• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Endüstriyel atık yönetim planı hazırlanması

Y.Yıldırım

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar endüstriyel atık yönetim planı nasıl hazırlanır? Mesala 2014-2015-2016 yılı atık miktarlarını nasıl hesaplarız? bunlar tahmini değer mi oluyor yoksa referans aldığımız noktalar oluyor mu?

Mantık çerçevesindeki tahmine dayalı miktarlar olarak giriyorum ben.

Mesela 2013 yılında 10 kg floresan atık gönderimi yaptık diyelim. 2013te tüm aydınlatmaya bakım yapıldığı için miktar fazla olsun. 2014te bakım yapılmayacaksa miktar azalır diye düşünür 3 kg yazarı mesela.

Ya da atık yağ 2 ton birikmiş olsun 2014te. Bir dahaki sene fabrikamı büyüyebilir, yeni araçlar alınır diye düşünürsem miktarı arttırırım.

Formda atık devamlılığı ile ilgili kısımda bazen bu şekilde bilgi veriyorum ama açıkcası çok önemli olduğunu sanmıyorum.

Kısacası, refereans aldığım nokta; gelecek yıl firmamda olacak değişikliklerdir.

Ankara da tek seferde atık yönetim planı geçiremedik de hiç :)
Çevre izni almış tesis için bile kapasite raporu, yapı kullanım izni taahhütname vb. evrakları istediler. Tam 76 sayfa atık yönetim planı sunduk şimdi değerlendirilmesini bekliyoruz.:hhhhhh:

@Batuhan Aşcı
Hımmm :) geçmiş yıllara ait atık beyan formları, UATF'ler, vaziyet planı, yapı kullanmalar, kapasite raporu, mevcutsa geçici depolama izni, ÇED yazısı, İş akımları ve proses özeti,tehlikeli atık zorunlu mali sorumluluk sigortası,atık analizleri, atık alanı fotoğrafları, atık firmalarıyla yapılan sözleşmeleri ekleyip verildiğinde onay alınan yerler oldu, amaa bazen farklı bakış açıları olabiliyor tabi.. :)Bir firmam için atık yönetim planını verdim il çevreye bakalım onda bir sıkıntı olacak mı:)

@asmin
hayır, tehlikesiz atıklar da bildiriliyor. 3 yıl içinde de atık miktarlarını azaltmayı hedefliyorsunuz bu plan dahilinde.. Tüm atıklar için geçerli yapacağınız yönetim planı :) kolay gelsin ;)

Atık yönetim planı hazırlamam istendi ama ortada ne atık alanı ne atık nede başka bir iş var ama il müdürlüğü uygunluk yazısı için atık yönetim planını sunmam gerekiyormuş da muşmuş...boş bir tane hazırlayıp sundum :p üst yazısını da uygunluk eksiklik yazısına ekledim. bakalım neler olacak :p