• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Elektronik atıklar

Temel Atik

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ORGANİK MÜHENDİSLİK
Arkadaşlar merhaba Elektronik atıklarla ilgili bir çalışma yapıyorum. Konuyla ilgili elinde döküman (Dergi, video falan) olan yada bilgi sahibi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.
Konu genel olarak elektronik atıkların bertarafı, yeniden kazanımı Türkiye ve Dünyada ki durumu...

Bir çalışmam yok ama şunu söylemek istiyorum bu konuyla ilgili. Ben Çanakkale'de çalışıyorum. Çalıştığım fabrikada elektronik atıkları biriktiyorum, bozulan klimalar, kablolar, pirizler, yazıcılar, birsürü eski telefon, hatta eski buzdolabı fln da var.. Fakat Çanakkale'de bunları alan bir tesis yok. İstanbuldaki firmalarla iletişime geçtiğimde de koca bir kamyonu dolduracak kadar atık istiyorlar o kadar yolu gelmek için. 1 bucuk senedir elimdeki elektronik atıklardan kurtulamadım. Hatta ofiste bilinci geliştirmek ve dikkat çekmek için; bir çok yere "elektronik atık biriktirme kumbarası/kutusu" talebinde bulundum. Hiç bir dönüş olmadı üzülerek söylüyorum.
Elektronik atıklarım ve ben bekliyoruz. :)

@Temel Atik

Merhabalar,
Bir vakitler CMNet üyeleri olarak e-dergi çıkarma projemiz vardı fakat ne yazık ki gerçekleştirememiştik. Ben de tam olarak sizin şu anda öğrenmek istediğiniz konuları araştırmış, hatta Türkiye'nin elektronik atık geri dönüşümü konusunda en iyi(benim bildiğim kadarıyla en iyi) firmasının kurucusuyla röportaj yapma fırsatı elde etmiştim; ve konuyla ilgili de epeyce araştırma yapmış, doküman toplamıştım. Bir fırsatını bulduğumda o röportajı burada yayınlamayı düşünüyordum, beklediğim fırsat bu fırsat olabilir belki:)
Eğer konunun çok çok aciliyeti yok ise o elimdekileri toparlayıp buradan paylaşabilirim, işinize yarayacak şeyler çıkar umarım içinden.. (hemen şu anda paylaşamıyor olmamın sebebi de şu anda işte olmam)

@Fatma Gül
Zamanlama da çok sıkıntım yok. Ayrıca yapacağım çalışmada sizinde adınızı kullanırım güzel olur :)

@İrem Bengisu Erol
Benimde amacım ilgiyi artırmak aslında. Google'a bile yazınca Türkçe çok az şey çıkıyor. Güzel bir çalışma yapıp blog sitemde ve şirket dergimizde yayınlamak istiyorum...

@İrem Bengisu Erol

Kabloları elinizde tutmanıza gerek yok, gerekli kodları belgesinde bulunduran tehlikesiz atık toplama ayırma tesisinden birine bilgi verin bedelsiz gelip alırlar gerekirse.

@İrem Bengisu Erol

İrem hanım aynı sorunu bende yaşıorum suan elimdeki elektronik atıkları göndermek istiyorum fakat yakınlarda bu işi yapan bi firma bulamadım genelde istanbuldaki firmalarla iletişime gectim ama dediğiniz gibi onlarda nakliye bedelini cok yüksek tuttular. Nasıl bi yol izleyeceğim bilmiyorum:(

İrem Hanım ve Pınar Hanım, daha çok Teknosa vs. gibi teknoloji marketleri ile anlaşmalar yapıp topluca o tarz yerlerden alıyorlardı sanırım geri dönüşüm firmaları, öyle birşey kalmış aklımda. Sizler de bu şekilde bir çalışmayla ulaştırabilirsiniz belki elinizdeki atıkları. Yani sadece sizin için gelmeyecekler de firma sizin şehrinize geldiğinde alacak gibi.. Anlatabildim mi ki.. :)

@İrem Bengisu Erol
Anladığım kadarıyla çok az var elinizde yoksa belli miktarda olduğunda üşenmez gelirler sonuçta çoğu kablo bakır içeriğe sahip.

Merhabalar,
Bir endüstri mühendisliği yükseklisans öğrencisi olarak e-atıkların geri dönüşümü için bir tez yazmaktayım. Bu çalışma için geri dönüşüm işlemlerini ve hangi maddelerin bu işlemlerin hangilerinden geçtiğini bilmem gerekiyor( çok ayrıntılı olmasada). İnternette yaptığım araştırma sonucunda kapsamlı bir bilgi elde edemedim. Beni uygun bir kaynağa yönlendirirseniz bile çok iyi olur. Teşekkür ederim.

@istenç
Merhaba,
Birkaç kaynak da ben önermek istedim.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• iwes2011bk.pdf
    2.3 MB · Görüntüleme: 316
  • e-atık.pdf
    507.1 KB · Görüntüleme: 101