• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Enerji verimliliği portalı

selinonart

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Arkadaşlar merhaba,

Enerji bildirimi yapan var mı aranızda? Belli bir saati var mı gün içerisinde?

Enerji portalına bildirim yaptım fakat telefonla aradığımda enerji yöneticisi olup olmadığını sordular. Bu konuyla ilgili bildiğiniz bişey var mı? bu sertifikayı almam gerekiyor mu ?

enerji bildirimi yazısı nereye gönderiliyor acaba yapan varmı? 1000 tep in altında olduğumuzun beyanını yazıyorum fakat Enerji Bakanlığınamı İl Çevreye mi gönderilecek acaba ?

yenilenebilir enerji genel müdürlüğü / ankara

@selinonart
@selinonart

ben enerji yöneticisiyim mart ayı sonuna kadar süresi var

@ebru öztürk
ankara yenilenebilir enerji genel müdürlüğü ne gönderilecek , hem mail hem posta ile

@Tuğba Çivioğlu
1000 tep i geçiyorsa firmanız enerji yöneticisi istihdam etmeniz gerekir. Eğer yoksa siz eğitim alıp olabilirsiniz 2 hafta makina mühendisleri odasında eğitim sonra ankarada sınav.... enerji bakanlığı portalında sözleşme

sadece elektrik ve doğal gaz kullanılıyor fabrikada. ve 1000 in altında çıktı hesaplamam. 1000 in altında olduğundan Enerji yöneticisine gerek yok. peki 1000 TEPin altında olduğumuza dair yazı gönderecekmiyiz?

Elektrik doğalgaz lpg kömür vb her türlü enerjinin petrol cinsinden bir birimle çevrimi yapılıyor bunada ton eşdeğer petrol deniliyor(TEP)
eğer yıllık toplam 1000 tep ve üzeri olursa enerji bakanlığına bildirim ve enerji yöneticisi istihdam etme zorunluluğu doğuyor. Sanayi firmaları için enerji yöneticiliğinde danışmanlık yok istihdam şart. Binalarda ise 5 binaya kadar sözleşme yapılabiliyor( yani oteller gibi yerler )

sadece makine ve elektrik mühendisliği mezunları bu işi yapıyor gibi bir yanlış anlaşılma var. Elektrik veya makine mühendisliği şartı organize sanayi müdürlüğünde yada elektrik üretim tesisleri için gerekli, bizler gibi sanayideki firmalar çevre mühendisleri enerji yöneticisi olabiliyor. Ve enerji biz çevre mühendislerinin çalışma sahasına girer(yenilenebilir enerji vb.)Ben çevre mühendisi arkadaşlara ileride dahada önem kazanacak bu saha için çalışma yapmalarını öneririm.

google da enerji yöneticisi olarak arama yaparsanız daha geniş bilgi bulabilirsiniz