• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Emisyon ölçümleri hk

Oze

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Doğa çevre ve danışmanlık Şti
Arkadaşlar merhaba ; gfb si onaylanan bir tesisim için emisyon ölçümlerini yaptıracağız ancak parametreler hakkında birkaç şey sormak istiyorum. Boyahane, lastik atölyesi ve akü bakım atölyelerinden çıkan ortam havalandırma bacaları var bunlarda normal iç ortam havalandırma gibi Toz bakılması yeterli midir sizce ?
Bir de Film banyosunun kullanıldığı ndt atölyesi var yine iç ortam ama farklı bir parametre gerekir mi bilemedim, sonuçta kimyasal çalışma mevcut. Yardımlarınızı bekliyorum.

toz yetersiz ortam havalandırma bacası var ama orda da genelde yapılır kendim havalandırma bacalarında ölçüm yaptım .. voc,toz,yanma gazı, ağır metal(boyaya göre ) akü bakımda olabilir ..

özge hanım merhaba
boyahane lastik hav.bacasında :toz toc ölçümü
akü bakım hav.bacasında :toz,sülfirik asit ölçümleri yeterli olacaktır.
gerekli bilgileri iletişim bilgilerimden ulaşabilirsiniz.

Havalandırma bacalarında yapılması gereken ölçümler toz ve voc (kullanılan kimyasallar göre değişebilir). Yanma gazına gerek yok

Cevapalrınız için çok teşekkür ederim. Peki film banyosu kullanılan bir atölye var, buradaki parametreler için bir fikriniz var mı acaba ?

Firmanız yakın ise keşif yapılabilir
film banyosu için de toz/toc ölçümleri yeterli olacaktır
not:Toplam Organik Karbon(TOC) Ölçüm Sonuçları 20mg/m3 değerini aşması durumunda VOC Ölçümü yapılacaktır.
toc ölçümleri sınır değeri geçmesi durumunda voc ölçümleri yapılmalıdır

@Ozgebilgic6526
Bir çok yorum olabilir işlemlere göre değişkenlik gösterebilir güvendiğiniz yada yakın çevrede laboratuvar varsa ön bilgi için ücretsiz yardımcı olabilirler parametre açıklanması konusunda ..

Özge Hanım merhaba,
Boyahane ve lastik atölyesi için toz ve VOC ölçümü yaptırmalısınız. TOC ölçümü yaptırmanız size ikinci bir maliyete sebep olacaktır. Çünkü kuvvetle muhtemel boyahane bacasında 20mg/m3 değeri aşılacaktır.
Akü bakım atölyesinde kullanılan akünün türüne bağlı olarak toz ve ağır metalin yanında sülfürik asit ölçümü yapılmalıdır. Sülfürik ait ölçümü akü kurşun bazlı ise yapılmalıdır.
Film banyosu ile ilgili parametre belirtebilmem için biraz daha detaya ihtiyacım olmaktadır.

@Ümit Arıcıoğlu

Ümit bey bilgiler için çok teşekkürler, boyahaneden kastım sprey boyama ile uçakların boyandığı bir ortam. Herhangi bir yakma,kurutma fırını veya benzer bir yapı yok,bacalar direkt ortamdan çıkmakta. Yine de TOC ölçümü mü yapılmalıdır sizce ? Film banyosu radyografik cihazda kullanılıyor ancak kullanılan kimyasalları öğrenmeye çalışıyorum ben de.

Özge Hanım merhaba,
Boyahane ve lastik atölyesi için toz ve VOC ölçümü yaptırmalısınız. TOC ölçümü yaptırmanız size ikinci bir maliyete sebep olacaktır. Çünkü kuvvetle muhtemel boyahane bacasında 20mg/m3 değeri aşılacaktır.
Akü bakım atölyesinde kullanılan akünün türüne bağlı olarak toz ve ağır metalin yanında sülfürik asit ölçümü yapılmalıdır. Sülfürik ait ölçümü akü kurşun bazlı ise yapılmalıdır.
Film banyosu ile ilgili parametre belirtebilmem için biraz daha detaya ihtiyacım olmaktadır.
@Ozgebilgic6526
Rica ederim Özge hanım,
Boyahanede olsun, uçucu organik bileşik (VOC) kullanılan başka bir proses olsun farketmez. VOC ölçümleri her zaman TOC ölçümlerinden daha sağlıklıdır, ayrıntılı olarak sonuç verir. Bundan dolayı VOC ölçtürmeniz yararınıza olacaktır, hem ölçüm fiyatları da aynıdır. Film banyosu ile ilgili sizden gelecek bilgiye göre parametreyi belirleyelim. İletişim bilgilerimden konu ile ilgili görüşmek için bana ulaşabilirsiniz.