• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

E-imzadan kaynaklı hatalar ve çözüm yöntemleri

Sedat Azizoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI
Elektronik imzanızı yeni aldınız, sorun yaşadınız veya bilgisayarınıza format atınız, yapmanız gereken ayarlar aşağıdaki gibidir;

1-) E-imzanıza ait kurulum ve yüklemelerin (driver ve ek programların) yüklendiğine emin olun, Eğer e-imza işlemi yaparken karşınıza küçük bir aç kutucuğu gelirse bilgisayarınız ile e-imza bağlantısı olmadığını gösterir. E-imzanızın USB portuna takılı olduğuna emin olun temassızlık olabilir, yada başka USB portuna takabilirsiniz.

2-) Denetim masası>>> program ekle kaldır dan Java ya ait bütün sürümleri kaldırın, Bilgisayarım C:>>>Program Files>>>içinde bulunan Java klasörünü silin, daha sonra
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinden Javanın son sürümünü bilgisayarınıza yükleyin(Java nın son sürümlerinde Denetim masası>>>Java üzerinde Sağ tuş aç>>>Advanced>>>Security sekmesindeki Mixed Code, Disable ama siz mutlaka kontrol edin) ,

3-)
adresinden Dijital İmza Kurulum programını tıklayıp "Aç" seçin, yükleme programına ait küçük bir kutu gelecek ekrana "Yükle" butonunu tıklayın ve "Başarılı şekilde yükleme işlemi tamamlandı" uyarısını aldıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Not: Bu yüklemeler esnasında karşılaşılan hatanın nedeni kurumsal networklerdeki güvenlik ayarlarından kaynaklı olabilir, bilgi işlem yetkiliniz tarafından bilgisayarınıza internet üzerinden dosya gönderim hakkının sağlanması için gerekli ayarlarınızın yapılması gerekmektedir. (Bilgisayarınızda güvenlik duvarı, network bağlantılarında java yı engelleyen ayarlar olmamalı) Fabrika formatı dediğimiz bilgisayar firmalarına ait kısıtlamalı windows sürümlerinde de aynı hata ile karşılaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için;
(HATALAR VE ÇÖZÜMLER)
(YÜKLEMELER)
adreslerinden bilgi alabilirsiniz.

çevre görevlisi belgesinin başvurusu için kimlik bilgileri bölümündeki adresi nasıl güncelleyebilirim ? T.C numarasının ardından bilgileri sistem ototmatik kendi giriyor ve adresi değiştiremiyorum... acil yardım!

@gouz
Bilgiler Nüfus Müdürlüğü kayıtlarınızdan gelmektedir, bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğünden güncelleme yapabilirsiniz.

kişi eğitim bilgileri sayfasını doldurduktan sonra e imza veriyorum. başarılı bir sekilde işlemimi gerçekleştiriyorum ama sayfaya geri dönüş yapmak için tamam dediğimde bilgilerimi kaydetmemiş oluyor. bunu defalarca denedim sebebi ne olabilir?

@semraozturk01
Dosya uzantısı pdf, doc, xls, rtf, jpeg, jpg, png, gif. olmalı boyutu ise 10 mb tın altında olmalıdır. Bunun dışında imzaladığınız belge boyutu mümkün olduğunca küçültülmeli ve antivirüs programları gerekirse devre dışı bırakılmalıdır.

aynı sorunu 3 gündür bizde yaşamaktayız. Arkadaş kağıt üstünde işlem yapamıyor bunlar bir de elektronik belge sistemine geçiyor. Valla insan deli oluyor adamı almışsın işe çevre görevlisi olarak başlatamıyorsun. Önce bir sistemi kur 8-10 sene denemesini yap pilot illerde sonra tüm ülkeye yay, sistemin eksiği ne gediği ne bir gör. Ama işte bizde herşey damdan düşer gibi olduğu için bu da normal. neyse Allah aklımıza zeval vermesin.

E ımza sıstemlerınde guncellemeler vardır.15.07.2013 tarıhınde cozulmesı beklenmektedır.Problem e ımza fırmalarının guncellestırmelerı bıze gec bıldırmelerınden dogmustur. Mobıl ımza ve sıstem aktıf olarak calısmaktadır.
@turkcevre

ARKADAŞLAR ŞUANDA E-İMZA'YI SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE KULLANABİLİRSİNİZ. BEN AZ ÖNÇE GEREKLİ BELGELERİMİ İMZALADI VE ARKADAŞLAR ÇEVRE GÖREVLİSİ BELGESİNİ KAÇ GÜNDE ALIRIM BİLGİNİZ VAR MI ?

arkadaşlar e imza noktasında sıkıntı yaşıyorum. güncel java yüklü kurulumda sorun yaşamadım, farklı bilgisayarlarda da denedim fakat hala imzayı atamıyorum. sorun yaşayan başka arkadaşlar var mı yoksa benden kaynaklı bi problem mi?

Merhaba,
Avea mobil imza, " İmzalayan Sertifika Hatalı" uyarısı veriyor. Telefona hiçbir mesaj gelmiyor. Fakat bu mobil imza ile e-devlete girebiliyorum.
Bu hata bilgisayar kaynaklı mıdır? Yoksa Avea kaynaklı mıdır?

Izinlisans <izinlisans@csb.gov.tr>
bakanlığın 3 gün önceki mesajı;

Şuanda Avea mobil imzada sıkıntı var durum ilgili birime iletildi çözüm bekliyoruz.