• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Endüstriyel atık yönetim planı

A.samet

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Maray mühendislik maden in. nak. proje taah. tic.. ltd. şti.
Merhaba arkadaşlar kolay gelsin tat firmasında çalışıyorum endüstriyel atık yönetim planı hazırlamam gerek ama içeriği kafamı karıştırıyor elinde tat firması için hazırlanmış örneği var mı acaba bana verebilme şansı var mı tecrübesizim yeni yeni işi öğreniyorum.

iyi çalışmalar.

Merhabalar size taslağı gönderdim ilgili yerlere ilgili bilgileri yazarsanız Endüstiriyel Atık Yönetim Planınız Hazır olacaktır :)

Ekli dosyalar

• ATIK_YONETIM_PLANI.docx
    14.4 KB · Görüntüleme: 239
ya merhaba arkadaşlar ben endüstriyel aatık yönetim planı yaptım 1 ay önce 2014 yılına ait atık beyanı şu üç yıllık tahmini kısmında kafam karıştı. internette farklı bir endüstriyel atık yönetim planı mevcut ama bizden istedikleri zeynep hanımın gönderdiği gibi tekrar istediler. sorum şu 2014 yılına ait endüstriyel atık yönetim planı yapıcam 3 yıllık tahmini kısmı hangi yollar yazıcam zeynep hanımın gönderdiğine göre 2013 (bir önceki yıl) 2014 ( yaptığım kısım) 2015 bu yıl sonu şeklinde mi olacak. yoksa 2014 (bir önceki yıl) fakat 2015 yılında şu an net rakam mevcut değil 2016 sonraki yıl şeklinde mi olacak :) sanırım kafam çok karıştı :)

Ekin Hanım Merhaba,
Eğer atık yönetim planını 2014 yılını baz alarak yapacaksanız 2013(bir önceki yıl) ,2014 yılı ve 2015 (bir sonraki yıl) olarak yapmanız gerekmekte.Eğer 2015 yılını baz alacaksanız da 2014(bir önceki yıl),2015 ve 2016(bir sonraki yıl )olarak yapmalısınız.2015 ve 2016 yıllarının verilerini yıllara göre artışı göz önüne alarak tahmini rakamlardan oluşturmalısınız.

@Seda Özsoy
Seda Hanım "diğer yıllardaki artışı göz önüne alarak tahmin" demişsiniz ya hep dikkatimi çekmiştir, hangi EAYP'nını incelediysem her yıl tahmin edilen miktarları Çevre Görevlileri üstüne 3-5 koyarak arttırıyorlar. Herkesin kafasında bu oturmuş "arttırılacak". Kimisi üzerine 100 kg koyuyor her sene için kimisi de belli bir yüzde belirlemiş her yıl için o yüzde kadar arttırıyor ama hep arttırıyorlar. Tabi ki üretim planlarında artış her yıl açık bir şekilde ortada ise bu rakamlar artacak ancak EAYP Atık Minimizasyonunu sağlamak için, işletmeden çıkan atıkları azaltmak için yapılmıyor mu bir kaçımız da şu tahmini miktarları azaltarak yazsın yahu :)

arkadaşlar çok açıklayıcı oldu gerçekten. peki bu 4. kısımda 2015 te bu aya kadar olan miktarı mı yazacağız.
4-Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik EK-IV Atık Listesindeki 6 rakamlı atık kodu ve açıklaması:
(her bir atık kodu için miktar, geri kazanım ve/veya bertaraf şekli ayrı olarak belirtilecektir.)

@Yusuf Özkır Haklısınız :). Genelde sizinde dediğiniz gibi üretimin artışına bağlı olarak atıklarında arttığını varsayarak yazıyoruz.Keşke sizin dediğiniz gibi her yıl çıkan atıklarımız bir önceki yıla göre azalma eğiliminde olsa.Toplum olarak tükettikçe üretmek,ürettikçe tüketmek istiyoruz.

