Emisyon

Şehir
Bursa
Firma
uludağ çed çevre
Merhaba arkadaşlar,
Emisyon raporunda; fırın bacası ve fırın havalandırma olarak 2 adet baca bulunmaktadır. Fırın bacasının yanma tekniği brülör'dür. Fırın bacası yakma, fırın havalandırma bacası proses bacası olarak mı değerlendirilmelidir? Daha önceki raporda fırın bacasına proses yakma denmiş proses bacası olarak değerlendirilmiş bu doğru bir tabir midir?
Valilik tespit raporunu doldururken fırın bacasına yakma mı yazmam gerekiyor proses mi?
Farklı raporlarda aynı sistem çalışan fırın bacalarına yakma denmiş? fırınlarda kurutma yapılmaktadır.
 
D

deleted25658

@özlemözeldinçeler
HAVALNDIRMA TARZI BACALAR SADECE İŞLEM YAPILAN YERDEKİ HAVAYI ALIP ATMA AMAÇLI OLANLAR PROSES FAKAT YAKMA İŞLEMİ VARSA YAKMA BACASI OLUR SADECE YAKMA DEĞİL TEKSİL FABRAKALARI GİBİ DÜŞÜNEBİLİRSİN(RAM BACASI GİBİ)...

Bakanlığımızca, 25 Aralık 2013 tarih ve 28862 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Çevre Ölçüm ve Analiz Laboratuvarları Yeterlik Yönetmeliği” kapsamında, Çevre Ölçüm ve Analizleri Yeterlik Belgesi verilen Çevre Laboratuvarlarına emisyon ve imisyon konularında sertifikasyon eğitimi, 12-16 Mayıs 2017 tarihlerinde Antalya ilinde tekrar gerçekleştirilecektir.
Söz konusu eğitime yoğun talep olması nedeniyle başvuru süresi 28 Nisan 2017 17:00’a kadar uzatılmıştır.
 
Şehir
Bursa
Firma
uludağ çed çevre
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #4
Birsistemde yanma varsa sadece yanma diyemeyiz proseste olabilir.
Brülör tekniği ile çalışan sistemin 2 tane bacası var biri yakma biri proses. Brülör tekniğini kullanan sistemin tüm bacalarının proses olma olasılığı var mı?
 
D

deleted25658

@özlemözeldinçeler
var olabilir sadece yanma olacağı gibi sadece proses de olabilir aslında ...

EMİSYON EĞİTİMİ SINAVI SONUÇLARI :)
 

Dosyalar

jn6zo

Daimi üye
Sanıyorum ki artık ram bacası gibi hem yakma hem proses olan bacalar proses bacası olarak tanımlanıyor. Sadece yakma sistemi olan buhar kazanı bacası gibi bacalar yakma olarak tanımlanıyor. Son aldığım valilik tespit raporunda o şekilde belirtilmişti.
 

hakan çağlar

Daimi üye
Şehir
Kocaeli
Firma
.
Konuyu canlandırmış olacağım ama proses ve yakma bacalarını ayırt ederken ham maddeye alevin temasın edip etmediği ile ayırabilir miyiz.
Örneğin: ergitme yapılırken külçe bulunan ocağın içerisine ham maddeye doğru alev püskürtülüyor.Proses yada yakma?
Ergimiş ürünün bulunduğu ocağın içerisine sıcak tutmak amacıyla alev püskürtülüyor ise proses yakma? yada ergimiş ham maddenin bulunduğu ocağı dıştan alev ile ısıtılıyor proses yakma? nasıl ayırabiliriz
 

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Şehir
Gaziantep
Firma
ÇİMKO ÇİMENTO VE BETON SAN. TİC. A.Ş.
Hakan bey merhaba, dediğiniz gibi alevin ürüne temas edip etmediği önemli. Eğer ürüne doğrudan bir etki etmeyip ortamdan alınan sıcaklık etkisinde olursa proses, ancak Ürüne doğrudan etki eden bir sıcaklık olursa yakma olarak geçer. Biraz absürt olacak ama ocakta et pişirirken tencere kullanırsınız bu prosestir ancak mangalda et pişirdiğiniz zaman direk etki ettiği için yakmadır☺
 
Son düzenleme:
Önceki cevapları görüntüle…

Serkan Çiçekay

Daimi üye
Şehir
Gölcük, Kocaeli
Firma
Trigo Çözüm A.Ş.
@hakan çağlar 1 ve 2. Durumda bahsettiğiniz kesinlikle proses bacası, 3. Durumdan %100 emin değilim ama çok yüksek ihtimal yanma bacası.
 

Dosyalar

Önceki cevapları görüntüle…

hatice BURAL

Daimi üye
Şehir
batman
Firma
ekinyolu çevre danışmanlık firması
merhaba arkadaşlar, çöp gazından elektrik enerjisi üretimi yapılan ve aynı zamanda toplama ayırma yapılan bir tesiste teyit emisyon ölçümü istenmektedir.
MELBES den emisyon ve imisyon başvurusu mu yapılmalıdır ve bu kısımdan başvuru yapılacaksa hangi parametrelere bakılmalıdır. Yardımcı olursanız sevinirim.
 
Yukarı Alt