• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Endüstriyel atık yönetim planı

Göknur GÜNEŞ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Fırat üniversitesi
Selamlar,

Çalışmakta olduğum firma için endüstriyel atık yönetim planını yenilemem gerekiyor. İlk kez yapacağım, bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi*

Göknur GÜNEŞMerhabalar,
Öncelikle çalıştığınız firmanın prosesini ve tesis bünyesinde oluşan tüm tehlikeli, tehlikesiz atıkları ve bu atıkların miktarlarını tespit etmeniz gerekiyor. Daha sonrasında bakanlığın web sayfasında yer alan formata göre atık yönetim planınını hazırlamanız gerekiyor. Eğer yenileme yapacaksanız daha önce hazırlanan atık yönetim planından destek alabilirsiniz.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
linkte format ve hazırlanmasına ilişkin esaslar yer almaktadır.

duyuruya istinaden tesisiniz ÇİLY Ek-1 de yer alıyorsa il müdürlüğüne sunmanız gerekli, diğer atık üreticileri çevre dosyasında güncel atık yönetim planı bulunması yeterli. Formata da buradan erişebilirsiniz.

Göknur GÜNEŞMerhaba,

12.01.2023 tarihinde Bakanlık tarafından "Atık Yönetim Planları Hakkında" duyuru yayımlandı. Ek-2 kapsamına giren tesisler atık yönetim planı hazırlayarak il çevre müdürlüğüne onaya sunmadan tesiste muhafaza edebilirler.

1) Atık Yönetim Planları, tüm atık üreticileri tarafından asgari ekteki formattaki bilgileri içerecek şekilde hazırlanır; ancak sadece Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği (ÇİLY) Ek-1'de yer alan işletmeler tarafından il müdürlüğü onayına sunulur. Diğer atık üreticileri güncel atık yönetim planlarını denetim esnasında sunulmak üzere hazır bulundurur.

4) Atık Yönetim Planı geçerlilik süresi içerisinde, atığın miktarında ve türünde değişikliğe neden olacak proses değişikliği veya kapasite artışı olması halinde yenilenen plan 30 takvim günü içerisinde il müdürlüğü onayına sunulur. ÇİLY Ek-1 haricindeki tesisler ise planı revize ederek tesiste bulundurur.