• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Endüstriyel atık yönetim planı

sibelkrks

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
başaranlar demir çelik inşaat geri dönüşüm san. ve tic. A.Ş.
merhabalar,
bir süredir tehlikesiz atık alan bir tat tesisinde çevre görevlisi olarak çalışıyorum. tesis dışarıya herhangi bir atık oluşturmamakta. buna rağmen endüstriyel atık eylem planı hazırlamalımıyım?

@H. Pınar Çulha dediğiniz gibi aslında iş akım şeması ve proses özetlerinin içine veya ekine onay üst yazısını hatta, dosyanın komple onaylı bir halini koymakta fayda var.
Bu arada rica ederim, elimizden geldiğince yardımcı olmakta fayda var.

@Oğuzhan Keskin merhabalar :) ee yönetmeliğimiz üretime başlamadan gfb al diyor. gfb almadan atık çıkışı yapamayacağımız için nasıl eayp onayı alacağız ki. onay istenmesi biraz acayip geldi. Çünkü eayp eklerinde motat çıktısı ve atık beyan formu lazım. yanlış mıyım. :D

@Kaan Kayral haklısınız. Şimdi şöyle bir açıklama yapayım ve bu tamamen benim görüşüm.
Fİrma eğer izin/lisans için fiziksel şartları sağlamazsa izin/lisans başvurusunu başlatamayabilirsiniz. Ama tesis atıklarını depolamak için atık alanı ve sigortasını yaptırdıysa siz atık yönetim planı hazırlar sunar onay alırsınız. Aylık değerlendirme raporunuzada firmanın izin/lisans başvurusunun neden başlatılamadığını güzelce açıklarsanız bence başınız ağrımaz.
Ben müdürlük/bakanlık personeli olsam denetimde mühendise direk şunu derim. Kardeşim firmanın izni/lisansı yokda neden atık yönetim planını hazırlayıp onay almadın.
Netice olarak yönetim planı bizim işimiz. Firma varsın izin/lisans için hazırlıklarını yapmasın. Ben bunu güzel ve gerekçeli bir şekilde aylık değerlendirme raporlarımda açıklarsam mühendis olarak kendimi güvenceye almış olurum. Firma eğer atık yönetim planı hazırlanıp sunulması için tüm evrak ve fiziksel şartları sağlamış ise ve çevre mühendisi/çevre görevlisi başvuru yapıp onay almaz ise ilgili çevreö görevlisi ceza puanı alabilir.
Ayrıca tesisten atık çıkışı için firmanızın izin/lisans belgesinin olmasına gerek yok. Motat açık olsun yeter.

Yukarıdada dediğim gibi bu benim görüşüm,diğer arkadaşlarında görüşünü almakta fayda var.

@Olgaç Sürmelihindi yukarıda yazdığın yazıyada bu cevabı verecektim :)

@Oğuzhan Keskin tabiki bu bilgi alışverişi yapılan bir platform görüşler ve yorumlar önemli. Bu şekilde yaklaşımda mantıklı. teşekkürler :) ama hep gfb olmadan çalışma yapılmaması lazım üzerinden gidildiği için. hep öncelik çed ve izin almaya veriliyor.

@Kaan Kayral dediğiniz gibi mevzuatlar direk GFB/ÇED olmadan faaliyet gösterilemez diyor ama adam firmayı/tesisi zamanında açmış çalışıyor. Şimdi bir GFB alma aşamasını/sürecini göz önünde bulundurduğumuz zaman tesis sahibine;
"Bak abi, mevzuat çalışamazsın kapatacaksın veya kapatmalısın, GFB aldıktan sonra açmalısın dükkanı" dediğimizde, eminim cevap olarak önce bir argo/küfürlü bir giriş olacaktır. ? ama firmanın izin/lisans için fiziksel şartları yerine getirip getirmemesi tamamen firmanın/tesisin sorumluluğunda. Biz çevre mühendisleri olarak firma yetkilisine yol gösterip neler yapması gerektiğini söyleriz ve gerekli başvuruları yaparız. Varsın gerisini onlar düşünsün...
Tabi bunları yaparken aylık faaliyet raporumuzuda kendimizi güvence altına alarak hazırlamakta fayda var.

İyi akşamlar arkadaşlar,
Yakın bir zaman da firmama birleşik denetime gelicekler ve istenilen belgelerde eayp yi istiyorlar ama hiç bir yerde bulamıyorum sadece onay yazısı mevcut. Sadece onay yazısı yeterli olur mu? nasıl bir yol izlemeliyim. Ayrıca bu benim geçireceğim ilk denetim olacağı için biraz fazla ve değişik sorular sorabilirim. Şimdiden sabrınız ve cevaplarınız için teşekkür ederim.:)

Merhaba,

Onay yazınızı yanınıza alıp, İl Müdürlüğü Atık Yönetim Birimine giderek alabilirsiniz. Eskiden olsa evrak kayıt biriminden alın derdim ama artık sadece onay yazısını veriyorlar. Eğer süreniz çoksa, bu sene EAYP'yi revize de etmek bir çözüm olabilir sizler için.

Üstadım merhaba,

eayp onay yazısı haricinde formatı da görmek isteyebilirler. Bağlı bulunduğunuz il çevreden ekini isteyebilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin. İnşallah iyi geçer. İstediğiniz zaman soru sorabilirsiniz. :)

Merhaba ,

Birleşik denetim olduğu için onay yazısının yanında EAYP kendisini de isteyebilirler.
Ulaşmanızın tek yolu İl çevreden ilgili dosyadan kopyasını almak ancak oda bulunduğunuz ile göre mümkün müdür bilemiyorum.
Diğer bi yöntem ise (bunu söylemedim farzedin :D) Bir eayp hazırlayın ve dosyanıza koyun :)
Sorular için de endişe etmeyin tüm sorunları burada paylaşabilirsiniz.

Bir de daha önce konuşulmuştu belki daha önceki başvurlarınızdaki iş akım şeması veya proses özetinizin sonuna ekleyerek yükleme yapmış olabilirsiniz oradaki yüklü evrakları kontrol etmenizi tavsiye ederim?

Tekrardan bir kontrol ederim ama benden önceki mühendise sordum oda sadece onay belgesinin olduğunu söyledi. Belgenin bir kopyasını malesef kaydetmemiş.

Onay yazısı mevcut ise sıkıntı olmaz, bazı il müdürlükleri onay yazısının ekinde EAYP'nı ekliyor bazıları eklemiyor. Büyük ihtimalle size sunulan EAYP onay yazısı da eksiz olarak elinize ulaşmıştır. Ben sadece onay yazısı veren il müdürlüklerin olduğu tesisler için il müdürlüğüne başvuru yaptığım planın kopyasını alıyorum.

Merhabalar. Yeni bir atık kodu gönderimi yapacağım. Bu durumda atık yönetim planımı nasil güncellemem gerekiyor? Bilgisi olan varsa desteginizi rica ederim.

Hilal Hanım Merhaba,

Yeni bir atık kodu göndereceğiniz zaman atık yönetim planını güncelleyerek atık kodunu planda belirteceksiniz ve tekrar onay almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne sunmanız gerekmektedir.

Merhaba Arkadaşlar,
Birleşik denetimde mevcut ve geçerli EAYP'nin bir öncesine bakıyorlar mı?
Bir de İstanbul için konuşacak olursak yakın zamanda birleşik denetim geçiren arkadaşların tecrübeleri ne yönde oldu?