Düşüncelerini Paylaş

Görüşlerinizi katılımcılar ile birlikte değerlendirmeye ne dersin?

CMNet Gündemi

Gündemde olan değerlendirmeler ve son içerikleri kaçırma!..

Bize Ulaşın

Deneyimlerimizi sizlere aktarmak adına sorularınızı bekliyoruz.

Emisyon teyit ölçümü hakkında

Gizembrbr

Üye
Kayıt
9 Aralık 2015
Mesaj
4
Tepki
0
Puanlar
1
Yaş
30
Şehir
Balıkesir
Firma
Toru Un Fab.
@celyagut çok teşekkür ederim fakat yönetmeliğin bu kısmını işverene göstermeme rağmen Un Federasyonun dan emisyon ölçümlerinin zorunlu olmadığının söylenmesi üzerine işverenim yönetmeliğin bu maddesini yeterli görmeyerek un üretimi yapan firmalarda ölçüm zorunluluğu olmadığını göstermemi istiyor. Acaba buğday unu üretimi yapan firmalarda bu zorunluluk yok mu?
 

celyagut

Daimi üye
Kayıt
27 Nisan 2016
Mesaj
42
Tepki
15
Puanlar
8
Yaş
31
Şehir
İstanbul
Firma
ALYA ÇEVRE DANIŞMANLIK VE İŞ GÜVENLİĞİ
Çevre izin Lisans Yönetmeliği kapsamında tabii olduğunuz madde numarası nedir acaba?
Böyle bir muafiyet olsa yönetmelikte * işsareti ile belirtilip, açıklaması yapılırdı diye düşünüyorum.
 

Gizembrbr

Üye
Kayıt
9 Aralık 2015
Mesaj
4
Tepki
0
Puanlar
1
Yaş
30
Şehir
Balıkesir
Firma
Toru Un Fab.
@celyagut çevre izni belgelerinde ek 2 madde 7.1 bitkisel ve hayvansal hammadde üretimine yönelik her türlü işlem ve prosesler olarak geçiyor fakat güncel ek listelerinde bu madde yok yerine süt işleme tesisleri gelmiş. her hangi bir madde de bitkisel hammadde üretimi geçmiyor.
 

Muharrem

Daimi üye
Kayıt
6 Nisan 2011
Mesaj
140
Tepki
85
Puanlar
28
Tesisiniz Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin sadece Ek-2 listesi 7.1 maddesinden çevre iznine tabi ise Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği ile birlikte yönetmelik ek kapsamından çıkarılmış demektedir.

Bu durumda, atıksu deşarjınız da yoksa İl Müdürlüğüne başvuru yaparak çevre izni muafiyet yazınızı almanız gerekir.

Atıksu deşarjınız varsa sadece atıksu deşarjından izne tabi olursunuz....

Her halükarda hava emisyonu konulu çevre izninden muaf olacağınız için teyit ölçümü gerekmeyecektir.

Asıl sürpriz ise çevre görevlisi bulundurma veya danışmanlık hizmeti alma zorunluluğu da olmayacaktır.
 

celyagut

Daimi üye
Kayıt
27 Nisan 2016
Mesaj
42
Tepki
15
Puanlar
8
Yaş
31
Şehir
İstanbul
Firma
ALYA ÇEVRE DANIŞMANLIK VE İŞ GÜVENLİĞİ
@Muharrem @Gizembrbr Önceden tabii olduğunuz madde çıkartılmış olabilir ama üretimde kullandığınız ısıl gücünüz 2MV ve üstündeyse (kömürde 1MV) Emisyon konulu izne tabi olmanız durumunuz devam eder. Böyle bir durum ve de atıksu deşarjı da yok ise çevre izninden muaf tutulursunuz.
 

serdaralkan

Daimi üye
Kayıt
13 Ekim 2010
Mesaj
178
Tepki
136
Puanlar
43
Şehir
İzmir
Firma
TUKAŞ A.Ş
Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği

