• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ek 1 listesi ve çevre görevlisi yardım

burhaneddin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Atıksan geri dönüşüm-- Bilçev Proje--Doğaçev Çevre Danışmanlık
arkadaşlar ek 1 listesinde yer alan tesise çevre görevlisi olmak istiyorum bu hatayı alıyorum. Ne yapmam gerekiyor şu aşamada? aldığım ekran görüntüleri bunlar

Ekli dosyalar

• Adsız3.png
    Adsız3.png
    4.4 KB · Görüntüleme: 81
  • Adsız4.png
    Adsız4.png
    28.3 KB · Görüntüleme: 78
resimde de açıklamış sanırım, tek başınıza ek-1 kapsamındaki firmalara ne yazık ki bakamazsınız. ya danışmanlıktan hizmet alınmalı ya da çevre yönetim birimi kurulmalı.

@levenntyildirim
danışmanlık alıyor firma şu anda, firma danışmanlık almayalım çevre görevlisi bulunduralım diye beni işe aldılar :) şu aşamada yapılabilecek ne var?

dediğim gibi çevre yönetim birimi kurulabilir, en az 2 tane çevre görevlisi bulunmalı. ( teki çevre mühendisliği çıkışlı olmak zorunda ) ne yazık ki bakanlığımız mesleğimiz üzerinde acayip oynamalar yaparak bu hale soktu.

teşekkür ederim cevaplar için, tesis ek 1 de yer aldığı için sanırım bu durum sıkıntı oluşturuyor.

Çevre yönetim hizmeti alma şartları
MADDE 5 –(1) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 listesinde yer alan işletmeler; çevre yönetim birimlerini kurmak veya çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak zorundadır.

Çevre yönetim biriminin nitelikleri
MADDE 8 –(1) Aynı vergi numarasına veya 5 inci maddenin üçüncü ve beşinci fıkraları kapsamında olup aynı SGK numarasına sahip işletmeler, çevre yönetimi faaliyetlerini çevre yönetim birimi ile yürütebilirler.
(2) Çevre yönetimi biriminde en az 2 (iki) çevre görevlisinin sürekli istihdam edilmesi ve bunlardan;
a) Birinin çevre mühendisliği bölümünden mezun veya çevre mühendisliği konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış veya 7 nci maddenin ikinci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi olması,
b) Birinin, kamu veya özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az 3 (üç) yıllık mesleki tecrübeye sahip bir çevre görevlisi olması,
zorunludur.

6 Mayıs 2014 tarih 28992 sayılı Resmi Gazete:
ÇEVRE GÖREVLİSİ, ÇEVRE YÖNETİM BİRİMİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK
İKİNCİ BÖLÜM
Çevre Yönetim Hizmeti Alma Şartları, Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firması Nitelikleri, Yükümlülükler
Çevre yönetim hizmeti alma şartları
MADDE 5 – (1) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 listesinde yer alan işletmeler; çevre yönetim birimlerini kurmak veya çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak zorundadır.
(2) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-2 listesinde yer alan işletmeler; bir çevre görevlisini sürekli istihdam etmek veya çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak veya çevre yönetim birimi kurmak zorundadır.

ek 1 ve ek 2 yi birbirinden ayrı kılan şey nedir ki? çevre görevlisi açısından soruyorum

@Uğur Can ek 2 listesinde yer alan tesisler çevre görevlisi bulunduruyor, danışmanlık alabiliyor ve çevre yönetim birimi kurabiliyor ama ek 1 de yer alan tesisler danışmanlık alabiliyor ve çevre yönetim birimi kurabiliyor. ek 1 ve ek 2 nin birbirinden farkı ne? :)

Ek-1 listesindeki işletmeler çevreye etkisi yüksek olan işletmelerdir. O yüzden bir çevre görevlisi tek başına danışmanlık hizmeti veremiyor. O yüzden tecrübeli çevre görevlisi barındıran danışmanlık firmalar ve çevre yönetim birimleri bu hizmeti vermeli

