• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Endüstriyel atık yönetim planı

gülşahh

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
nas çevre danışmanlık
arkadaşlar elinizde deri sanayisiyle ilgili endüstriyel atık yönetim planı olan varmı?

@Nazzzzz

En son sunduğumda aşağıdaki belgeleri istediler:
-Atık Beyanı
-Tehlikeli Atık Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası
-(Varsa) Geçici Depolama İzni

Ayrıca bu belgelere ek olarak, 9. bölümde oluşmayan atıklarla ilgili de bilgi vermenizi istiyorlar. Örneğin; Tıbbi Atık yoksa neden yok, Bitkisel Atık Yağ oluşmuyorsa neden oluşmuyor tarzında. Ya da atık miktarında gelecek planlarında azalma gösterdiyseniz bunun sebebini de sorabiliyorlar. Buna da örnek olarak; 2018 yılında firmalarımdan biri LED aydınlatmaya geçti. Dolayısı ile 1 yılda çıkan flüoresan sayısı 300 KG ağırlığını buldu. Ancak gelecek senelerde bu tahmini 15 KG olarak girince açıklama yapmamı istemişlerdi.

Kişisel tavsiye; hazırladıktan sonra sunmadan önce, İl Müdürlüğündeki Atık Yönetim Birimine giderek göstermeniz. Eğer bir eksik varsa hemen size söylerler ve böylece aradaki "inceleme", "eksiklik yazma", "kargolama", "yeniden hazırlama" v.b. süreçleri hızlıca atlamış olursunuz.

@Cem Yılmaz

Cem Bey,

Ben Endüstriyel Atık Yönetim Planımızı hazırlayarak tüm ekleriyle birlikte 16.04.2018 tarihinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne göndermiştim ancak tarafımıza herhangi bir onayla veya red ile bir dönüş olmadı. :-/ Ne yapmam gerek acaba? Normalde plan iletildikten ne kadar süre sonra geri dönüş yapıyorlar?

@Beril Çataltepe
baya uzun bir süre bence siz evrak teslim numaranız varsa sorgulamalısınız.

@Gülay

Evrak teslim numaram da yok :-/ Bir dilekçe ile birlikte postayla göndermiştim. Geri dönen bir döküman olmadı

@Beril Çataltepe
o halde evrak kayıtı arayıp teslim tarihinden bir araştırma yapın, evrak kayıt numaranızı bulun, daha sonra neden cevap verilmediğini sorgulayabilirsiniz. Bir de postalarınızı ptt den iadeli taahütlü yollamanızı tavsiye ederim. Evrağınızın ulaşıp ulaşmadığı konusunda emin olursunuz.

Beril Merhaba ,

Bu gibi durumlarda gülay hanımın da dediği gibi evrak kayıt departmanını arayıp kargo teslim tarihinden sorgulatman gerekir.Ancak süre biraz geçtiği için sanırım bulman biraz zor. Firmanın KEP adresi varsa bi ihtimal oraya onay yazısı ulaşmış olabilir.
Aksi takdirde onay yada red gibi herhangi bir cevap yoksa İstanbul il çevre için konuşuyorum tekrardan başvuru yapman gerekecektir.
Böyle bir durumla karşılaştığımız için bilgi vereyim dedim , 6 Ay içinde bir geri dönüş olmazsa (olumlu veya olumsuz ) başvuryu tekrarlaman gerekecektir.

@Beril Çataltepe

İstanbul İl Çevre kargo ile evrak alıyor mu? Geçtiğimiz sene benim gönderdiklerime de yanıt gelmemişti. Epey geçmiş üzerinden, isterseniz yeni formatta tekrar hazırlayıp elden sunun. Ötekini bulmaktan daha kolay olacaktır.

Benim gönderdiğim tüm evraklar kabul edildi Kocaeli il Çevre'de (yeni başladı) İstanbul il Çevre'de kargo ile evrak alıyor tabi ki takibini sağlamak faydalı oluyor

@Fatih Koçak

Merhaba Fatih Bey,

Evrakın yenisini hazırlamam gerekiyor, atık yönetim planımızda bir değişiklik olduğu için. Yenisini hazırlayıp göndersem, bir öncekinin onaylanmamış olması bir sorun teşkil eder mi acaba?

@Cem Yılmaz

Cem Bey,

Evet, evrak alıyorlar. Evrakın teslim alındığına dair onay gönderiyorlar. Atık Yönetim Planımızın zaten güncellenmesi gerekiyor, yenisini hazırlayıp sunacağım. Umarım eskisinin onaylanmamış olması bir sorun oluşturmaz.

Beril Hanım ,
Eğer eskisi onaylanmışsa sizin yeni başvuruda güncelleme amacıyla gönderdiğinizi belirtmeniz gerekir diye düşünüyorum.
Eskisinin akıbetini öğrenip ona göre aksiyon almanız daha mantıklı gibi geliyor.
Yani zaten bi planınız var bir daha neden başvurdunuz diyebilirler.
Belki de eskisinden bir eksiklik veya red gelmiş olabilir.
Benim tavsiyem eskisinin ne durumda olduğunu öğrenin derim.

Merhabalar,
Benim atık planımı ekim ayında 10 gün içerisinde onaylamışlardı. Ancak ptt kargo ile elime ulaşmayınca evrak kayıt numarasını belirtip üst yazıyı evrak kayıt biriminden aldım. Oradan sordurabilirsiniz.

@nidal can

Merhaba,

Benim elimde evrak kayıt numarası yok. Bu sebeple tıkandım kaldım. İl Çevreden de sağolsunlar kimse telefonlarımı açmıyor...

@Beril Çataltepe
Beril Hanım merhaba,

İst. İl çevre de aynı durum başıma çok kez geldi. Ocak ayından beri bekleyen eayp mevcut. İlgili uzman ismini vermeyeceğim ancak görüşme sağladığımda tekrar üst yazı yazıp, kendisini ilgi tutarak il çevreye yeni formatta sunmamı istedi. Sunduğum üzerine halen denetime gelinmedi, onaylanmadı, red yazılmadı. Dosya beklemede. Şube müdürü ile görüşme sağladığımda imar barışı bitene kadar bu yoğunluğun yaşanabileceğini dile getirdi. Sizde şube müdürüne ulaşıp, firma isminden yola çıkarak evrağınızı sorabilirsiniz. İstanbul ise 0212 318 41 00 dahili 4143 mustafa lütfi bey.