• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Emisyon teyit ölçümü

EsraNurSağır

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
RRM Denetim Mühendislik
Merhaba Arkadaşlar...
Firmam yapması gereken sürede ramazan dolayısı ile faliyet olmadığı için teyit ölçümü yapamamıştır. Ramazan sonrasında teyit ölçümü yapılacaktır. Süresi içerisinde neden gerçekleştiremediğimizi bakanlığa bildirmemiz gerekir mi? İyiniyet göstergesi olarak görülür mü? En kısa sürede ölçüm yapılmasını sağlamamız daha mı doğru olur? acil yardımcı olursanız sevinirim...

@HamzaÜnal
İl il değişmekle birlikte genelde memurlar ölçümler esnasında denetime pek gelmezler. Tamamen memurların tutumuyla ve yeterli personelin olup olmadığıyla ilgili bir durum.

Müdürlüğe göre değişmekte bu konu mesela denizliye ölçüme gittiğimizde teyit bile olsa önce müdürlüğe gidip imza atıyoruz. Cihazlar kontrol ediliyor daha sonra ölçüm yerine geçiliyor ama tekirdağ da böyle birşey söz konusu değil. İstanbul il çevre ise iki üç ekip çıkarıyor ve günlük denetime gidiyor. Yani gelip gelmemesi tamamen onların insiyatifinde. Çevre izni yenileme olursa gelme ihtimalleri yüksek oluyor ama izin yenileme yoksa gelmezler pek. Bilginiz var mı bilmiyorum ama bakanlıkta gelebilir ölçümler esnasında bu da söz konusu bunun dışında bakanlık veya müdürlük ölçüm dışında da ani denetimler gerçekleştirebiliyor.

Merhaba; ben emisyon teyit ölçümü hakkında bilgi edinmek istiyorum, nedir, nerelere yapılır, şartları nedir vs... nereler teyit ölçümü kapsamında olur.... gibi.

Merhaba teyit ölçümü, yaptırmış olduğunuz hava emisyon ölçümünün 2 yılda bir yenilenmesine verilen isimdir. Emisyon ölçümü yapan(yetkilendirilmiş) tüm kurumlar tarafından yapılabilir.

@dyg
Türkak ve Çevre bakanlığında akredite olmuş çevre laboratuvarları yapabilir . ilgili firma isterseniz yönlendirme yapabilirim 2 yılda bir yaptırılır ölçüm için laboratuvar gerek duyması halinde keşif yapıp sizi bilgilendirebilir..

merhabalar emisyonlar için tüm laboratuvarların 1 ocakta bakanlığa bağlanacağı doğru bilgi midir ? Emisyon teyit ölçümü yaptıracağız, fakat 1 ocaktan itibaren tüm firmaların bakanlığa bağlanacağı ve bakanlığın rastgele bir firma atayacağı konuşuluyor. Bilgisi olan yardımcı olabilir mi lütfen ? somut bilgi

@Ahmet Kara

Laboratuvarlar zaten Bakanlığa bağlı, ancak ölçüm konusundaki durum doğru. 1 Ocak diye bir tarih belirtilmedi henüz, bir çalıştay düzenlendi. Sizin de bahsettiğiniz üzere bakanlık, emisyon ölçümü için 2,5 saat uzaklıktaki laboratuvarlardan herhangi birini atayabilecek. Mantıklı bir bahane göstererek 1 laboratuvarı reddetme hakkına sahip olacaksınız. Aynı hakka laboratuvar da sahip olacak. Yine de tüm detaylar belli değil, muhtemelen bu sistemin gelmesi Mart - Temmuz aralığını bulacak.