EK-1
1.Enerji Endüstrisi
1.1 Toplam yakma sistemi anma ısıl gücü 100 MW ve daha fazla olan termik güç santralları ile diğer
yakma sistemleri, (Bu maddeye Çevre izninde gürültü konusunda getirilen muafiyet termik güç
santralleri için geçerli değildir).1
1.2 Nükleer güç santralleri
1.3 Katran, katran ürünleri, katran suyu veya gazı damıtma ve işlenmesiyle ilgili tesisler.1
1.4 Parçalama yoluyla hidrokarbonlardan gaz yakıt elde edilen tesisler.1
1.5 Rafineriler:
1.5.1 Ham petrol rafinerileri
1.5.2 500 ton/gün üzeri taşkömürü ve bitümlü maddelerin gazlaştırılması ve sıvılaştırılma tesisleri.
1.5.3 Doğalgaz sıvılaştırma ve gazlaştırma tesisleri.
1.6 Kok fırınları.
1.7 500 ton/gün ve üzeri ham petrol veya 500.000 m3 /gün ve üzeri doğalgazın çıkarılması.
2. Madencilik ve Yapı Malzemeleri Endüstrisi
2.1 Çimento klinkeri ve entegre çimento üretim tesisleri.
2.2 Yakıt olarak petrol koku kullanan ve sönmemiş ürün kapasitesi 250 ton/gün ve üzeri olan
dolomit, kireçtaşı veya magnezit pişirme tesisleri.
2.3 Asbest ve asbest içeren ürünleri çıkarma, üretme, işleme, dönüşüm tesisleri.1
2.4 300 ton/gün ve üzerinde eritme kapasitesine sahip, cam elyaf dahil cam üretim tesisleri
(Haberleşme ve medikal alanında kullanılan ürünleri hazır cam çubuk, bilye ve kütükten üreten
tesisler, hazır cam çubuk, bilye ve kütükten elyaf çekme yoluyla cam elyaf üreten tesisler hariçtir).
2.5 300 ton/gün ve üzeri seramik veya porselen üretiminin yapıldığı tesisler.
3. Metal Endüstrisi
3.1 Sülfür cevheri dahil metal cevherleri kavuran (oksit haline getirmek için hava altında ısıtılması),
ergiten ve sinterleyen (ince taneli maddelerin ısıtma yoluyla bir araya bağlanması) tesisler.
3.2 Cevherden demir ve çelik üreten tesisler.
3.3 Kapasitesi 100 ton/ gün ve üzerindeki, cevherden, konsantreden ya da ikincil hammaddelerden
metalürjik, kimyasal veya elektrolitik prosesler ile demir içermeyen ham metal üretim tesisleri.
3.4 Kapasitesi 500 ton/ gün ve üzerindeki ham demir üretim tesisi(Kupol Ocakları dahil) .
3.5 Kapasitesi 2.000 ton/ gün ve üzerindeki hurda demir çelikten çelik üreten tesisler
3.6 Kapasitesi 50 ton/gün ve üzerindeki demir dışı metallerin ergitildiği ve/veya döküldüğü tesisler
(Vakumlu ergitme tesisleri ve basınçlı döküm veya kokilli döküm makinalarının bir parçası olan
ergitme tesisleri hariç).
3.7 Sıcak Haddeleme Tesisleri .
3.7.1 Kapasitesi 5.000 ton/gün ve üzerindeki demir veya çeliğin haddelendiği tesisler.
3.7.2 Kapasitesi 250 ton/gün ve üzerindeki demir dışı metallerin haddelendiği tesisler.
3.8 Üretim kapasitesi 700 ton/gün ve daha büyük olan demir, temper veya çelik dökümhaneleri.
3.9 5.000 adet/gün ve üzerindeki kurşunlu akümülatör ile endüstriyel akümülatör hücreleri üreten
tesisler.1
4. Kimya ve Petrokimya Endüstrisi
4.1 Entegre kimya tesisleri.
4.1.1 Üretim kapasitesi toplam 200 ton/gün ve daha fazla olan asitler, bazlar veya tuzlar gibi
inorganik kimyasal maddelerin üretildiği tesisler.1
4.1.2 Amonyak, klor ya da hidrojen klorür, flor ya da hidrojen florür, karbon oksitler, kükürt ve
bileşikleri, azot oksitler, hidrojen, kükürt di oksit, karbonil klorür gibi inorganik gazlarin üretildiği
tesisler.
1
4.1.3 Hammadde aşamasından başlamak suretiyle 50 ton/gün ve daha fazla fosfor, azot ya da
potasyum bazlı gübre üretimi (basit bileşik gübreler).
