• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Endüstriyel atıksu arıtma tesisi hatta çamur tıkanması yardim

Nuri Ünal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Gölpazarı Belediyesi
Arkadaşlar arıtmada Alüminyum Sülfat ve Poli Dozaj Hattında Yılların Getirdiği Çamur Tıkanması Olmuş Ufak Bir Hortum Kadar Geçecek Yer Kalmış Acaba Bu Hattı Nasıl Açabiliriz.

Yada Arkadaşlar O Çamuru Herhangi Bir Kimyasal ile çözebilirmiyiz? yardımcı olursanız çok sevinirim.

kostik ile reaksiyon şu:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

bu ürünlerden biri, suda iy çözünüyor

bu diğer ürün. suda değil ama alkali çözeltde çözünüyormuş.

kostik bazik, süpürür gider gibime geliyor. tabii tıkanıklığa ve boru çapına bağlı.

@CMNet Okuru

sodyum sülfat yani suda iyi çözünen olarak belirttiğiniz madde daha uygun olur sanırım çünkü hat biraz uzun suyla birlikte verirsek bi verim alabiliriz sanırım teşekkürler yardımlarınız için

Payet kostik (katı kostik) temin etme şansınız varsa bende etkili olabileceğini düşünüyorum.Kostik hidrofilik (suyu seven) kimyasal olduğundan çözünme sorunu yaşamazsınız hatta açık havada bıraktığınızda bile sulanır.Son derece aşındırıcı bir kimyasaldır.Şunu ilave edebilirim tıkanıklık sanırım polielektrolit kaynaklıdır.Topak haline gelmiş bir poliyi açmak güçtür.Sıcak su polielektrolitin çözünmesinde hızlandırıcı etki yapar.Kolay gelsin.

arkadaşlar az önce boru içerindeki tıkanmaya sebeb olan çamuru deneme amacı ile sodyum hidroksit (sıcak su ilE) tepkimeye soktum sonuç verdi 2 dkka içinde kalıp çamuru çözdü su haline getirdi. şuan aklımdaki tek soru pvc boruyu eritme yada zarar verme durumu olabilirmi acaba

bide denemeyi yaparken ayakkabımın üst kısmından ayağımın üstüne 1 yada 2 damla damlamış kaşınmaya başlayınca farkettim inşallah bi yara yapmaz :(

Kısa vadede boruda zarar oluşacağını zannetmiyorum.Tepkime nedeniyle açığa çıkacak ısı önemli.Birde asitin üzerine su eklenemeyeceğini unutmamak gerekir.Pvc boruda sertleşme olabilir yalnız.

@CMNet Okuru

:D sorun değil 1-2 saat öncede ben denemeyi yaparken bana hidrklorik asit demire zarar verir ama diodu bende dalmışım hmm o zaman olmaz falan dedim başta :D sonra jeton düştü :D

@CMNet Okuru
valla çorabıma dökülmüş az bişi allahtan pek bişi olmadı bi 10 dkka suya tuttum ayağımı başta az bişi kaşınıodu şimdi sıkıntı yok gibi