Çevre izni kapsamında hava emisyonu açısından değerlendirme (Değişik madde başlığı:RG-13/4/2-28263)
MADDE 10 – (Başlığıyla birlikte değişik:RG-30/3/2010-27537) (1)
(1) Bu Yönetmelik hüküm ve esaslarının sağlanmasıdurumunda; Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik kapsamında çevre izni verilmesine hava emisyonu uygunluk kararıverilir.
(2) (Ek:RG-13/4/2012-28263) Çevre Kanununca AlınmasıGereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-2’sinde yer alan “7. Gıda Endüstrisi, Tarım ve Hayvancılık” başlığı altındaki işletmeler, mezkûr Yönetmelik Ek-1 ve Ek-2 listelerinde başka bir grupta yer almıyorsa, söz konusu işletmeler için; çevre izni kapsamında emisyon ölçüm raporu hazırlanması ve işletmelerin hava emisyonu açısından değerlendirilmesi gerekmez.


Uno'nun yaptırma nedeni farklı olabilir kazanı 2mg üstü olabilir yada kendileri de yaptırıp yaptırmayacaklarını bilmiyor olabilir.
 

Tolgay Doğan

Daimi üye
Kayıt
17 Ekim 2011
Mesaj
294
Tepki
216
Puanlar
43
Yaş
35
Şehir
Antalya
Firma
Ayel Çevre Mühendislik Geri Dönüşüm Danışmanlık İSG Laboratuvar
arkadaşlar merhaba, emisyon teyit ölçümünü geç yaptırmanın ya da yaptırmamanın cezası var mıdır? varsa nedir acaba?
 

Tolgay Doğan

Daimi üye
Kayıt
17 Ekim 2011
Mesaj
294
Tepki
216
Puanlar
43
Yaş
35
Şehir
Antalya
Firma
Ayel Çevre Mühendislik Geri Dönüşüm Danışmanlık İSG Laboratuvar
@Mine ERARSLAN
hay maşşallah. teşekkürler...
 

GKSN

Daimi üye
Kayıt
26 Mart 2015
Mesaj
188
Tepki
339
Puanlar
68
Şehir
Yenişehir
Firma
GÜN-LAB
@Tolgay Doğan

Sanayiden Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği

Teyit zorunluluğu
MADDE 14 – (Değişik:RG-13/4/2012-28263)
(1) İşletmeci veya işletme sahibi; çevre izni veya emisyon izni bulunan işletmeler için, emisyon iznine veya çevre iznine esas ölçüm raporunun tarihini esas alarak, Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğe göre çevre iznine ve lisansına tabi işletmelere iznin verildiği sırada öngörülen verilerden herhangi bir sapma olup olmadığını ve tesiste gerçekleştirilen iyileştirmeleri her iki yılda bir, rapor etmek zorundadır. Ölçüm raporu, standartlara uygun numune alma şartları ve ölçüm metotları dikkate alınıp, emisyon ölçümleri yapılmak suretiyle Ek-11’deki formata uygun olarak hazırlanır. Raporun bir nüshası işletmede muhafaza edilir, talepleri hâlinde yetkili mercilere veya denetimler sırasında denetim görevlilerine sunulur.
MADDE 17 – (Başlığıyla birlikte değişik:RG-30/3/2010-27537) (1)

ç) (Değişik:RG-13/4/2012-28263) İşletmecinin veya İşletme sahibinin, 14 üncü maddede belirtilen sürelerde yapılması gereken teyit ölçümlerini yaptırmadığının tespit edilmesi hâlinde; Çevre İzni
iptal edilir.

2872 SAYILI ÇEVRE KANUNU UYARINCA VERİLECEK İDARİ PARA CEZALARI

b) Hava kirliliği yönünden önemli etkileri nedeniyle kurulması ve işletilmesi yönetmelikle izne tâbi tutulan tesisleri, yetkili makamlardan izin almadan kuran ve işleten veya iznin iptal edilmesine rağmen kurmaya ve işletmeye devam eden veya bu tesislerde izin almaksızın sonradan değişiklik yapan veya yetkili makamların gerekli gördükleri değişiklikleri tanınan sürede yapmayanlara 24.000 Türk Lirası idarî para cezası verilir. Bu tesislerde emisyon miktarları yönetmelikle belirlenen sınırları aşıyorsa 48.000 Türk Lirası idarî para cezası verilir.
İzne tâbi tesisleri, aldıkları izin belgesinde veya yönetmeliklerde öngörülen önlemleri almadan veya yönetmeliklerde belirlenen emisyon standartlarına ve sınırlamalarına aykırı olarak işletenlere 24.000 Türk Lirası idarî para cezası verilir.

