Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Emisyon

Konu, 'ARŞİV' kısmında irem_dursun tarafından paylaşıldı.

 1. irem_dursun

  irem_dursun CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar ;

  Çevre danışmanlığını yaptığımız tesislerden biri 10.4 kapsam dahilinde fakat il müdürlüğünün geçici faaliyet için yaptığımız başvuruya red cevap olarak 'yakma sisteminin işletmede ısınma amaçlı kullanılıp kullanılmadığı önem arz etmekte olup, ısınma amacı dışında kullanılması durumunda hava emisyonu konulu çevre iznine tabidir' ileri sürülmüştür.

  Bu hükmün hangi yönetmelik kapsamında yer aldığı yada neye dayandığını açıklarsanız çok sevinirim?
   
 2. Batuhan Aşcı

  Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

  İş akım ve proses özetinde çelişkili bir ifade kullandıysanız dosyayı inceleyen yetkili kararsız kalmış olabilir.
  Benim tavsiyem "tesisimizde proses amaçlı yakma sistemi bulunmadığını, sadece ısınma amaçlı yakma sistemi olduğunu beyan ve taahhüt ederiz. Tesisimizde herhangi bir proses değişikliği yapılması planlandığında il müdürlüğüne bilgi verilecektir" tarzında bir yazı yazarak tesis yetkilisine imzalatarak, imza sirküleri ile birlikte iş akım şeması ve proses özetine eklemeniz olacak. Umarım yardımcı olabilmişimdir. :)
   
 3. irem_dursun

  irem_dursun CMNet Üyesi

  Çok teşekkür ederim. Peki bu hüküm neye dayanıyor herhangi bir yönetmelikte geçiyor mu?
   
 4. Batuhan Aşcı

  Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

  ÇKAGİLHY kapsamında eğer tesisiniz hava emisyon iznine tabi ise İl Müdürlüğü Uygunluk yazısı almanız gerekiyor. Eğer sadece Deşarj Konulu Çevre İzin kapsamında yer alıyorsanız Uygunluk yazısı almanız gerekmiyor. Eğer hem uygunluk yazısı alıp hemde hava emisyon iznine başvuruda bulunmadıysanız il müdürlüğündeki yetkili çelişki olduğunu düşünüp GFB başvurusunu reddetmiş olabilir. Konuyla ilgili olarak SKHKKY ve ÇKAGİLHY'e bir göz atmanızı tavsiye ederim.
   
 5. Mert Erdoğan

  Mert Erdoğan CMNet Üyesi

  Emisyon konulu çevre izninden muaf olduğunuzu düşünüyorsanız Çevre İl Müdürlüğü'ne yakma sisteminizin yalnız ısınma amaçlı kullanıldığını belirten bir dilekçe ile başvurabilirsiniz. Ek olarak Kapasite Raporu, İş Akım Şeması ve Proses Özeti, İmza Sirküleri ekleyebilirsiniz. Hatta ısınma amaçlı olarak örneğin kazan kullanıyorsanız bununla ilgili çalışma prensibini gösteren döküman koyabilirsiniz. Daha önce danışmanlık hizmeti verdiğimiz bir firma için bu şekilde talepte bulunmuştuk. Yerinde inceleme yapacaklardır ve izne tabi olup olmadığınızı bildireceklerdir. Tesisinizde inceleme yapmadan bu konuda net cevap vermezler. Ki onlar da "kullanılması durumunda" diyerek belirtmişler.
   
 6. Muharrem

  Muharrem CMNet Üyesi

  ÇKAGİLHY Ekli listesinde yer alan tesisler için izin konularından; hava emisyonu, gürültü kontrolü ve atıksu deşarjı konusunda mutlaka değerlendirme yapılır. Diğer izin veya lisans konuları ise tesis özelinde değerlendirilir.

  ÇKAGİLHY Ekli listelerinden herhangi birisinde yer alan tesis emisyon açısından değerlendirilir. Bu maddenin 10.4 olması sonucu değiştirmez. Tesisin ekli listelerde yer almasına rağmen hava emisyonundan muaf olabilmesi için;

  1- Tesiste hiç bir emisyon kaynağı bulunmaması
  veya
  2- Tesiste sadece ısınma kaynaklı emisyon kaynağı bulunması
  veya
  3- Tesisin Ek-1 ve Ek-2 listesinde sadece 7. Grup tesislerle ilgili maddelerde yer alması,

  gerekir.

  Sanırım siz bu hususun yasal dayanağını sorguluyorsunuz. Öncelikle tesisin hava emisyonu konulu çevre izni kapsamında değerlendirilmesi için ekli listede yer alması yeterli, bu durumda muafiyet için yasal dayanağa bakmak gerekir.

  Bunlar ise Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğinde yer almaktadır.

  Isınma amacıyla kullanılan emisyon kaynakları için muafiyet SKHKKY Ek-1'inin ikinci paragrafında yer almaktadır:

  "Sanayi tesislerinde bulunan ve ısıl güçleri >1 MW olan ısınma amaçlı kullanılan yakma tesisleri emisyon iznine tabi olmamakla birlikte bu Yönetmelikte yer alan emisyon sınır değerlerini sağlayacak şekilde faaliyet göstermek zorundadır. Isıl gücü £ 1 MW olan ısınma amaçlı kullanılan yakma tesisleri, Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü hakkındaki mevzuatın hüküm ve sınır değerlerine tabidir."

  7. Gruplar ile ilgili muafiyet ise SKHKKY 10 uncu maddesinin ikinci bendinde yer almaktadır:

  "(Ek:RG-13/4/2012-28263) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-2’sinde yer alan “7. Gıda Endüstrisi, Tarım ve Hayvancılık” başlığı altındaki işletmeler, mezkûr Yönetmelik Ek-1 ve Ek-2 listelerinde başka bir grupta yer almıyorsa, söz konusu işletmeler için; çevre izni kapsamında emisyon ölçüm raporu hazırlanması ve işletmelerin hava emisyonu açısından değerlendirilmesi gerekmez."

  Tesisiniz özeline gelince; anladığım kadarıyla ÇKAGİLHY Ek listesi (Ek-1 yada Ek-2 belirtilmemiş) 10.4'de yer alan tesisiniz de emisyon kaynağı mevcut. Bu açıdan hava emisyonu konulu çevre iznine başvuru istenmesi ve bu konuda değerlendirme yapılması kaçınılmaz.

  Bu aşamada tesiste yer alan emisyon kaynağınız ısınma amaçlı ise gerekli açıklamalarla birlikte İl Müdürlüğü Muafiyet Yazısı almanız gerekecektir. Emisyon kaynağınız ısınma amaçlı değil ise, (ısıl güce sahip yakma sistemi veya ısıl gücü olmayan herhangi bir proses kaynağı olabilir) izin konularınız arasında hava emisyonu konulu çevre izni de yer alacaktır. Bunun için ilk aşama olarak İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısına başvurmanız gerekecektir.

  Kolay gelsin.
   

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...