• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Endüstriyel Atık Yönetim Planı

Arda Ünlü

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Dönüşüm Danışmanlık
Merhaba arkadaşlar, ilk defa atık yönetim planı hazırlayacağım o yüzden yardımlarınızı talep ediyorum. Atık yönetim planı hazırlarken en çok nelere dikkat etmem gerekiyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

1) Yönetmeliğe uygun tehlikeli ve tehlikesiz atık geçici depolama sahalarının yapılması. Yangın tüpü, absorban madde, sızıntıları önlemek için tava, kör kuyu vs. olması,
2) Tehlikeli atık zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırılması,
3) Üretim içerisinde atık ayrımı için yeterli atık kovası bulundurulması, atık levhalarının asılması,
4) Atık sözleşmelerinin yapılması (tehlikeli-tehlikesiz, tıbbi atık, bitkisel atık yağ vb.)
5) Yeni formata göre Atık Yönetim Planı hazırlanması. (Ekleri her il müdürlüğüne göre değişebiliyor.) Atık Yönetimi kapsamında yapılanların fotoğraflanarak plana eklenmesi.

Başka sorunuz olursa yardımcı oluruz. Kolay gelsin.

tgcshnkymzCevap geç oldu ama evet aynı şekilde ilerleyebilirsiniz. Beton santrallerinde de Atık Yönetim Planı hazırlanmalı. Bakanlık tarafından gönderilen yazıya göre Ek-2 listesindeki tesisler için Çevre İl Müdürlüklerine Atık Yönetim Planları sunulmayacak artık. Atık Yönetimi için fiziksel şartları sağlayıp, Atık Yönetim Planı hazırlamalısınız.

@Gülfem Polat ÖNDAŞ

Aynı şeyi ben de sorguladım. Önceden çıkışları tehlikeli olarak yapıyorduk. Mailde neden tehlikesiz atık kodu kullandıklarını yazmışlar. Bu seneki gönderimlerimiz için Motat sisteminden talep yapamadık. Bu ay Ankara' da onaya sunduğum eayp lerde 20 01 34 kodunu kullandım. Henüz dönüş olmadı.

Son düzenleme:
Önceki cevapları görüntüle…
Merhaba Arkadaşlar;
Ankara da yer alan geri dönüşüm tesisim için eayp formata uygun olarak hazırladım. Fakat en son tarafta il müdürlüğünce gerekli görülen diğer bilgi ve evraklar kısmına tehlikeli atık mali sorumluluk sigorta poliçesi dışında başka bir şey eklemeli miyim? Şimdiden teşekkür ederim

Şeyda BalcıÜstad Merhaba,

İstenilen belgeler ilden ile farklılık gösterebilir. İlgili memurla görüşebilirsiniz ya da il çevrenin internet sitesinden varsa bakabilirsiniz. Genel itibarı ile istenilen belgeler;
- Tehlikeli Atık Sigorta Poliçesi
- Atıkların lisanslı firmalara verildiğine dair makbuz/MOTAT çıktıları
- Atık alanlarını gösterir genel vaziyet planı
- Atık alanı resimleri
- Geçici Depolama İzni (varsa)
- Atık sözleşmeleri

Şimdilik aklıma gelen bunlar.