• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Endüstriyel Atık Yönetim Planı

Arda Ünlü

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Dönüşüm Danışmanlık
Merhaba arkadaşlar, ilk defa atık yönetim planı hazırlayacağım o yüzden yardımlarınızı talep ediyorum. Atık yönetim planı hazırlarken en çok nelere dikkat etmem gerekiyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

@okyanus35
5. bölüümde tesis içi geri kazanım ya da bertaraftan kasıt sanki yazdıklarınız değil de geri kazanıma ylladıgınız tesislerdeki yapılan işlem gibi algılıyorum ben.
Örneğin tesisinizde plastik çıkıyor ve siz bunu granül haline getirerek tekrardan üretiminizde kullanıyorsunuz. bu şekilde bir geri kazanım veya bertaraf olarak düşündüğümden o kısmı genellikler tesis içi gk/bertaraf yok olarak yazıyorum.
7. bölümdekileri de sadece tıbbi atık çıkışı varsa tesiste bertarafa gönderimini gerçekleştiriyoruz şeklinde yazıyorum. 150202 bertaraf tesisleri yerine geri kazanım olarak alan tesislere gönderimini yapabilirsiniz. en azından siz geri kazanım amacıyla gönderiyorum diyebilirsiniz diye düşünmekteyim.

5.bölüm denilen gibi tesis içi geri kazanım/bertaraf, tesis içerisinde çıkan atığın prosese sokularak tekrar değerlendirilmesi veya tesis içerisinde bir bertaraf yapılıp yapılmadığının sorgusudur. Bu kısma tesis içinde geri kazanımınız yok ise "tesis içerisinde herhangi bir geri kazanım/bertaraf işlemi yapılmamaktadır" şeklinde bir cümle yazabilirsiniz.
7.bölüm ise herhangi bir proseste geri kazanılması mümkün olmayan atıklar için bertaraf firması ile iletişim kurulmuş olup, "tabloda belirtilen xxxxxx kodlu atık ile, xxxxxx kodlu atık Dx kodu ile bertaraf edilmektedir" şeklinde bir açıklama yazabilirsiniz.

Ayrıca her tesiste en az 0,5 kg flüoresan lamba, 0,5 kg atık pil, 0,5 kg kartuş toner ve atık yağ oluşacağı bilgisinide hatırlatırım.

@orangehead026

Bu şekilde yorumlar katılarak devam edildiğinde aslında daha iyi anlaşılmış oluyor ve bir daha ki sefere bu eksikleri gidermiş oluyorum teşekkürler
@Orhan Eskicioğlu

Bu şekilde yorumlar katılarak devam edildiğinde aslında daha iyi anlaşılmış oluyor ve bir daha ki sefere bu eksikleri gidermiş oluyorum teşekkürler :)

Merhaba Endüstriyel atık yönetimi planı hazırlıyorum ancak tesisimizde sadece ofisten kaynaklı atıklar çıkıyor. Bizim EAYP hazırlama zorunluluğumuz var mı yoksa bu ibare nerde geçiyor öğrenmek istiyorum. İkinci bir sorum Muaf isek EK hazırlamam gerekirmi yinede? @Cem Yılmaz , @Olgaç Sürmelihindi

özellikle isim belirterek sormuşunuz ama cevap vermek istedim çünkü geçen yıl muaf olduğum lokasyonum var. sizin normal eksiksiz eayp hazırlamanız gerekiyor, denetime geldiklerinde muaf bırakıyorlar. benim firmamın deposu öyle oldu ki ordan ambalaj atıkları da çıkıyor.

@dyg
Endüstriyel atık yönetim planı, tehlikeli ve tehlikesiz atıklar için hazırlanır. Tesiste tehlikeli atık çıkmıyor diyelim ama ofisten illa ki kağıt atığı çıkmaktadır. Bu tehlikesiz atıktır ve plana yazmanız lazım. Yemekler dışardan hizmet yoluyla alınıyor. Bunu belirtin. 2. Soru muaf dediğiniz olay nedir? Atık yönetim planı ise siz hazırlayın ve yemek sözleşmesi, kapasite raporu, iş akim şeması ve proses özeti vb belgeleri ekeşyin.