2872 sayılı Çevre Kanununun

Kanundaki ceza miktarı

1/1/2017-31/12/2017 tarihleri arasında uygulanacak ceza

20 nci maddesinin

(b) bendindeki ceza miktarı

24.000-48.000 TL

50.975 - 101.956 TL

[TBODY] [/TBODY]






 

Tolgay Doğan

Daimi üye
Kayıt
17 Ekim 2011
Mesaj
294
Tepki
216
Puanlar
43
Yaş
35
Şehir
Antalya
Firma
Ayel Çevre Mühendislik Geri Dönüşüm Danışmanlık İSG Laboratuvar
@GKSN
teşekkürler
 

cecey712

Aktif üye
Kayıt
10 Nisan 2013
Mesaj
13
Tepki
2
Puanlar
3
Firma
ORTADOĞU RULMAN SANAYİİ
Arkadaşlar Merhaba,

Bir sorum olacak bilenler var ise cevaplarsa çok memnun olurum,

Ortam Havalandırma bacasına ölçüm yaptırma zorunluluğumuz var mıdır? Yada genel olarak sormak gerekirse hangi bacalara ölçüm yapılır hangilerine ölçüm yapılmaz ben yönetmelikte bulamadım? :(
 

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Kayıt
11 Şubat 2013
Mesaj
4.137
Tepki
5.843
Puanlar
338
Yaş
30
Şehir
Gaziantep
Website
www.linkedin.com
Firma
ÇİMKO ÇİMENTO VE BETON SAN. TİC. A.Ş.
@cecey712
Üstadım Merhaba, havalandırma amacı olan bacalara ve jeneratör kullanılıp ( kullanım amacı elektrik kesintisi olduğunda) yıllık 500 saatin altında ise ölçüm yapılamaz. Katı, sıvı ve gaz yakıt yakan tesisler ( ısil güçleri önemli), katı, sıvı veya gaz şeklinde dışarıya emisyon yayılımı yapanlar ölçüm yaptırırlar.
 

cecey712

Aktif üye
Kayıt
10 Nisan 2013
Mesaj
13
Tepki
2
Puanlar
3
Firma
ORTADOĞU RULMAN SANAYİİ
Olgaç bey,

İlginize teşekkür ederim

Yönetmelikte bulamadım o yüzden sordum
 

Burak Yeniay

Daimi üye
Kayıt
18 Mayıs 2012
Mesaj
33
Tepki
10
Puanlar
8
Yaş
35
@cecey712
Bu değişken bir şey, bakanlık bile net yanıt vermez. Bağlı olduğunuz il müdürlüğünün karar vermesini ister. Farklı tesislerde farklı yaklaşımlar gördüm. Tesise göre değerlendirmek gerek.
 

cecey712

Aktif üye
Kayıt
10 Nisan 2013
Mesaj
13
Tepki
2
Puanlar
3
Firma
ORTADOĞU RULMAN SANAYİİ
Yönetmelikte bu konu aslında açık değil şahsen ben çok ikilemde kaldım
 

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Kayıt
19 Aralık 2009
Mesaj
1.846
Tepki
3.383
Puanlar
338
Yaş
27
Şehir
Çorlu/Tekirdağ
Website
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
@cecey712

Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'nde şu ibareler mevcut:

KAPSAM
MADDE 2

b) Aşağıdaki hususları kapsamaz:

2) Açık ortam hariç olmak üzere iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı kapsamına giren işyeri ortam havasını.
Yani eğer sadece ortam havalandırmasıysa ölçtürülmüyor, ancak ortam prosese bağlıysa ve prosesin bulunduğu ortamın havalandırmasına neden oluyorsa ölçtürülüyor. En azından benim yorumum bu şekilde.
 
Yukarı