Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ek-8 ( ambalaj atıkları beyanı)

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Mahmut Cimşit tarafından paylaşıldı.

 1. Mahmut Cimşit

  Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

  Arkadaşlar konu açmak istemezdim. ancak net bir yazı veya forum içinde yazılmış bir şey göremedim.
  ek-8 beyanları ile ilgili yönetmelik
  Toplama-ayırma tesisi ile geri dönüşüm ve/veya geri kazanım tesisleri, çevre lisanslı/ geçici faaliyet belgeli oldukları süre içerisinde toplanan-ayrılan, geri dönüştürülen veya geri kazanılan ambalaj atıklarına ilişkin verileri, Ek-7’de yer alan Toplama ve Ayırma Tesisi Beyan Formunu ve Ek-8’de yer alan Geri Dönüşüm ve Geri Kazanım Tesisi Beyan Formunu her ay elektronik yazılım programı üzerinden gönderir.

  peki ek-8 beyanı ek-4 , ek-5 ve Ek-6 gibi yazılı olarak il çevreye bildiriliyor mu?

  bildirilmemesi durumunda onaylanıyor mu?
   
 2. ek-8 beyanlarını dilekçe ile il çevreye sunulur. Yaptığın beyanlarının birer çıktısını alarak dilekçenin ekine yerleştir.
   
 3. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Bildirilmesi gerekir aksi durumda onaylanmaz sadece elektronik ortamda gönderdiğinle kalırsın.
   
 4. Mahmut Cimşit

  Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

  Yönetmelik, Tebliğ, kapsamında böyle bir yazı mevcut değil ancak.
  • ambalaj üreticisi, piyasaya süren ve Tedarikileri için
  Bir önceki yıl ürettiği, ithal ettiği, ihraç ettiği, piyasaya sürdüğü ambalajlar için Ek–4’te yer alan Ambalaj Üreticisi Müracaat Formunu, piyasaya sürdüğü ve/veya ihraç ettiği ürünlerin ambalajları için ise Ek-5’te yer alan Piyasaya Süren Müracaat Formunu elektronik yazılım programı üzerinden doldurarak her yıl Şubat ayı sonuna kadar il çevre ve şehircilik müdürlüğüne göndermekle,
   
 5. elifbartan

  elifbartan CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba aranıza yeni kaldım. Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. İlk kez atık ambalaj beyanı bildirimi göndereceğim sorum şu 7B sanayiden aldığım faturaları gireceğim 7C tat tesisinden GTD geçiş yapacağım aldığımız ve sattığımız hurda atıkların kg tonajı aynı olmak zorunda mı aynı olursa fazlasını stok olarak mı ya da fire olarak mı gireceğiz yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler
   
 6. Siz tat'tan gdt'ye çıkış mı yapacaksınız?
   
 7. Serhat Mehmet Kar

  Serhat Mehmet Kar CMNet Üyesi

  @elifbartan merhaba öncelikle hoşgelsin hayırlı olsun. Giriş çıkış tonajlarının birbirini tutması gerekiyor giriş miktarının daha fazla olması tabikide daha çok tercih edilen bir durum. Giriş fazlalıklarını stok olarak girmelisin. Oldu ki çıkış miktarın fazla olduğu bir ay olur bunu stoktan kapatabilirsin. Kabaca bu şekilde ben daha hiç fire miktarı girmedim onun için onla alakalı birşey söyleyemeyeceğim.
   
 8. stok olarak gireceksiniz.
   
 9. elifbartan

  elifbartan CMNet Üyesi

  Çok tşk ederim arkadaşlar yanlız bize gelen sanayi faturaları arasında kiyle bizim kestiğimiz fatura arasındaki tonaj örneğin 80 ton 80 tonu stok göstermek fazla olmaz mı ? Artı her ay sonu çıkışlardan girişleri düşerek müstahsilde kesiyorum.
   
 10. Serhat Mehmet Kar

  Serhat Mehmet Kar CMNet Üyesi

  Ama atıyorum 160 ton girişin var 80 ton çıkışın varsa zaten kalan 80 ton stoğun olur ki bu bir realiteyse neden fazla olsun sonuçta doğru bir bilgi ama lisanssız firmalara mal çıkışı yapıyorsan onu bilemem tabi nasıl olur
   
 11. elifbartan

  elifbartan CMNet Üyesi

  Aydınlattığınız için çok teşekkür ederim. :harika:
   
  Serhat Mehmet Kar bunu beğendi.
 12. bendeki_sen

  bendeki_sen CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar benimde bir kaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. Tehlikesiz atık toplama ayırma firmasında 2-3 ay oldu işe başlayalı. Aynı zaman da tesisin diğer kısmında ambalaj atıkları toplama ayırma kısmımız var. Metal hurdalar ve ambalaj atıkları toplanıp ayrılıp LGDT yolluyoruz.
  1- Ambalaj atıkları için Bildirim bildir kısmındaki 7B - 7C Giriş çıkışlarını sistemden girip onun haricinde başka bir işlem yapmıyorum. 7C1, 7C2 , Belge paylaştırma kısmındaki 7B, 7C Kısımlarına hiç karışmadım.(Belediyeyle ve Yetkilendirilmiş kuruluşla bir sözleşmemiz yok ) ; Yukarıdaki mesajları okudum Stok,File gibi terimleri görünce eksik bir şey mi yapıyorum diye düşündüm ? 7B-7c Bildirimi haricinde bir işlem yapmıyorum.Yapmam gerekir mi?
  2- Metal hurdaları için ise ( 2. sınıf hurda, demir, bakır, alimunyum, Krom vs. ) hiç bir işlem yapmıyorum.. İl çevreye sorduğumda sadece ambalaj için girdi çıktı yapman gerekiyor dedi! Tabi sorduğum birim ambalaj atıklarıyla ilgilenen arkadaş idi..Şu durumda eksik yapmış olduğum bir şey durum söz konusu mu? Şimdiden teşekkür ederim ..
   
 13. Serhat Mehmet Kar

  Serhat Mehmet Kar CMNet Üyesi

  @bendeki_sen giriş miktarın çıkış miktarından fazla ise onu (7c2) stok miktarı olarak girmen senin yararına olacak birşey girmende gerekir zaten. 2. kısımla ilgili bilgim yok açıkcası bişey diyemeyeceğim
   
 14. elifbartan

  elifbartan CMNet Üyesi

  Arkadaşlar sizler atık hurda kağıt çıkışlarını da beyan veriyor musunz ? Biz ön önceden sadece pe/plastik olarak beyan veriyorduk. Ama sistem değişmiş diğerlerinide girceekmişiz. Girmemiş olsaydık benİm stok az olduğu için sorun kalmıyacaktı. Stok hurda karton fazla çıkıyor diğer aylarda birinkince fazlalaşıyor. Bu arada sizlerde atık bertaraf istatikleri soru formu doldurdunuz mu ?
   
  bendeki_sen bunu beğendi.
 15. Öncelikle hayırlı olsun. Örneğin mayıs ayında aldığın ambalaj atığı 50 ton ve sattığın 20 ton diyelim. Bu ambalaj atıklarında fire çıktı ve fire miktarı %10( kapasite raporunda ambalaj atıkları için verim yazar,mesela %90 diye yazar ve bunun geri kalan kısmı %10 fire miktarıdır).
  Fire miktarı: 50-20=30 ton. 30*10/100=3 ton senin fire miktarındır.
  Stok miktarı: 30-3=27 ton. eğer o ay fire çıkmazsa 30 ton direk stok miktarı yazabilirsin. Ama stok miktarını girerken malzemelerin cinslerine göre ayırmak ve miktarı o şekilde yazmak gerekli. Sana 50 ton malzeme geldi ama ne kadar pp veya pe vb malzemeler var. Diğer soruna gelecek olursak, ambalaj cinsi mi bunlar?
   
  bendeki_sen bunu beğendi.
 16. Serhat Mehmet Kar

  Serhat Mehmet Kar CMNet Üyesi

  Ben kağıt-karton, Pe naylon,pp plastik metal/çelik/teneke, karışık ambalaj atığı, cam ne var ne yok gelen hepsini bildiriyorm valla.
  Diğer soruya gelince form falan doldurmadım valla ben
   
 17. bendeki_sen

  bendeki_sen CMNet Üyesi

  Olgaç bey diğer sorudakiler ambalaj deil , ambalaj dışındaki hurdalar. Ozaman anladığım kısmı kısaca şöyle izah etsem doğrumu?
  _ 7C1 file oluyor 7C2 Stok oluyor ve aylık olarak girilmeli yani 1 ay içinde Giriş ve çıkış olsa yada iki durumdan herhangi biride olsa 7c-7b-7c1-7c2 kısmı kapasite raporuna göre hesaplanıp girilmelidir.

  Peki file kısmı her pres, makine için ayrı ayrımı yada toplam makinelerin verim kısmını alıp mı işlem yapılmalı? Teşekkrüler ederim..
   
 18. Şimdi şöyle söyleyeyim, işverenler makinenin çalışma verimini bilirler ve ona göre kapasitede verimi belirtirler. Zaten gelen malzemelerde +- çok az oynama olabilir. Ona göre fire hesabı yaparsın. Diğer malzemeler ambalaj dışı ise ve hiçbir şekilde başka maddeye kontamine olmamışsa tehlikesiz atıktır ve onları çevre bilgi sistemine girmelisn
   
 19. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  arkadaşlar beyanların onaylanması için il çevreye aylık olarak fatura ,belediye makbuzları vb gıbı evrakları dosya halınde sunmamız gerekır mı?

  ben gonderdım ama dosya olarak belge sunmadım. bugun aradım il çevreyi ama erkenden çıkmışlar tatil diye galiba:)
   
 20. t..gök

  t..gök CMNet Üyesi

  ARKADAŞLAR BENİM ÖĞRENMEK İSTEĞİM BİR ŞEY VAR : Bizim firmada bildirim yapılırken faturada sadece örneğin HURDA NAYLON yazanlarında girişi yapılıyormuş . İL ÇEVRE ye yaptığım bildirimi bundan dolayı yeniden açtılar ve düzeltmemi istediler. YANİ SADECE AMBALAJ ATIĞI OLANLARIN GİRİŞİ YAPILACAK dediler . bende bütün HURDA olanları çıkarttım ..AMA 7C DE ÇIKIŞ TA KESİLEN FATURALARIN HEMEN HEMEN HEPSİ HURDA ..YANİ AMBALAJ ATIĞI OLARAK GELEN ATIKLARIN ÇIKIŞI FATURADA HURDA OLARAK ÇIKTIĞI İÇİN AMBALAJ ATIĞI SİSTEMİNE giriş YAPAMADIM..YANİ HERŞEY KARIŞTI :( NE YAPMAM LAZIM KAÇ AYDIR İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMADIM
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...