirdiğinizde mi bu hatayı alıyorsunuz.
Hayır Sedat bey digital imza kurulum programını kur dediğimde alıyorum bu hatayı kurulum gerçekleşmiyor bir türlü.

@hatice

Aşağıdaki işlemleri deneyin (olmazsa kurumsal network bağlantınızda yada windows işletim sisteminiz kısıtlı sürümdür.)
1-Bilgisayarım>>>Denetim Masası>>>Java üzerinde sağ tuş aç, ekrana Java Control Panel gelecek Üst tarafta java menüsünü tıklayın view butonunu tıklayın ve Enable kutucuğunu işaretleyin.
2-Bilgisayarınızı administrator kullanıcısı olarak açın ve dijital imza kurulum programını öyle yüklemeye çalışın,
3-Bilgisayarım>>>Denetim Masası>>>kullanıcı hesapları>>>Kullanıcı hesabı denetim ayarlarını tıklayın, açılan sayfada denetimi en alt seviyeye getirin.

Arkadaşlar
adresinden dijital imza kurulum programını bilgisayarınıza indirdikten sonra yükle butonuna basmalısınız ve başarılı şekilde yüklendi uyarısını almalısınız, bazı arkadaşlarımız bilgisayarlarına indiriyor dosyayı ve yüklediğini iddia ediyor bizleri de yoruyor :)

https://www.cevremuhendisleri.net/k...ında-common-codec-1-3-hatası.5635/#post-34003

Yukarıdaki sayfada bir arkadaşımız detaylı bir şekilde hatadan bahsetmiş Sedat Bey. Dijital İmza Kurulum programını bilgisayara indirip bırakacak kadar amele değil burdaki insanlar ama bir engelleme var ve herkeste aynı sorun mevcut.Bahsettiğiniz 3 çözüm önerisi de işe yaramıyor kurulum için. Bu konuda ''hatanın nedeni kurumsal networklerdeki güvenlik ayarlarından kaynaklı olabilir, bilgi işlem yetkiliniz tarafından bilgisayarınıza internet üzerinden dosya gönderim hakkının sağlanması için gerekli ayarlarınızın yapılması gerekmektedir. (Bilgisayarınızda güvenlik duvarı, network bağlantılarında java yı engelleyen ayarlar olmamalı) Fabrika formatı dediğimiz bilgisayar firmalarına ait kısıtlamalı windows sürümlerinde de aynı hata ile karşılaşabilirsiniz.'' gibi açıklamalar yapmak yerine neden kaynaklandığını tespit eder, belirtir ve çözümü ayrıntısıyla sunarsanız mutlu olacağız.
Sonuçta bu hata sizin elektronik işlem diretmenizden kaynaklanan bir gecikmeye neden oluyor...
Yardımınız için şimdiden teşekkürler...

@cagdashacioglu
Arkadaşım bahsettiğim gibi programı bilgisayara bırakacak kadar bilgisayar bilgisi olmayan arkadaşlarımız da maalesef aramızda mevcut onları da hoş karşılayıp yardımcı olmamız gerekiyor, e-imza ile ilgili bahsedilen uygulamalar yalnızca e-çevre izinleri için geçerli bir uygulama değildir, hangi e-imza uygulamasını hangi sistemde kullanırsanız kullanın bu ayarları yapmanız gerekmektedir. Ayrıca e-imza kurulum esnasında yaşadığınız sorunların hiçbirisi SİSTEMDEN KAYNAKLI DEĞİLDİR. Yalnızca amacımız e-çevre izinlerinde işlemlerinizi sorunsuz yapmanız için size yol göstermek...ANLAYANA...

bi sorum olacak ben gecen hafta içinde cevre görevlisi belgesi ücretimi yatırdım ancak henüz başvuru yapmadım e-imzamı bekliyorum bu sorun olmaz değilmi..?

birde dekontu pc ye taratıyorum ancak yazılar okunmuyor :) sadece halkbank okunuyor

@melyun
1.Sorunuz, bir sorun olmaz,
2.Sorunuz, sorun olur çünkü bakanlık yetkililerinin dekont üzerindeki bilgileri görebilmesi gerekir aksi halde başvurunuz red olur.

evet şuanda fatih beyin dediği gibi yaptım çözünürlüğü arttırdım tam net diyemem ama en azından okunabiliyor.
teşekkür ederim :)

Bahsedilen program baro ve birçok başka e imza sağlayıcısından temin edilebiliyor ama bizim bakanlığın yükleyin dediği programı kurmak için bilgisayar bilgisayar gezmek gerekiyor ya da sabahtan akşama kadar deneye deneye öğrenmek gerekiyor. Bahsettikleri çözüm önerileri kendi bilgisayar bilgi düzeylerini de ele veriyor ayrıca...Kimse ''bu sorun %100 sizden kaynaklanıyor'' dememesine rağmen nedense tek dillendirilen bu oluyor.Sizi kimse suçlamıyor, daha akılcı ve açık çözüm önerileri sunun deniyor sadece. Neyse bu konuda sorun yaşayan arkadaşlar olursa seve seve yardımcı olurum. Keza başka bir yardım mekanizması yok, birbirimizden başka...ANLAYANA...

@cagdashacioglu

Herkesin anlayacağı daha basit dilde anlatmaya çalıştım, sonuçta kimse bilgisayar mühendisi değil, bazen bilgisayar mühendislerinin bile takıldığı durumlar oluyor ki bu da normaldir, hepimiz insanız ve burada olmamızın amacı sorun çıkarmak değil sorunlarımızı paylaşmak ve çözüm üretmek, ama sizin amacınızı anlayamadım.

Benim amacım insanların en sorunsuz bir şekilde istediği, hakettiği hizmet neyse ulaşması...Konuşulabilecek veya konuşulması gereken çok şey var ama siz de burda bizim gibisiniz o yüzden uzatmamak adına teşekkür ediyorum sadece, iyi çalışmalar diliyorum...

Sabah 2-3 imzalama işlemi gerçekleştirdim, ancak şuanda bir sorun var sanırım, imza atamıyorum, imzalamaya çalıştığım belgedemi, sistemdemi sorun var.

@Funda Saltık
Sistemde sorun yok, nasıl bir sorun ile karşılaştığınızı belirtirseniz yardımcı olurum.

Tesis yetkilisinin bana verdiği vekaleti yüklemeye çalışıyorum, önceki onaysız olanı sildim, yenisini yüklemeye çalışıyorum, yapamadım, imza sayfası açılmıyor, 5 dk sonra açılıyor, imzalıyorum, belge görünmüyor.