@Ekin Tunçel hanım atık yönetim planınızı 2014 2015 ve 2016 yılları olarak hazırlamanızı öneririm. tabi her il müdürlüğü farklı isteyebilir. ben firmanın danışmanlığını yeni aldım daha önce 2013 2014 ve 2015 olarak hazırlamışlar il müdürlüğü eksiklik bildirimi yapmış ve 2014 2015 2016 olarak yapılmasını istemiş :)

@zeynepülken bende o sekilde yapıcm bu sefer geçen yaptığımı kabul etmemişler malesef. bu yazdığımda 2015 yılının miktarlarını mı yazacağım bu aya kadar yollanan.
4. kısımda 2015 te bu aya kadar olan miktarı mı yazacağız.
4-Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik EK-IV Atık Listesindeki 6 rakamlı atık kodu ve açıklaması:
(her bir atık kodu için miktar, geri kazanım ve/veya bertaraf şekli ayrı olarak belirtilecektir.)

planda bu aya kadar diye aylık bazda bir değerlendirme yok, bu aya kadar ki atık hareketlerini değerlendirerek 2015 yılı için tahminde bulunacaksınız. 2014-2015-2016 dönemi için hazırlayacaksınız ve 2014 yılı verilerini girdikten sonra diğer 2 yılı tahmin edeceksiniz.

@Ekin Tunçel bu aya kadar olan miktarları değil 2015 yılı içerisinde oluşacak toplam atık miktarını tahmini olarak belirteceksiniz. 2016 yılı içinde aynı şekilde olacak. örnek tablo aşağıdaki gibi olacak.

Atık Kodu

Atık Tanımlaması

2014 Yılı

Geri Kazanım / Bertaraf Şekli

Geri Kazanım Yüzdesi

03 01 05

03 01 04 dışındaki talaş, yonga, kıymık, ahşap, kontraplak ve kaplamalar

-

-

-

08 01 11

Organik çözücüler ya da digertehlikeli maddeler içeren atık boyave vernikler

-

R13

100

12 01 04

Demir dışı metal toz ve parçacıklar

88 ton

R4

100

13 01 10*

Mineral esaslı klor içermeyen hidrolik yağlar

-

R9

100

15 01 10*

Tehlikeli maddelerin kalıntılarını içeren ya da tehlikeli maddelerle kontamine olmuş ambalajlar

0

R13

100

15 02 02*

Tehlikeli maddelerle kirlenmiş emiciler, filtre malzemeleri (başka şekilde tanımlanmamış ise yağ filtreleri), temizleme bezleri, koruyucu giysiler

40 kg

R13

100

19 08 13

Endüstriyel atık suyun digeryöntemlerle arıtılmasındankaynaklanan tehlikeli maddeleriçeren çamurlar

1300 kg

R13

100
[TBODY] [/TBODY]

@Yusuf Özkır
A.Y.G.E.İ.Y
Ek-4
Bir Önceki Yıl Oluşan Net Tehlikeli Atık MiktarıGelecek 3 Yıl İçin Tahmini Tehlikeli Atık MiktarıTehlikeli Atıkların Değerlendirilme Yöntemleri ve Oranları
Tehlikeli Atık
EWC Kodu
2014Yılı
(kg/yıl)
2015 Yılı
(Kg/yıl)
2016 Yılı
(Kg/yıl)
2017 Yılı
(Kg/yıl)
YöntemOran (%)
13 01 10----60--R9100
15 01 10--200----R12100
[TBODY] [/TBODY]
2015/2016/2017 yılı için bu şekilde olması gerekmiyor mu?
2014 atığımız yok mesala bu yıl ve diğer yıllar için tahmini değerler

burada 2017 nin gereksiz olduğunu düşünüyorum. firma 2014 yılında faaliyette ise ve atık hareketi olmamış ise atığımız yok diyemezsiniz bu nedenle 2014 yılında yazdığınız atık kodları için STOK yazılıp 2015 yılında bertaraf/gerikazanıma gönderilmesi gerekirdi bence. Diyelim ki firma bu ay kuruldu bu durumda ben yine de tabloma 2014'ü yazardım içerisine de "işletme 2015 yılında kurulmuştur" yazardım. 2015-2016-2017 dönemi için de hazırlasan sıkıntı çıkarmazlar diye düşünüyorum. memurların inisiyatifine kalmış. Bu arada "gelecek 3 yıl için tahmini tehlikeli atık miktarı" diye bir ibare yok. Endüstriyel Atık Yönetim Planı 3 yıllıktır. Bir Önceki Yıl Oluşan Net Tehlikeli Atık Miktarı ve sonraki 2 yıl için tahminleriniz.

