Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

emisyon Ölçümleri

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında ugurkavakli tarafından paylaşıldı.

 1. ugurkavakli

  ugurkavakli CMNet Üyesi

  Danışmanlığını yaptığımız hastanede 2 adet sıcak su kazanı bulunmaktadır ve ısıl güçleri her biri için 1.2 mw tır. Doğal gaz yakıtlıdır. Toplam ısıl gücü 2mw ı gectiği için emisyon ölçümü yaptırıp emisyon iznine bağllı çevre izni almamız gerekiyor mu? Sonuçta kazanlara ısınmada kaynaklı sanayi kaynaklı değil.
   
 2. Müjdat Öner

  Müjdat Öner CMNet Üyesi

  ckalgilh yönetmelik listerine giren her yer emisyon izni başvurusunda bulunması gerekmekte..siz başvunuzu yapıp içş müdürlüğü kararı versin ;) duruma göre muaf yazısı verirler yada ne yapmanız gerektğini bildidirler.
   
 3. Balaban Murat

  Balaban Murat CMNet Üyesi

  kazan kapasitelerini içeren etiket bilgileri veya makine mühendisleri odasından alınmış periyodik kazan kontrol raporları ile atıksu bertarafına ilişkin belgelerle İÇOMa başvurunuzu yapın onlar sizi yönlendirecektir.
   
 4. ALP-ER

  ALP-ER CMNet Üyesi

  Danışmanlığını yaptığınız hastane ÇKAGİVLHY EK - 2 10.14 Hastane ve sağlık kuruluşları (yatak kapasitesi 20 ve üzeri olanlar).* Kapsamında yer alıyor ise aşağıdaki SKHKKY EK - 1 ikinci paragrafına belirttiği gibi 1 MW geçtiği için ısınma kaynaklıda olsa sanayi kaynaklıdaki sınır değerleri sağlamak zorunda "Sanayi tesislerinde bulunan ve ısıl güçleri >1 MW olan ısınma amaçlı kullanılan yakma tesisleri emisyon iznine tabi olmamakla birlikte bu Yönetmelikte yer alan emisyon sınır değerlerini sağlayacak şekilde faaliyet göstermek zorundadır. Isıl gücü < 1 MW olan ısınma amaçlı kullanılan yakma tesisleri, Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü hakkındaki mevzuatın hüküm ve sınır değerlerine tabidir."

  Yönetmeliğe göre aslında emisyon iznine tabi değil. Ancak uygulamada herhangi bir tesis Çevre İzni ve Lisansı Yönetmeliğine tabi ise, yakıt kazanı emisyona tabi olmasa dahi emisyon konulu izin isteniyor. Yani emisyon piyango gibi bişe, prosesten tabi iseniz ve bir yakıt kazanı bacanız var ise ısıl gücüne bakılmaksızın ölçüm yaptırılıp emisyon izni alınıyor.
   
 5. ugurkavakli

  ugurkavakli CMNet Üyesi

  İl Çevre İle görüştüm. Buhar kazanı olmadığı için muaf olduğunu belirttiler
   
 6. ugurkavakli

  ugurkavakli CMNet Üyesi

  emisyondan muaf ve kanalizsayon bağlantı iznide var. Buna ne izni alınacak anlamış değilim. Geçici faalıyet belgesi basvurusunda bulunulacak mı?
   
 7. Müjdat Öner

  Müjdat Öner CMNet Üyesi

  uğur bey bence siz yinede muaf yazınızı alın ;)
   
 8. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  ÇKAGİL yönetmeliğinde Ek-1 veya Ek-2 den her hangi birinde tanımlı ise başvuru yapmak zorundasınız.
   
 9. ugurkavakli

  ugurkavakli CMNet Üyesi

  Çok teşekkür ederim.
   
 10. Ümmi AYDIN

  Ümmi AYDIN CMNet Üyesi

  Merhaba,

  IKHKKY Kapsam Maddesinin d bendi "7/10/2004 tarihli ve 25606 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Endüstriyel Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği kapsamına giren ve ısınma amacı ile kullanılan ve ısıl gücü >1000 kW olan yakma tesislerini," IKHKKY kapsamı dışında tutuyor. EKHKKY'i yürürlükten kaldırıldı ve yerine şimdi SKHKKY'i uygulanıyor ancak IKHKKY'inde ilgili madde revize edilmemiş. Bu durumda ilgili madde geçerliliğini kaybetmiş mi oluyor?

  Bunu neden soruyorum?
  Bazı tesislerimizde yakma bacaları hem ısıl amaçlı hemde proses amaçlı böyle olduğu içinde SKHKKY kapsamında Çevre İzin Belgelerini aldık ve emisyon ölçümlerini yaptık ancak tesisin bu bacaları eğer IKHKKY'ne de tabi ise biz bu bacalarda iki yılda bir yapılacak olan emisyon teyit ölçümleri dışında birde her yıl IKHKKY bakım-temizlik ve ölçümlerini mi yaptırmamız gerekiyor.
   
 11. m_mpeath

  m_mpeath CMNet Üyesi

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...