• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Endüstriyel atık yönetim planı

sibelkrks

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
başaranlar demir çelik inşaat geri dönüşüm san. ve tic. A.Ş.
merhabalar,
bir süredir tehlikesiz atık alan bir tat tesisinde çevre görevlisi olarak çalışıyorum. tesis dışarıya herhangi bir atık oluşturmamakta. buna rağmen endüstriyel atık eylem planı hazırlamalımıyım?

Banu Hanım Merhaba,

13 02 08 atık kodu "Diğer motor şanzıman ve yağlama yağları" olarak geçmektedir. Bu tür atıklar; tesisiniz de yapılan araçların ve jeneratörlerin bakım ve onarımından kaynaklı oluşan yağ atıklarıdır. Bu tür atıkları PETDER firması almaktadır.

13 01 13 atık kodu "Diğer Hidrolik Yağlar" olarak geçmektedir. Bu tür atıklar; tesisiniz de makine ve teçhizatların bakım ve onarımından kaynaklı oluşan yağ atıklarıdır. Bu tür atıkları lisanslı firmalara verebilirsiniz. 13 01'li kodlar "klor" içeren ve içermeyen şeklinde ayrılabilmektedir. Yapılacak olan analize göre hangi kodla vereceğiniz belirlenir.

1585042085033.png

@Banu KILIÇ Şunu da belirtmekte fayda var. Eğer ilk defa bu atıklar oluşuyor ve lisanslı firmalara verecekseniz, atık yönetim planında geri kazanım/bertaraf yöntemlerine R9 yazabilirsiniz. İl çevre müdürlüğü denetim sırasında atık yönetim planında bu tür durumlara mantık çerçevesinde kabul ediyor. Eğer siz bu atıkları lisanslı firmaya verdiyseniz zaten size bertaraf veya geri kazanım yöntemini söyler. Zaten geri kazanım ve bertaraf yöntemi; bir önceki yıl için yapılan atık beyanlarından sistem üzerinden girdiğimiz için bu bilgiler gereklidir. Geri kazanım ve bertaraf yöntemlerine "Atık Yönetimi Yönetmeliği" eklerinden ulaşabilirsiniz.

1585042801449.png

@Olgaç Sürmelihindi 13 01 13 koduna R9 yazmıştım, fakat diğerinden emin değildim. Onun için de en azından petder ile iletişime geçip onlara bi soracağım. çok teşekkür ederim.

@Banu KILIÇ PETDER'de aldıkları yağların bir kısmını TAYRAŞ firmasına (ihracat) bir kısmını Lisanslı firmalara gönderiyor. Ben atık yönetim planlarına R9 yazıyordum ve sıkıntı yaşamadım. Siz yine görüşün :)

arkadaşlar tekrar merhaba :) arıtma çamurları 19 08 13 kodlu atıkları hangi kodla göndermeliyim? Daha önce EAYP hazırlanmamış, ilk defa hazırlıyorum, bulamadım bunu :( yardımcı olursanız çok sevinirim.

Banu hanım merhaba, prosesinizden biraz bahsederseniz sise yardımcı olalım. Ancak bahsettiğiniz 19 08 13 zaten bir atık kodudur. Bu kodla daha önce gönderim yapıldı mı?

Merhaba, şu günlerde EAYP başvurusu yapan var mı acaba? Birleşik denetimleri bile durdurdukları için gelmezler diye düşünüp başvuru yapmıyorum ama yapmalı mıyım?

Gizem Hanım Merhaba, benim arkadaşım geçen hafta başvuru yapmıştı. Durumları biliyorsunuz il çevre müdürlüğü denetimleri durduruyor. Benim şahsi fikrim başvuru yapabilirsiniz ancak bağlı bulunduğunuz il çevre müdürlüğü ile görüşmeniz de fayda var. Siz yine tüm hazırlıklarınızı yapın. İyi çalışmalar.

Yani aslında bizde durumlar daha karışık, hastanenin başvurusunu yapıcaktım. Tüm sayfaları imzalatmaya bile gidemiyorum herkes çok yoğun :/ Atıklarımızın miktarları da bu aydan itibaren değişip duruyor. Ben başvurumu bi şekilde yapabilsem bile hastane olduğumuz için kimse gelmez diye tahmin ediyorum :D

Merhaba arkadaşlar elinde Atıksu arıtma tesisi için hazırlanmış EAYP olan var mı ? ve paylaşabilir mi ? Ben hazırladım fakat eksik atladığım bir yer var mı bakmak isterim.

Arkadaşlar Merhaba , Daha önce kirlilik profili çıkartma çalışması yapan oldu mu ?
Örnek teşkil etmesi amacıyla nasıl yapıldığı hakkında bilgi verebilecek var mıdır ?

Arkadaşlar merhaba. EAYP hazırlanırken çıkması muhtemel atıklarda, kiralık olan ekipmanlardan çıkacak olan atıklarda eklenmeli mi?
Örneğin; Yazıcı kiralık. Yazıcıdan kaynaklı çıkacak olan toner atığı yazılmalı mı? Ya da araçlar kiralık. Araç bakımından oluşacak atık motor yağı.