Yanlış bilmiyorsam Endüstriyel atık yönetim planı 3 yıllık olarak kabul ediliyor. 3 er yıllık periyotlarda hazırlanıyor. Formatta da bu şekilde.

Elinde oluşmuş en son net bilgilere göre yani atıklara göre tahmin yapılıyor.

Ekli dosyalar

• Endüstriyel Atık Yönetim Planı Formatı.doc
    80.5 KB · Görüntüleme: 101
@Erol Dlklnc

İl müdürlükleri şimdi durmuş Atık Yönetim planlarındaki A.Y.G.E.İ.Y (Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik) kısımlarını A.Y.Y(Atık Yönetimi Yönetmeliği) olarak değiştirin diye eksiklik gönderiyorlar.Sanki ortada böyle bir format varmış gibi.:bsmagryr:

onları zaten yapın bi zahmet yahu :) ben ilk onları değiştim. Bursa'da da eskiden istenmeyen Tehlikeli Atık Sahasının Ölçekli AutoCad Plan çizimini istiyorlar.

valla ben 2015-1016-2017 şeklinde hazırladım kabul etmediler yazı yollamışlar bir önceki yıl bu yıl ve bir sonraki yıl seklinde olsun diye . benimde iyice kafam karıştı. :D

@Erol Dlknc ben siizin gönderdiğiniz formatta yaptım abul etmediler. i

benden istedikleri bu? burada 4. madde atıklarla ilgili ve miktarlarla ilgili bilgi vermem istenmiş 2014 yılındaki miktarları yazacağım değil mi? ayrıca tıbbi atık ve bitkisel atık yağ ekleyecek miyim?

Ekli dosyalar

• 20150706122719789.pdf
    52.2 KB · Görüntüleme: 104
3-Atık kaynağı ve oluşumu hakkında detaylı bilgi:
4 – Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik EK-IV Atık Listesindeki 6 rakamlı atık kodu ve açıklaması:
(her bir atık kodu için miktar, toplama-ayırma, geri kazanım ve/veya bertaraf şekli ayrı olarak belirtilecektir)
5-Atık miktarları:
- Bir önceki yıla ait atık miktarı, beyan yılına ait atık miktarı, bir sonraki yıla ait tahmini atık miktarı
- Gelecekte üretilmesi tahmin edilen atıklar için öngörülen geri kazanım/ bertaraf planlamaları (% oranları ile)
- Tesis prosesinde atık azaltımına yönelik proses değişikliği düşünülüyor ise buna ilişkin teknik ve mali açıklama.

şimdi 5'te istediği tabloda da 2014 atıklarına miktar olarak yer vereceksiniz ancak bu 5'teki tablo aslında 2014 yılı değerlendirilerek beyan yılı ve bir sonraki yıla ait atık miktarlarını tahmin edeceğiniz planlayacağınız bölüm. 4'te sizden istediği bir önceki yıla ait yani 2014 yılına ait atıkların atık kodları, kod açıklamaları, atık miktarları, gerikazanım/bertarafa gönderildiği firma, gerikazanım/bertaraf şekli vs doldur :)
Tıbbi atık ve bitkisel atık yağ konusuna gelince 2014 yılında gönderdiğin tıbbi atık var ise zaten onu gireceksin, onun dışında yok ise stok gösteremezsin çünkü yönetmelikte geçici depolama süresini 48 saat diyor. bunun dışında beyan yılı ve sonraki yıl için tahminlerinde işletmenin potansiyeline göre tıbbi atık miktarını tahmin edebilirsin. Bitkisel atık yağ işletmede oluşuyor ise tabi ki onları da yaz.