• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

E-imzadan kaynaklı hatalar ve çözüm yöntemleri

Sedat Azizoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI
Elektronik imzanızı yeni aldınız, sorun yaşadınız veya bilgisayarınıza format atınız, yapmanız gereken ayarlar aşağıdaki gibidir;

1-) E-imzanıza ait kurulum ve yüklemelerin (driver ve ek programların) yüklendiğine emin olun, Eğer e-imza işlemi yaparken karşınıza küçük bir aç kutucuğu gelirse bilgisayarınız ile e-imza bağlantısı olmadığını gösterir. E-imzanızın USB portuna takılı olduğuna emin olun temassızlık olabilir, yada başka USB portuna takabilirsiniz.

2-) Denetim masası>>> program ekle kaldır dan Java ya ait bütün sürümleri kaldırın, Bilgisayarım C:>>>Program Files>>>içinde bulunan Java klasörünü silin, daha sonra
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinden Javanın son sürümünü bilgisayarınıza yükleyin(Java nın son sürümlerinde Denetim masası>>>Java üzerinde Sağ tuş aç>>>Advanced>>>Security sekmesindeki Mixed Code, Disable ama siz mutlaka kontrol edin) ,

3-)
adresinden Dijital İmza Kurulum programını tıklayıp "Aç" seçin, yükleme programına ait küçük bir kutu gelecek ekrana "Yükle" butonunu tıklayın ve "Başarılı şekilde yükleme işlemi tamamlandı" uyarısını aldıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Not: Bu yüklemeler esnasında karşılaşılan hatanın nedeni kurumsal networklerdeki güvenlik ayarlarından kaynaklı olabilir, bilgi işlem yetkiliniz tarafından bilgisayarınıza internet üzerinden dosya gönderim hakkının sağlanması için gerekli ayarlarınızın yapılması gerekmektedir. (Bilgisayarınızda güvenlik duvarı, network bağlantılarında java yı engelleyen ayarlar olmamalı) Fabrika formatı dediğimiz bilgisayar firmalarına ait kısıtlamalı windows sürümlerinde de aynı hata ile karşılaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için;
(HATALAR VE ÇÖZÜMLER)
(YÜKLEMELER)
adreslerinden bilgi alabilirsiniz.

Zaman Damgası Alınamadı Hatası ve Çözümü
  • Bilgisayarınızda Javanın eski sürümlerinin (jre 1.4 ya da 1.5 versiyonu) yüklü olmadığından emin olunuz.
  • Bilgisayarınızda Java nın eski sürümü var ise (Denetim Masası -> Program Ekle /Kaldır) kaldırınız.
  • Java uygulaması kurulumu ve görsel yardımlar için lütfen tıklayınız
  • Java nın yüklenmesinin ardından güvenlik ayarını gerçekleştirip , bilgisayarınızı yeniden başlatınız.
  • Java nın güvenlik ayarı için Denetim Masası -> Java -> Advanced -> Security -> Mixed Code -> Disable Verification ayarını seçiniz

Lütfen Bekleyiniz Hatası ve Çözümü
  • Bilgisayarınızda Java güncel sürümünün yüklü olduğundan emin olunuz.
  • Bilgisayaranızın C:\Program Files \Java dizinine yazma hakkınız olduğundan emin olunuz.
  • Eğer işletim sistemi C sürücüsüne kurulu ise (değil ise hangi sürücüye kurulmuş ise C yerine sürücü ismi)
    ; C:\Program Files\ Java
    dizini üzerinde sağ tık yaparak Salt Okunur seçeneğinin seçili olmadığından emin olunuz,
    seçili ise seçili işaretini (tıkını) kaldırınız , Güvenlik sekmesinde (Users) Kullanıcılar ı seçip,
    Düzenle butonu tıklanır Tam Denetim izni verilerek Uygula - Tamam butonları sırası ile tıklanır.
  • Eğer işletim sistemi 64-bit ise ve işletim sistemi C sürücüsüne kurulmuş ise
    (değil ise hangi sürücüye kurulmuş ise C yerine sürücü ismi)
    C:\Program Files (x86) \Java dizini için yukarıda belirtilen işlemleri gerçekleştiriniz
  • Dijital İmza Kurulum Programını bilgisayarınıza indirip , yükleyiniz.
  • Dijital İmza Kurulum Programı kurulumu ve görsel yardımlar için lütfen tıklayınız

Dosya Kaydedilirken Hata Oluştu ve Çözümü
  • Bilgisayarınıza dosya gönderim izni verildiğinden emin olunuz.
  • Ağ güvenlik ayarlarınızı kontrol ediniz ya da ettiriniz.

Signstring Hatası ve Çözümü
  • Java uygulamasının kurulu olduğundan emin olunuz.(Zaman Damgası Alınamadı Hatası ve Çözümü inceleyiniz)
  • Yazmış olduğunuz açıklama içinde boşluk , satır atlama (Enter) olmadığından emin olunuz.

Parmak İzi Değeri Hesaplanamıyor Hatası ve Çözümü
  • Mobil-İmza sertifikanız yok ise edininiz,var ise lütfen aktive ediniz
  • Aktivasyon işlemi için ilgili GSM operatoründen yardım alabilirsiniz

Konu sabitlenmiştir. Mobil ve E-İmza ile ilgili tüm problemler için lütfen bu başlığı kullanınız..

