• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ek-4 Ambalaj Üreticisi Beyanı Nasıl Yapılır?

Melih Coşar

Yönetim Grubu
Danışmanlık Grubu
Danışmanlık Grubu Yönetim Grubu
Firma
.
Eski mevzuatçılardan kim kaldı yauv... Eline sağlık başkanım.

merhabalar, çok güzel bir çalışma olmuş :) fakat şu 4d kısmı yeni mi çıktı? yoksa var mıydı? ben ilk defa bu sene beyan yapacağım da, bu kısım kafamı karıştırdı. yani yönetmeliğe baktığımda da geri dönüştürülmüş malzeme kullanım zorunluluğu olarak algılıyorum, firma geri dönüştürülmüş malzeme kullanmıyorsa ne yapacağız?

Banu KILIÇMerhabalar Ek-4d beyanı benim de ilk defa gördüğüm bir kısım. Geri dönüştürülmüş malzeme kullanımından ziyade ger dönüştürülebilir malzeme üretme zorunluluğu var ve yönetmelikte geri dönüştürülmüş malzeme kullanan ambalaj üreticilerinin uyması gereken bir yüzde var:

Ekran Alıntısı.JPG

Geri dönüştürülmüş malzeme kullanmıyorsa o kısmı boş geçin.

Melih Coşardönüş için teşekkür ederim. fakat yönetmelikte "a) Geri dönüştürülmüş madde ve malzemelerin kullanımına ilişkin mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydı ile plastik, kağıt-karton, cam ve metal ambalaj üreticilerinin yurt içinde piyasaya arz edilecek ambalajlara ilişkin üretim proseslerine konu girdilerin bir kısmını aşağıdaki tabloda yer alan oranlarda yurt içinde toplanan atıklardan veya bu atıklardan elde edilen geri dönüştürülmüş malzemeden sağlaması ve bu hususa ilişkin bildirim ve beyanlarını Bakanlıkça belirlenen esaslar doğrultusunda ambalaj bilgi sistemi üzerinden sunması zorunludur." yazmaktadır. ben buradan geri dönüştürülmüş malzeme kullanmasının zorunlu olduğunu anlıyorum, yani her plastik, kağıt-karton, cam ve metal üreticileri bu beyanı yapmak zorunda. yanlış mı anlıyorum?

Önceki cevapları görüntüle…
Banu KILIÇDoğru anlıyorsunuz. Bu kısmı ben de gözden kaçırmışım. Ürettiğiniz ambalajın bir kısmı geri dönüştürülmüş malzemeden olmak zorundadır diyor. Kullandığınız hammaddenin üreticisini arayarak malzemelerin geri dönüştürülmüş malzemeden olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Gerçi plastik malzeme için konuşacak olursak üretimde kullanılan risinlerin belli bir kısmı geri dönüştürülmüş malzemeden üretiliyor diye biliyorum. Hatta bazı firmalar üretimde çıkan defolu malzemeyi kırıcıya gönderip yeniden risin olarak sisteme dahil ediyor diye biliyorum.

Dikkatiniz ve uyarınız için çok teşekkür ederim

Banu KILIÇmerhabalar, bu konuyu bakanlık ile görüştük ve yönetmelikte geri dönüştürülmüş madde kullanımının zorunlu olduğu yazdığı için bu kısmın mutlaka girilmesi gerektiğini söyledi. Eğer firmadan bu bilgileri temin edemiyorsanız boş girebilirsiniz dedi, yönetmelik değişecek o yüzden şimdilik boş girmeniz sıkıntı yaratmaz dedi :)

Şimdi başka bir konu soracağım :) ek-4 beyanı yaparken plastik poşet üreticisiyim kısmı da var, fakat şunu anlayamadım. Benim firmam 3 mikron gibi bir kalınlıkta poşet üretiyor, poşeti parayla satmıyor, yine ürettiği plastik bardakları sarmak için kullanıyor, tabii kullanıcıya poşetle birlikte satılıyor. Ben şimdi ek-4 beyanında poşeti poşet üreticisiyim kısmına mı girmeliyim? O kısmın herhangi bir mikron kısıtlaması var mı?

Banu KILIÇKonuyla ilgili çıkarımı kendiniz yapmanız gerekecek 😌 Mevzuattaki tanım şöyle:
idQZYF.jpg

Kaynak Mevzuat:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Merhabalar;

Ambalaj üreticisi firmasıyız streç film üretiyoruz 7 mikron 17 mikron 23 mikron kalınlığında farklı farklı ürünler üretiyoruz. streç filmi yaparken masuraya sarıyoruz ve kutuluyoruz kutuladıklarımızı paletin üstüne istifleyip etrafını streçle sarıyoruz. şimdi ben ambalaj üreticisi olarak sadece ürettiğim ve sattığım streç filmi mi bildirmem gerekiyor yoksa streç filmi ayrı, masurayı ayrı, kutuyu ve paleti ayrı ayrı bildirmeme gerek var mı.

üzerinde kendi logomuz ve ismimiz yok. benim ambalaj bilgi sistemimde sacede ambalaj üreticisi var. ama işte dediğim gibi sadece ürettiğim ham streç kilosunu mu bildireceğim yoksa masurası dahil kiloyu mu. streç filmleri masuraya sarıp kutuluyoruz palete istifliyoruz. masurayı kutuyu ve paleti de ayrı bir yerde bildirmeme gerek var mı

Onur KöseŞimdi daha iyi anladım. Ürettiğiniz streç filmleri bir ambalaja sarıp gönderiyorsanız (kendi logo-firma adı ile birlikte=piyasaya süren yapacaksınız, başka firma adına yapıyorsanız=tedarikçi bildirimi yapacaksınız.

Ek-4 üretici beyanında ise sadece ürettiğiniz streç filmleri beyan edersiniz. Masurayı üretmiyorsunuz sanırım. Masura, palet, kutu ek-5 veya ek-6 beyanında devreye giriyor.

Ben ilk sorduğunuzda daha farklı anladım. Kusura bakmayın lütfen.

Murat ÇelebiÜstadım, dediğiniz yazı sadece GEKAP için geçerli diye biliyorum. Masura - Bobin ve benzeri malzemeler GEKAP için ambalaj değil ama Ambalaj Bilgi Sistemi için halen ambalaj diye biliyorum. Benim anladığım kadarıyla böyle ama konuyla ilgil elimde resmi bir yazı yok tabii, naçizene kendi görüşüm. Buradan konu ile ilgili ve deneyimli üstadlar da yorumlarını paylaşabilirse, konu az çok netliğe kavuşur diye düşünüyorum.