• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Eluat testi bilen duyan nasıl yapılır yardım?

Hüseyin Cenk

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar katı atık tesislerinde yapılan analizler nelerdir , araştırdığıma göre eluat testi yapılıyormuş bundan başka yapılan varmı, yardımcı olursanız sevinirim..

Merhabalar katı atık tesislerinde hangi kapsamdaki testleri soruyorsunuz bilmiyorum ama Eluat aslında bir test değil, analiz öncesi ön işlem, kirliliğin katı fazdan su fazına alınması diyebiliriz özetle. Bir takım analizler bu eluttan yapılır. TS EN 12457-4 metodu kullanılır genelde.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
gereği atıklarda "inert" - "Tehlikesiz" - "Tehlikeli" atık kriterlerine bakılıyor. Yönetmelikte verilen bu değerler Eluatta bakılan değerlerdir. Aydın Bey'in dediği gibi katı numune suyla karıştırılır ve katıdaki kirlilik suya geçirilir ve su analiz edilir. Bunun sonucunda numunenin 3 kategoriden hangisine girdiği belirlenir.

katı atık tesisinde işe başladım ve burada ne gibi testler analizler yapmam gerekiyor bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim hocam...