Web sayfası hata ayrıntıları

Kullanıcı Aracısı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 5.1; Trident/4.0; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.648; .NET CLR 3.5.21022; .NET CLR 3.0.4506.2152; .NET CLR 3.5.30729; .NET4.0C; .NET4.0E)
Tarih damgası: Fri, 29 Jun 2012 06:31:05 UTC

Satır: 75
Karakter: 224
Kod: 0
URI:

Şu hatanın sebebi ne olabilir arkadaşlar ben anlayamadım. Mobil imza ile dosya imzalarken internet explorer'ın altında sarı ünlem işareti ile bitti ama sayfada hatalar oluştu iletisi oluyor ve yeniden gsm numararı girdiğimiz ekrana dönüyorum. Mozillada ise aynı şey oluyor yalnız hata mesajı yok.

@Melih Coşar

Mobil imzadan kaynaklı problem var, çözüldüğü zaman size bilgi veririm, ayrıca e-izin portalını kullanırken Internet Explorer web tarayıcısını kullanmanızı tavsiye ederim.

Geçici faaliyet belgesinde 6.adım olan belge başvurusu alanında karşılaştığınız sorun çözülmüştür. Başvuru işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Sedat Bey, harita-katman kısmında hala hata var gibi görünüyor. daha önceki başvurularda harita üzerinde işaretlediğimiz tesisleri tekrar girmemiz gerekiyor mu? bu şekilde kalmasında problem var mıdır? iyi çalışmalar

Sedat Bey,

Harita-katman kısmında koordinatları giriyorum fakat noktayı kaydederken hata veriyor. Tesisi kaydedemiyorum. Yardımlarınıza ihtiyacım var. Teşekkür ederim

@basarg
Evet GFB de 6.adımda sorunumuz var, nedeni ÇŞB devrinden kaynaklı bilgi işlem çalışmalara devam ediyor.

@basarg
Yarına kadar çözümlenebilir, GIS bilgi işleminde şu an arkadaşlar çalışmalarına devam ediyor.

Java ve dijital imzayı yüklerken mutlaka sistem adin olarak başlatılmalı yoksa hata mesajı alırsınız. yaşanan sorunların çoğu bundan kaynaklanıyor. sistemi admin olarak başlatmak için program arabul kısmına cmd yazıp gelen dosyaya sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır denilecek. gelen dos ekranına "net user administrator /active:yes" yazılarak enterlanmalı. daha sonra oturumu kapatarak açılan admin kısmına girerek java ve dijital imza yüklenmeli. bu şekilde sorunu çözersiniz. admin kısmını kapatmak içinde aynı işlemleri yapıp yes yazan yere no yazılacak.

@İsmet Arslan

İsmet Bey,
Mesajı benim problemim için mi yazdınız bilemedim:)
Ancak belge yükleme ve imzalama işlemlerimi sorunsuz halledebiliyorum. Eğer harita üzerinde son iki gündür sorunsuz çalışan ve nokta kaydedebilen varsa programları tekrar yüklerim.

Öncelikle herkese iyi günler diliyorum. Benim problemim şu şekilde. GFB için tüm belgelerimi yükledim. 650 TL olan parasını da yatırdım. Ancak dekontunu tarayıp (JPEG olarak 400 küsür KB boyutlu) sisteme yüklüyorum. E-İmza ile imzalıyorum. Buraya kadar herşey normal. Ancak kaydet dediğimde "Belge kaydedilirken hata oluştu" diye bir mesaj geliyor. Bunun sebebi ne olabilir bilen varmıdır acaba??? Ben sistemden kaynaklı bir problem olarak düşünüyorum. Çünkü şimdiye kadar hiçbir problem yaşamadım. Herşeyi yükleyip kaydedebiliyordum. Cevaplarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum. Herkese iyi çalışmalar...

@basarg
GFB de 6.adımda haritada sorunun çözüldüğünü forumda bildirmiştim :)

@Fatih Taş
Yukarıda belirttiğim işlemleri aynı şekilde gerçekleştirin, eğer sorununuz devam ederse not alanında açıklaması var.

Çevre Görevlisi belgesi için sisteme giriş yapmaya çalıştım ama kapatılmış...Tam iş buldum, bir süre içinde de belgemi çıkartıp işe başlarım diyordum, bakanlık sağolsun sistemi aktarıyormuş...
Birileri bakanlığı bölüyor rank kazanıyor, biz kazanacağımız 1000 1500 liradan oluyoruz...Helal olsun...

@cagdashacioglu
Arkadaşım portal açık yalnızca adresi değişti
adresten giriş yapabilirsin.

@Fatih Taş
Arkadaşım hemen sisteme yüklenme istersen :) karşılaşılan hatanın nedeni kurumsal networklerdeki güvenlik ayarlarından kaynaklı olabilir, bilgi işlem yetkiliniz tarafından bilgisayarınıza internet üzerinden dosya gönderim hakkının sağlanması için gerekli ayarlarınızın yapılması gerekmektedir. (Bilgisayarınızda güvenlik duvarı, network bağlantılarında java yı engelleyen ayarlar olmamalı) Fabrika formatı dediğimiz bilgisayar firmalarına ait kısıtlamalı windows sürümlerinde de aynı hata ile karşılaşabilirsiniz.
Kurum dışında herhangi bir internet bağlantısı olan bilgisayara e-imza programınızı ve driver kurulumlarını yapın, java ve dijital imza programını yükleyin ve deneyin, sorunun sistemden kaynaklı olmadığını göreceksiniz.