• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

emisyon Ölçümleri

Kayıt
13 Haziran 2011
Mesajlar
20
Beğeniler
0
#1
Danışmanlığını yaptığımız hastanede 2 adet sıcak su kazanı bulunmaktadır ve ısıl güçleri her biri için 1.2 mw tır. Doğal gaz yakıtlıdır. Toplam ısıl gücü 2mw ı gectiği için emisyon ölçümü yaptırıp emisyon iznine bağllı çevre izni almamız gerekiyor mu? Sonuçta kazanlara ısınmada kaynaklı sanayi kaynaklı değil.
 
Kayıt
15 Kasım 2010
Mesajlar
206
Beğeniler
97
Şehir
Körfez/KOCAELİ
#2
ckalgilh yönetmelik listerine giren her yer emisyon izni başvurusunda bulunması gerekmekte..siz başvunuzu yapıp içş müdürlüğü kararı versin ;) duruma göre muaf yazısı verirler yada ne yapmanız gerektğini bildidirler.
 
Kayıt
22 Temmuz 2010
Mesajlar
18
Beğeniler
2
#3
kazan kapasitelerini içeren etiket bilgileri veya makine mühendisleri odasından alınmış periyodik kazan kontrol raporları ile atıksu bertarafına ilişkin belgelerle İÇOMa başvurunuzu yapın onlar sizi yönlendirecektir.
 

ALP-ER

CMNet Üyesi
Kayıt
12 Ağustos 2011
Mesajlar
1
Beğeniler
0
#4
Danışmanlığını yaptığınız hastane ÇKAGİVLHY EK - 2 10.14 Hastane ve sağlık kuruluşları (yatak kapasitesi 20 ve üzeri olanlar).* Kapsamında yer alıyor ise aşağıdaki SKHKKY EK - 1 ikinci paragrafına belirttiği gibi 1 MW geçtiği için ısınma kaynaklıda olsa sanayi kaynaklıdaki sınır değerleri sağlamak zorunda "Sanayi tesislerinde bulunan ve ısıl güçleri >1 MW olan ısınma amaçlı kullanılan yakma tesisleri emisyon iznine tabi olmamakla birlikte bu Yönetmelikte yer alan emisyon sınır değerlerini sağlayacak şekilde faaliyet göstermek zorundadır. Isıl gücü < 1 MW olan ısınma amaçlı kullanılan yakma tesisleri, Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü hakkındaki mevzuatın hüküm ve sınır değerlerine tabidir."

Yönetmeliğe göre aslında emisyon iznine tabi değil. Ancak uygulamada herhangi bir tesis Çevre İzni ve Lisansı Yönetmeliğine tabi ise, yakıt kazanı emisyona tabi olmasa dahi emisyon konulu izin isteniyor. Yani emisyon piyango gibi bişe, prosesten tabi iseniz ve bir yakıt kazanı bacanız var ise ısıl gücüne bakılmaksızın ölçüm yaptırılıp emisyon izni alınıyor.
 
Kayıt
13 Haziran 2011
Mesajlar
20
Beğeniler
0
#6
emisyondan muaf ve kanalizsayon bağlantı iznide var. Buna ne izni alınacak anlamış değilim. Geçici faalıyet belgesi basvurusunda bulunulacak mı?
 
Kayıt
10 Haziran 2013
Mesajlar
5
Beğeniler
1
#10
Merhaba,

IKHKKY Kapsam Maddesinin d bendi "7/10/2004 tarihli ve 25606 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Endüstriyel Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği kapsamına giren ve ısınma amacı ile kullanılan ve ısıl gücü >1000 kW olan yakma tesislerini," IKHKKY kapsamı dışında tutuyor. EKHKKY'i yürürlükten kaldırıldı ve yerine şimdi SKHKKY'i uygulanıyor ancak IKHKKY'inde ilgili madde revize edilmemiş. Bu durumda ilgili madde geçerliliğini kaybetmiş mi oluyor?

Bunu neden soruyorum?
Bazı tesislerimizde yakma bacaları hem ısıl amaçlı hemde proses amaçlı böyle olduğu içinde SKHKKY kapsamında Çevre İzin Belgelerini aldık ve emisyon ölçümlerini yaptık ancak tesisin bu bacaları eğer IKHKKY'ne de tabi ise biz bu bacalarda iki yılda bir yapılacak olan emisyon teyit ölçümleri dışında birde her yıl IKHKKY bakım-temizlik ve ölçümlerini mi yaptırmamız gerekiyor.