• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ek-2 ye tabi hastanelerin çevre izin lisans işlemleri

Tuğba Coşkun

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Serbest
Merhaba

Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve lisanslar hakkında yönetmeliğin ek 2 deki 10.14 üncü maddesinde Hastaneler ve sağlık kuruluşları(20 yatak ve üzeri falan filan)mevcut.
Artık herkes biliyordur ki EK1- EK2 ye giren firmaların Çevre izin lisans başvurusu yapması gerekiyor.
Hastanelerin tıbbi atık dışında bir emisyonu,gürültüsü,deşarjı,... yok.Pekii biz çevre izni için başvuruyu tümünden muaf olduğuna dair yazı alarakmı yapacaz.

Hadi arkadaşlar görüş ve yorumlarınızı bekliyorum.

@Duygu Dilek
Hangi konuda alacaksınız? yani atıksu deşarı mi war. aksi halde
10.9 Hastane ve sağlık kuruluşları (yatak kapasitesi 20 ve üzeri olanlar)ilehastane ve tıp merkezleri bünyesi dışında yer alan diyaliz merkezleri(15 cihaz ve üzeri) 1,2
maddesinde yazan 1 ve 2 atıfları gereği hastaneler gürültü ve hava emisyonundan muaf. ben dilekçe ile durumu bildirdim ekleri koyup başvuru yaptım. Çevre izininden muaf olduğumuza dair yazı aldım. Ancak atıksu deşarjınız yok ise

@Duygu Dilek

Hayır zaten hastaneniz 10.9 maddesine giriyorsa o maddeyi yazıp ve çevre izin kapsamı değerlendirme aşamasında istenilen tüm evrakları koyuyorum ben.
Tüm kapsam belirlemelerde yaptığım gibi ( su ile ilgili evraklarını, kapasite raporu (varsa), kapasite raporu yerine geçebilen başka bir evrak, (sakarya il çevre çed med gibi evrakları da istiyor, istemeyen müdürlükler de var). ısıl gücüyle ilgili bir durum var ise onu) Akabinde sizden eksik evrak ise yok çevre izninden muaf olduğunuzu yazan bi yazı gelir.

@Duygu Dilek hanım bakın il müdürlüğünün sayfasında ne buldum... aslında bu belgelerin hepsinin istenmesi gayet doğru ve mantıklı çünkü hava gürültü atıksu gibi tüm konularda değerlendirme ona göre yapılacaktır.

ÇEVRE İZNİ KAPSAM DEĞERLENDİRME BAŞVURUSUNDA İSTENEN BELGELER
1) Dilekçe (Çevre İzni Kapsamında değerlendirme için )
2) Proses Akım Şeması ve Ayrıntılı Açıklamaları
3) Tesis atık sularıyla ilgili bilgilerin (atık su kaynakları ve debisi, deşarj yeri; atık sular kanalizasyona bağlı ise; ilgili Belediye veya OSB’den alınmış “Bağlantı Belgesi”; atık sular başka bir yere taşınarak bertaraf ediliyorsa; bunu belgeleyen protokol, vidanjör makbuzları, atık su kabul pusulaları vb. belgelerin,
4) Tesis prosesinde (varsa) kullanılan yakıt türleri miktarları ile yakma kazanları ve üretim prosesi ısıl gücü bilgileri
5) Tesise ait emisyon kaynakları ve bilgileri
6) Kapasite Raporu
7) İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı (Ruhsatı yoksa olmadığına dair yazı)
8) Uydu Fotoğrafı (Tesise en yakın konuta olan mesafe metre olarak işaretlenecek)

BETON TESİSİNDE EVSEL ATIKSULARIN FOSEPTİKTE BİRİKİYOR VE İSKİ VİDANJÖRÜ İLE ÇEKİLİYOR.İL UYGUNLUK BAŞVURUSUNDA BULUNULMUŞ VE GELEN MEMUR İSKİYLE YAPILAN SÖZLEŞME PROTOKOL İSTEMEKTE BUNUN ÜZERİNE İSKİYE GİDİLMİŞ VE İSKİ VİDANJÖRÜNÜN GELDİĞİ TARİİH VE ÇEKİM YAPILAN MİKTARLARININ YAZILI OLDUĞU BİR FÖY VERİLDİ.BUNU İL ÇEVRE DEKİ MEMURA ULAŞTIRDIM FAKAT KABUL ETMEDİ.İLLA DA SÖZLEŞMENİN GÖNDERLMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.İSKİYE UZAK OLDUĞUMDAN TELEFONLA GÖRÜŞME DE SAĞLAYAMADIM.İSKİ BİZİM ATIKSULARIMIZI ALDIĞINA GÖRE BİR SÖZLEŞME YAPILMIŞ OLMASI GEREKİYOR MU ? SÖZLEŞMESİZDE GELİP ALMALARI MÜMKÜN MÜ? ÇÜNKÜ TESİS YETKİLİLERİNE SORDUĞUMUZDA BİZ BÖYLE BİR SÖZLEŞME YAPMADIKLARINI BELİRTTİLER.BÖYLE BİR SÖZLEŞME-PROTOKOL VS.. ALAN VAR MI? YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM...