Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ekolojik yapılar

Konu, 'ARŞİV' kısmında Ercan Selvi tarafından paylaşıldı.

 1. Ercan Selvi

  Ercan Selvi CMNet Üyesi

  7iiW70d1_Z8

  Ekolojik evleri, her türlü enerji, su ve atık sistemleri, çevresel etkileri dikkate alınarak tasarlanmış, teknolojinin bu hizmette kullanıldığı evler olarak tanımlamak mümkün. Örneğin, bir ev düşünelim. Bu evin kendi biyolojik doğal arıtma sistemi bulunuyor. Yağmur sularını toplayarak, basit filtreleme metotlarıyla, evsel kullanım suyuna hatta içme suyuna dönüştürüyor. Lavaboların giderinden akan suyu sifonlara dolduruyor. Enerjisini rüzgar ve güneşten faydalanarak üretiyor. Bu yenilenebilir enerji kaynaklarını elektrik ve ısı enerjisine dönüştürüyor. Tüm bir evin ısınması ve aydınlanması için ihtiyaç duyulan enerjiyi karşılayabiliyor. Çok uzak olmayan bir geleceğe gidersek, garajınızdaki hibrit otomobili, ürettiği elektrikle şarj ediyor. Güneşin açısına göre perdelerin yönleri ayarlanıyor ve maksimum enerji verimi elde edilmeye çalışılıyor. Henüz bazıları deneysel olan, gelecek için kaçınılmaz olacak uygulamalar bunların her biri.

  PEKİ YA APARTMAN DAİRELERİ?
  Birçoğunuzun, “Apartman dairelerimizdeki mütevazı yaşamlarımızda nasıl olur da doğayla uyumlu yaşarız?” dediğini duyar gibiyim. Kesenizi zorlayacak teknolojik çevre uygulamalarının, sizin için birincil öncelik olmadığı fikrine de kapılabilirsiniz. Ancak şuna inanın ki, kimi ufak tefek çalışmalarla, hem doğal kaynakların korunmasına destek olabilir hem de kısa vadede tasarruf sağlayabilirsiniz. O zaman gelin, evinizi adım adım ekolojikleştirelim.
   
 2. Ercan Selvi

  Ercan Selvi CMNet Üyesi

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.