4.1.4 Kapasitesi 100 ton/gün ve daha büyük olan basit hidrokarbon (lineer veya döngüsel, doymuş
veya doymamış, alifatik veya aromatik) üreten tesisler.
4.1.5 Üretim kapasitesi 100 ton/gün ve daha fazla olan organik kimyasal çözücü maddelerin (alkoller, aldehitler, aromatikler, ketonlar, asitler, esterler, asetatlar eterler ve benzeri) üretildiği
tesisler.
4.2 Toplam 100 ton/gün veya daha fazla organik kimyasal çözücü maddelerin (alkoller, aldehitler,
aromatikler, ketonlar, asitler, esterler, asetatlar eterler ve benzeri) hammadde olarak kullanıldığı
tesisler.
4.3 Petrol ve petrol ürünlerinin destilasyon ve rafinasyon işlemlerinin gerçekleştirildiği tesisler.
4.4 Terbiye işlemlerinden kasar (haşıl, sökme, ağartma, merserizasyon, kostikleme ve benzeri) ve
boyama birimlerini birlikte içeren, üretim kapasitesi 3.000 ton/yıl ve üzeri olan iplik, kumaş veya halı
fabrikaları.1
5.Yüzey Kaplama Endüstrisi
5.1 Maddelerin, profil ve tabaka biçimindeki malzemelerin cilalandığı, kurutulduğu tesisler (cilaların
organik çözücü madde ihtiva ettiği ve cila kullanım kapasitesinin 250 kg/saat ve üzerinde olduğu
tesisler).1
5.2 Profil ve tabaka biçimindeki malzemelerin döner baskı makinaları ile basıldığı ve kurutulduğu
tesisler.1
5.2.1 Boya ve Cila maddeleri: Organik çözücü olarak yalnız etanol ihtiva eden ve bundan 500
kg/saat ve üzerinde kullanan tesisler.
5.2.2 Boya ve Cila maddeleri: Diğer organik çözücüleri 250 kg/saat ve üzerinde kullanan tesisler.
5.3 10.000 adet/yıl ve üzerinde motorlu taşıtların üretimi, (kara taşıtları ( otomobil, kamyon vb),
tarım makinaları (traktör, biçerdöver vb.), iş makinaları (dozer, ekskavatör vb.), savunma sanayi
taşıtları (tank, zırhlı araç vb.) boyandığı ve verniklendiği tesisler. 1
5.4 Demiryolu taşıtlarının üretiminin yapıldığı tesisler (Tüm parçaların sadece montajının yapıldığı
tesisler hariç) (1.000 adet/yıl ve üzeri).1
5.5 Motorlu hava taşıtlarının üretimi1
5.6. Ahşap veya metal yüzeylerin 250 kg/saat ve üzerinde organik çözücü kullanılarak boyandığı
tesisler.1
6. Orman Ürünleri ve Selülöz Tesisleri
6.1 Selülöz üretim tesisleri
6.2 Kereste veya benzeri lifli maddelerden kağıt hamuru üretim tesisleri
6.3 Her çeşit kağıt üretim tesisleri (300 ton/gün ve üzeri kapasiteli )
7. Gıda Endüstrisi, Tarım ve Hayvancılık
7.1 Şeker Fabrikaları.1
7.2 Üretim kapasitesi 30 ton/gün ve üzeri olan zeytin işleme tesisleri.1,2
7.3 Bitkisel ürünlerden ham yağ üretimi veya rafinasyon işleminin yapıldığı tesisler. (200 ton/gün yağ
ve üzeri (kekik, papatya vb. Esansiyel yağlar hariç)) 1,2
7.4 Kapasitesi 25.000 ton/yıl ve üzeri olan maya üretim tesisleri. 1,2
7.5 Suma ve malttan 50.000 m3
/yıl ve daha fazla alkollü içecek üreten yerler. 1,2
7.6 Kapasitesi 2.000 ton/yıl ve üzeri olan ham deri işleme tesisleri (konfeksiyon ürünleri hariç) 1,2
7.7 Hayvan Yetiştirme Tesisleri 1,2
7.7.1 5000 baş ve üzeri büyükbaş yetiştirme tesisleri. 1,2
7.7.2 25000 baş ve üzeri küçükbaş yetiştirme tesisleri 1,2
7.7.3 Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların birlikte yetiştirilmesi. (5.000 büyükbaş ve üzeri, 1
büyükbaş = 5 küçükbaş eşdeğeri esas alınmalıdır.)
7.7.4 1000 baş ve üzeri domuz besi tesisleri. 1,2
7.7.5 Kanatlı yetiştirme tesisleri. [bir üretim periyodunda 60 000 adet ve üzeri tavuk (civciv,
