• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ek-2 de 3.16

Rıfat Yıldırım

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ISPARTA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ
İyi günler.
Ek-2'nin 3.16 maddesinde 'metallerin asit veya baz ile işlem gördüğü tesisler' ibaresinde herhangi bir sınırlama var mıdır acaba? yani günlük, aylık, yıllık vb. şu kadar kapasiteyle asit veya baz kullanan tesisler bu kapsama girer diğerleri bu maddenin dışındadır diye bir sınırlama var mıdır?

Madde çok açıklayıcı olmasa da genel itibarı ile sonuç o dur yani herhangi bir kapasite verilmemiş varsa öyle bir tesis merdiven altı olmadığı sürece o kapsamdadır.

ama sıkıntı şu ki. İşletme sahibine sadece bu maddeden dolayı kapsam içindesiniz dediğimiz zaman adam korktu :) çünkü 3.15 deki kapasiteyi 'biz sene de anca yapıyoruz' diye bir cevap geldi. ben söyledim aslında 3.16 ya göre kapsam içindesiniz diye. Bu sefer de bizim asitlerimiz çok seyreltik elimizi bile sokabiliyoruz diye bir cevap geldii :) o da haklı adam zaten kaç para kazanıyo da bize danışmanlık ücreti versin. Çevre Şehircilik'ten denetlenmelerini bekleyecez artık. Yoksa adam ikna olmuyor.

yani adam ikna olmuyorsa senin yapabileceğin tek şey var ya başka yollar deniyecen ikna etmek için yada bekleyeceksin denetim olursa ozaman adam ceza yememek için koşa koşa gelecek sana. zaten biz çevre mühendislerin yaşadığı en büyük problemlerden biride insanları ikna edememek adamlar ceza kapıya dayanmadan bir şey yapmıyorlar.