Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Enerji Yöneticiliği

Konu, 'ARŞİV' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Enerji Yöneticiliği hakkında bilgisi olanlar varsa paylaşırlarsa sevinirim. Sanırım tüm mühendis dalları bu konuda hizmet verebiliyor. Kimlere ne şekilde hizmet verilebilir veya bir çevre mühendisi bu bilgi ve belgeyi nerelerde kullanabilir? Konu hakkında bilgisi olanların paylaşması faydalı olabilir. Şimdiden teşekkürler.
   
 2. Zeynep Orhun

  Zeynep Orhun CMNet Üyesi

  ben şöyle bir cevap buldum sorunuz için ama ne kadar faydalı olur bilemedim.

  KİMLER ENERJİ YÖNETİCİSİ OLABİLİR?
  • En az 2 yıllık mesleki tecrübeye sahip,
  • Endüstriyel işletmelerde mühendislik,
  • Organize sanayi bölgelerinde makina, elektrik veya elektrik-elektronik mühendisliği,
  • Binalarda ise makina, elektrik veya elektrik-elektronik mühendisliği veya teknik eğitim fakültelerinin makina veya elektrik teknik öğretmenliği bölümlerinde lisans eğitimi görmüş kişiler
   
 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  açıkçası ben de bu kadarına ulaşabildim. O yüzden konuyu burada açtım belki daha fazla bilgisi olanlar vardır diye :) araştırmanız için teşekkürler.
   
 4. enerji yöneticiliği, enerji kimlik belgesi gibi sertifikalarda çevre mühendislerinin olmaması çevre mühendisleri odasının pek iyi çalışmadığının en iyi göstergesidir. sadece endüstriyel işletmelerde yetki verilmesi ne demek? ki çevre mühendislerine değil tüm mühendislere yetki verilmiş.. enerji verimliliği gibi projelerin hepsinde maliyetlerin yanında çevre boyutu da göz önünde bulundurulur. bu yüzden çevre mühendislerinin bu kasamın dışında bırakılması düşünülemez.
   
  cevreci_gokhan ve Funda Saltık bunu beğendi.
 5. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Siz ne düşürnürseniz düşünün . Bayındırlık bakanlığı pardon Çevre şehircilik bakanlığı , düzenlediği tebliğdi sanırım , eskiden biz Çevre Müh. kısmen yapabilyorduk. Ama artık hiç yapamıyoruz. Makina-elektrik ve bunlara benzeyen müh. dalları örn. mekatronik müh. gibi ve aynı dalların teknik öğretmenleri de yapabiliyor. 2000 küsür TL verip eğitim alan ve sertifika sahibi Çevre Müh. lerininde belgeleri galiba haziran 2013 den sonra geçerliliğini yitiriyor.
   
 6. Nimet Arar

  Nimet Arar CMNet Üyesi

  bir tebliğ yayınlandı tam incelemedim ama etüt-proje sertifikasını alabiliyoruz sanırsam :D
   

  Ekli Dosyalar:

  Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
 7. hatırladığım kadarıyla TMMOB çevre mühendisliğine çevre görevlisi sertifikasını sınavsız alma hakkı verildiği için dava açılmıştı. bizim bağlı olduğumuz ve bizi de temsil eden bir kurum bile bizlerin arkasında durmuyor. (yanlışım varsa düzeltin lütfen) o yüzde çevre mühendislerinin mevcut haklarını kısıtlama çabalarına asla şaşırmam. Orman Müh. Mak. Müh. İnş. Müh. onlara sorsan bizden daha iyi çevre müh.ler zaten. durum böyle olunca odamızın çok sağlam olması gerekiyor. ama bizimkilerin böyle bir yönetmelikten vb den haber olup olmadıkları bile meçhul. Odamızın bizi haberdar etmesi örgütleyip bu hakkımızı geri almak için gerekli çalışmayı yapması gerekiyor.
  haksız eleştiri yapıyorsam ve oda faaliyetlerinden haberdar olanlar varsa lütfe beni uyarsın.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...