Geçen yılarda bu tesisisin danışmanlığını yapan firmayla görüştüğümde, sadece ofisten kaynaklı atığı çıkan, prosesten kaynaklı atığı olmayan tesislerin EAYP sunmaktan muaf olduklarını ve bakanlığın bu konu hakkında duyurusu olduğunu söylemişti, fakat ben böyle bir duyuru bulamadım. @Olgaç Sürmelihindi

@ilk.ayy
Çok teşekkürederim, diğer arkadaşları hep aktif görüyorum sitede, bilgilerine de güvendiğim için isim belirttim. Size de çok teşekkürederim.
EAYP ile ilgili olarak sizin süreciniz nasıl oldu müsaitseniz biraz bahsedermisiniz?

@dyg

öncelikle benim firmam İstanbul'da ve depo. Normal eayp hazırladım; kağıt, karton, ahşap, plastik ambalajlar, lamba, pil gibi çıkan atık ne varsa belirttim. Denetime geldiler, çıkan atıkları düzgün ayrıştıracağıma ve lisanslı firmalar aracılığıyla bertaraf edeceğime dair taahhütname istediler. yazdık ve muaf olduk.

Tehikesiz atıkları toplama ayırma tesisinde, temizlik amaçlı kullanılan kimyasal bidonların bertarafını lisanslı firmaya göndermekteyim. Motat'ta kds'de tehlikeli atık girişi yapılmalı mı?

@neriman sert
Neriman Hanım Merhaba, 15 01 10 atık kodu ile lisanslı firmaya çıkış yapmalısınız ve Motat üzerinden talep oluşturmanız gerekmektedir.

@neriman sert
Diyelim ki siz 31.10.2018 tarihinde atık çıkışı yaptınız diyelim. Firma da 01.11.2018 tarihinde boşaltım yapabilir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü hava şartlarını da dikkate alarak 1 hafta boşaltma süresi veriyor diye biliyorum. Siz atık çıkışını ne zaman yaptınız.

@neriman sert

Sanırım anlatmak istediğinizi anladım :) KDS sisteminden manuel düzeltmek gerekmektedir. Kütle dengenizi yanlış yapmanıza neden olabilir. Yapılma yöntemi şöyle:
EÇBS > TESİS > ATIK YÖNETİMİ UYGULAMASI > STOKLAR > ATIK STOĞU
kısmına girmeniz gerekiyor. Burada 15 01 10 kodlu atığın yanında "KD KAPSAM DIŞI" yazısı "EVET" olması gerekmektedir.

Merhaba, ben de tehlikeli atık çıkışlarımı yapmak istiyorum. İlk kez çevre görevlisi olarak çalışıyorum. Daha önce çevre alanında farklı bir görevde çalıştım. Nasıl yapacağım konusunda beni de bilgilendirirmisiniz.

@dyg

Öncelikle atık firmasıyla görüşüp ne zaman almaya geleceklerini öğrenin. Sonra:
EÇBS > TESİS (ŞUBE) LİSTESİ > TESİSİNİZİ SEÇİP > ATIK YÖNETİMİ UYGULAMASI yolunu takip edin.
Bu uygulamada Atık Gönderim İşlemleri kısmına girip gerekli bilgileri doldurduğunuzda size bir kod veriyor. Bu kodu da atık firmasına vermeniz gerekiyor geldiklerinde. Eğer uygulamayı kullanmayı hiç bilmiyorsanız, atık firmasından konuyla ilgili slayt isteyebilirsiniz. Atık firmaları bu konuda çalışma yaptılar. Forum içerisinde Şubat Ayı itibariyle yazılmış mesajlara da göz gezdirebilirsiniz.

@dyg
Entegre Çevre Bilgi Sisteminden giriş yaparak tesis şube listesine girin . Sonra firmayı seçerek uygulama listesine giriş yapın ve atık yönetim uygulamasına giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra atık gönderim işlemleri sekmesinden taşıma talebi ekleme sekmesine giriş yapın ve göndereceğiniz atık kodu,miktarı, fiziksel özellikleri gibi bilgileri doldurup, taslak olarak kaydet ve onayla diyeceksiniz. Çıkan taşıma kontrol numarasını lisanslı firmaya söyleyerek taşıma talebi oluşturacaksınız.