Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Emisyon izni ve ÇKAGİL yeri

Konu, 'ARŞİV' kısmında essem tarafından paylaşıldı.

 1. essem

  essem CMNet Üyesi

  Mrb arkadaşlar bir konuda kafam karıştı bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. Bir işletme Çevre Kanununca Al. G.İ.L yönetmeliğinin eklerinde varsa ancak emisyon ölçümü atıksu vs alınacak bir izni yoksa ne yapmamız gerekir. Havalandırma bacası var onun ölçümünümü yaptırmamız gerekir yinede.
   
 2. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

 3. essem

  essem CMNet Üyesi

  makina,kamyon yedek parçaları, dişli gibi mekanik parçalar üreten bir işletme. Ergitme falan yok ve daha önceki yıllarda emisyondan muaf yazısı aldı. ÇKAGİL EK 2. 3.32 ye giriyor.
   
 4. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Önerim bir dilekçe ile emisyon izni muafiyeti yazısını ekleyerek, tesisin herhangi bir şekilde izin lisans konularından herhangi birine girmediğinin görüşünü istemeniz. Hatta bu konu ile alakalı olarak birebir il çevre ve bakanlıkla görüşmenizi tavsiye ederim.

  Edit: Tesis gürültü izninden de mi muaf?
   
 5. essem

  essem CMNet Üyesi

  Yalnız ben ÇKAGİL göre çevre izinlerine giriyor ancak emisyon izni alınabilir buraya diye il müd. uyg. yazısına balvurdum ve verildi bu yazı. Evet tesis gürültü iznindende muaf. sonradan aklıma geldi ÇKAGİL dan kapasitesi uygun olanlara izin alınması gerekmezmi diye. İl çevre buna dikkat etmezmiydi?
   
 6. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  İl çevrelerde de durumlar karışık :) Önceki tavsiyemi yeniden tekrarlıyorum. Görüş isteyin. Bir anlamda topu il çevreye atın, ne diyorlarsa o şekilde yapın. Şimdiden kolay gelsin
   
 7. essem

  essem CMNet Üyesi

  Evet... :confused: Teşekkür ederim
   
 8. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  tesis üretim konusu nedeniyle çevre izni kapsamına girmektedir. bu nedenle uygunluk başvurusu yaparak GFB almanız gerekiyor. havalandırma bacasında da ölçüm yaptırılarak raporlandırılır ve izin aşamasında bu rapor kullanılır.
   
 9. essem

  essem CMNet Üyesi

  Anladım. Teşekkür ederim
   
 10. esrasanli

  esrasanli CMNet Üyesi

  Merhabalar, emisyon ölçümleri yaptırdığımız sırada acil durumda kullandığımız jeneratörlerin ölçümü yapılmadı. Yıllık kulanım sınır değerlerini geçmediğimiz için ölçümüne gerek yokmuş. Bununla ilgili ibare yönetmelikte nerede geçiyor bilen ya da duyan var mı? Ben bulamadım da. Bir de bu jeneratörlerin sınır değerleri geçmediğine dair beyanda bulunmamız gerekiyormuş. Bu yüzden durum hakkında bilgi toplamam lazım. şimdiden teşekkürler.
   
 11. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  jeneratör kullanımı 500 saat /yıl altında ise emisyon ölçümüne gerek yoktur. bununla ilgili beyanda da jeneratör kullanımının 500 saat/yıl'ın altında olduğunu beyan ederiz şeklinde bir yazı yeterli olacaktır.
  SKHKKY EK-5 Madde 7) İçten yanmalı motorlar:
  İçten yanmalı motorlar aşağıda belirtilen ateşleme prensiplerine ve kullandıkları yakıtlara göre aşağıda belirtildiği şekilde sınıflandırılacak ve belirtilen sınır değerlere uyacaklardır.
  Tamamen acil durumlarda kullanılan, acil güç sistemleri (sürekli çalıştırılmayan, herhangi bir arıza durumunda veya elektrik kesintisinden dolayı işletmeye sokulan ve bu durumların ortadan kalkması ile işletmeden alınan ve yılda azami 500 saat’e kadar kullanılan) için aşağıdaki emisyon standartları uygulanmayacaktır. Bu tesislerin işletmecileri her yıl içindeki bu tür kullanımlara ilişkin bir raporu yetkili mercilere sunmak zorundadır.
   
 12. esrasanli

  esrasanli CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim...
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...