Merhaba Cem Bey, konuyu biraz açar mısınız? Çalıştayın adı nedir? Bahsettiğiniz bilgler nerede geçmektedir? Teşekkürederim.

merhaba,
firmamıza ait en son emisyon ölçümü 31 mart 2017 yılında yapılmıştı fakat halen teyit ölçümü için başvuruda bulunamadık sanırım nisan a sarkma olacak, ne gibi bir yaptırımla karşılaşabilirim.

il müdürlüğü ile şifahi olarak görüşün. durumunuzu izah edin. normal şartlarda teyit ölçüm süresi geçerse kanunen cezai yaptırım uygulanması için bir engel yok. yani il müdürlüğü isterse ceza kesebilir. ama siz durumunuzu uygun şekilde izah ederseniz il müdürülüğü tolerans sağlar. böyle hususlar için kolay kolay ceza kesilmez.

SANAYİ KAYNAKLI HAVA KİRLİLİĞİNİN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ
Teyit zorunluluğu
MADDE 14 –
(Değişik:RG-13/4/2012-28263)
(1) İşletmeci veya işletme sahibi; çevre izni veya emisyon izni bulunan işletmeler için, emisyon iznine veya çevre iznine esas ölçüm raporunun tarihini esas alarak, Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğe göre çevre iznine ve lisansına tabi işletmelere iznin verildiği sırada öngörülen verilerden herhangi bir sapma olup olmadığını ve tesiste gerçekleştirilen iyileştirmeleri her iki yılda bir, rapor etmek zorundadır. Ölçüm raporu, standartlara uygun numune alma şartları ve ölçüm metotları dikkate alınıp, emisyon ölçümleri yapılmak suretiyle Ek-11’deki formata uygun olarak hazırlanır. Raporun bir nüshası işletmede muhafaza edilir, talepleri hâlinde yetkili mercilere veya denetimler sırasında denetim görevlilerine sunulur.

Yönetmeliğe göre onaylı ölçüm rapor tarihleri arası 2 yılı aşmamalıdır. Birleşik denetim de de aynı ifade kullanılmıştı. Yani ölçüm zamanı 2 yılı değil ölçüm raporu onay tarihleri arası 2 yılı aşmamalı. Biz ölçüm tarihleri arası da 2 yılı geçmesin diye dikkat ediyoruz yine de. Sizin son onaylı rapor tarihiniz nedir? Baca ölçümleri mi yaptıracaksınız? Yoksa alan kaynak toz ölçümü mü?

bence müdürlüğe gitmemize gerek yok ama maalesef bazı il müdürlükleri bu bir zorunluluk muş gibi algılıyorlar bakanlığın eğtimlerinde de dile getirdim soner bey başta olmak üzere diğer personellerde benimle aynı fikirdeydi zaten randevuyu alıyoruz sistemden görülüyor sistem boşunamı kuruldu ben ölçüme gitmenin telaşınımı yaşıyayım yoksa il müdürlüğüne gitmenin mi sahaya gelecek cihazlarımı yetkinliğimi sahada kontrol etmesi gerekli emisyonda da atıksuda da gürültü ölçümlerinde de bacaya bile çıkması gerek daha öncelerden de il mdürlükleri valilik tespit raporunu bile bize doldururdu.... Bütün il müdürlükleri için demiyorum ama bazıları iyice işin suyunu çıkarmakta

Bakanlık yazısına göre örneğin 31.03.2017 rapor tarihli emisyon ölçümünüz varsa, en geç 31.03.2019 rapor tarihli ölçümünüz bulunması gerekiyor.
emisyon ölçüm raporlarında ilk ölçüm tarihi ve rapor tarihi yazıyor, Bakanlık rapor tarihinin baz alınması gerektiğini belirtmişti.
bu süre geçerse çevre izin belgesinin iptali ve 2019 yılı itibariyle 72.192 TL ceza uygulanıyor.

Merhaba arkadaşlar,
MELBES'ten İmisyon ölçümü başvurusu yaptık. Atanan laboratuvar 3 ay sonrasına gün verdiğinden oraya yaptırmaktan vazgeçtik. Laboratuvar, sistemden reddetti. Şu anda sistemde laboratuvar atanacak gözüküyor. Tekrar başvuru yapmamız gerekiyor mu yoksa bakanlık otomatik olarak yeni laboratuvar mı atayacak? Yardımcı olursanız sevinirim.