damızlık, piliç vb) veya eşdeğer diğer kanatlılar] (1 adet hindi = 7 adet tavuk eşdeğeri esas
alınmalıdır.) 1,2
7.8 Hayvan Kesim Tesisleri 1,2
7.8.1 Büyükbaş ve/veya küçükbaş hayvan kesiminin yapıldığı tesisler. (100 kesim ünitesi/gün ve
üzeri), (her bir kesim ünitesi eşdeğerleri; 1 baş sığır, 2 baş devekuşu, 4 baş domuz, 8 baş koyun, 10 baş keçi, 130 baş tavşan) 1,2
7.8.2 Kanatlı hayvanların kesiminin yapıldığı tesisler. (50 000 adet/gün ve üzeri tavuk ve eşdeğeri
diğer kanatlılar.) (1 adet hindi = 7 adet tavuk eşdeğeri esas alınmalıdır.) 1,2
7.9 1000 ton/yıl ve üzeri, kültür balıkçılığı ve/veya su ürünleri çiftlikleri 1,2
7.10 Süt işleme tesisleri. (çiğ süt işleme kapasitesi 100.000 litre/gün ve üzeri) 1,2
8. Atık Yönetimi
8.1 Atık ara depolama, geri kazanım ve bertaraf tesisleri (Bu maddeye Çevre izninde gürültü
konusunda getirilen muafiyet atik pil ve akümülatör ve ömrünü tamalamiş lastik geri kazanım tesisleri
için geçerli değildir). 1
8.2 Gemi sökümü, Hurdaların veya ömrünü tamamlamış araçların depolama alanları ve/veya işleme
tesisleri (Hurda parçalama tesisleri dahil). 1
8.3 Gemilerin ürettiği atıklar ile yük artıklarının toplandığı atık kabul tesisleri.
8.4 Gemi geri dönüşüm tesisleri
9. Maddelerin Depolanması, Doldurma ve Boşaltılması
9.1 Yanıcı, parlayıcı veya patlayıcı gazlar için depolama ve dolum tesisleri.1
9.1.1 Sıvılaştırılmış petrol gazları için toplam depolama tank kapasitesi 10.000 m3
veya daha fazla
olan tesisler (Isınma amaçlı kullanılan depolama tankları hariçtir).
9.1.2 Doğal gaz/LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) ve benzeri gazlar için toplam depolama tank
kapasitesi 20.000 m3
ve daha fazla olan tesisler (Isınma amaçlı kullanılan depolama tankları hariçtir).
9.1.3 Dolum kapasitesi 200 ton/gün ve daha büyük olan sıvılaştırılmış petrol gazlarından tüp dolum
işlemlerinin gerçeklestirildiği tesisler.
9.2 Ham petrol, petrol ürünleri ve petrokimyasal ve kimyasal ürünler için depolama tesisleri.1
9.2.1 Ham petrol için toplam depolama tank kapasitesi 100.000 ton ve daha fazla olan tesisler.
9.2.2 Benzin, nafta, motorin, fuel-oil ve benzeri akaryakıtlar için toplam depolama tank kapasitesi
50.000 ton ve daha fazla olan tesisleri (Isınma amaçlı kullanılan depolama tankları hariçtir).
9.2.3 Organik kimyasal çözücü maddeler için (alkoller, aldehitler, aromatikler, aminler, ketonlar,
asitler, esterler, asetatlar, eterler ve benzeri) toplam depolama tank kapasitesi 50.000 ton ve daha fazla
olan tesisler.
9.3 Metanol için toplam depolama tank kapasitesi 30.000 ton ve daha fazla olan tesisler.1
9.4 Akrilonitril için toplam depolama tank kapasitesi 2.000 ton ve daha fazla olan tesisler.1
10. Diğer Tesisler
10.1 Limanlar (Karasularımızda tarifeli seferler yapan gemilerin yolcu almak için yanaştığı limanlar,
balıkçı barınakları ve yat yanaşma kapasitesi elli yatın altında olan marinalar-yat limanları hariç).
10.2 26/11/2005 tarihli ve 26005 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tehlikeli Maddelerin Su ve
Çevresinde Neden Olduğu Kirliliğin Kontrolü Yönetmeliği (76/464/AB) Ek-1’inde yer alan
maddeleri içeren diğer tesisler. 1,2
10.3 Karışık Endüstriler (OSB ve sektör belirlemesi yapılamayan diğer sanayiler) 1,2
10.4 Nüfusu 100.000 kişi ve üzeri olan kentsel ve/veya evsel nitelikli atık su arıtma tesisleri. 1,

uğur kardeş EK-1 de yer alan tesisler çevre kirliliği yüksek olan tesislerdir.Bir danışmanlık firmasından yardım almalı diye biliyorum

sağolun arkadaşlar verdiğiniz bilgiler dolayısıyla :)

yönetmelikler tamamen kamudaki çevre mühendislerinin ve danışmanlık sahibi koordinatörlerin işine gelecek şekilde yazılmış maalesef. yurt dışında çevre görevlisi tabiri var mı arkadaşlar bu konuda bilgisi olan var mı? ben yok diye biliyorum.

çevre yönetim birimi kurarsam eğer bu sorun ortadan kalkar mı? şu anda işletmede 3 tane çevre müh. var 2 kişinin çevre görevlisi belgesi var biri benim. diğer çevre görevlisi farklı firmaya çevre görevlisi olarak hizmet veriyor.

evet kalkar. @burhaneddin
çevre yönetim birimi kurmak için en az 2 çevre görevlisi gerekiyor.
biri çevre müh mezunu çevre görevlisi,
diğeri de çevre ile ilgili konularda en az 3 yıl deneyimli bi çevre görevlisi olmalı (çevre müh mezunu olmasına gerek olmadan)
yani senin dışında 3 yıl deneyimli bi çevre görevlisi varsa çalıştığın yerde, kurabilirsiniz.
ama dediğin gibi vergi nosu farklı olan bi firmaya bakıyorsa olmaz.

hersanlioglu anladım teşekkür ederim açıklama için :) bide 3 yıl deneyimli çevre görevlisi sorunu ortaya çıktı, neyse artık onuda firma sahibi düşünsün :asik: