• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Entegre atık yönetim planı hakkında herhangi bir çalışma yapan var mı?

Entegre atık yönetim planı hakkında çalısma yapan arkadaslar varsa örnek bir plan paylasabılırmısınız? ii çalısmalar....

Herhangi bir atık yönetim planını, tüm atıkları içine kapsayacak şekilde düzenlerseniz bence entegre atık yönetim planı olur diye düşünüyorum. google dan atık yönetim planı diye araştırın, kendinize entegre edin :D

benim de kalite, çevre ve işgüvenliği entegre yönetimine ait bir ödev hazırlamam gerekli. elinde örnek plan olan arkadaşlar varsa ve paylaşabilirmi lütfenn

Seda Hanım,
Bu konuda entegre atık yönetimin planı üzerine tartışılıyor.
Sizin istediğiniz Entegre yönetim sistemi sanırım.

Yönetim sisteminlerinin planı olmaz.
Yönetim sistemlerinin sürekliliğinin devam etmesi için çeşitli alt planları olur, eğitim, bakımi iç tetkik vb.
Siz ödevinizin konusunu söylerseniz daha iyi yardımcı olurum

evet benim ödevim, herhangi bir tesiste uygulanmakta olan bir kalite, çevre ve iş güvenliği yönetim sistemi örneği. nasıl entegre edilmiş,bunu inceleyip bu konu hakkında bir sunum hazırlama gerekli.

Seda Hanım,
Nasıl birleştirilmişini şöyle özetleyebilirim.

Kalite Yönetim Sistemi Standardı, ISO 9001:2008 maddelerini
Çevre Yönetim Sistemi Standardı, ISO 14001: 2004 maddelerini
İSG Yönetim Sistemi standardı, OHSAS 18001: 2007 maddelerini ve ulusal mevzuatları birleştirip yapılan dokümantasyonda ve proseslerde tüm bu standartları karşılayacak şekilde düzenlemeler yapılırsa entegre yönetim sistemi kurulur.
Örneğin Entegre Yönetim Sistemi politikası oluştururken kalite , çevre ve iSG standartlarını kapsamalı.

Bu işin mantıksal kısmı.

Eğer ödevin için örnek istiyorsan, google a entegre yönetim sistemi el kitabı yazarsan çıkan sonuçları incelemeni tavsiye ederim.

Kahramanmaras Elbistan beledıyesının entegre atık yonetımını hazırlayacagım..fakat bununla ılgılı bır format ve herhangı bır ornege ulasamadım..eger elınızde varsa ve yardımcı olabılırsenız cok memnun olurum..

Entegre Atık Yönetim Planı Bakanlığın yayımladığı genelge ile belediyelere yapma zorunluluğu getirdiği bütün katı atıkları kapsayan bir yönetim planı. Bu konu ile alakalı format arayan arkadaşlar bakanlığın yayımladığı "entegre atık yönetim planı kılavuzu"nda aradığı bir çok sorunun cevabını bulabilir. Kılavuza bakanlığın sitesinden ulaşabilirsiniz.

Rıdvan bey merhabalarr ssizden bu entegre atık yönetimi ile ilgili belediyeye yazı geldi ve süresi haftaya doluyor çok kısa bir sürede bu entegre atık yönetimini doldurmam zor bu konuda sizden yardım isteyecektim nasıl hazırlayacağımı bilmiyorum
yardımlarınızı bekliyorumm

Eylem Hanım entegre atık yönetim planı genelgesinde il çevre orman müdürlüklerine 27.05.2011 tarihine kadar sunulması gerekli. Yani haftaya dolma gibi bir durum söz konusu degil. Takıldığınız yada yardım istediğiniz konuyu söylerseniz size bildiğim kadarıyla yardımcı olabilirim.

Rıdvan bey bizim çevre orman bu tarihi daha önceye almışlar belediyelerden 13 kadarr süre vermişler bende mayısın 2.haftası izne ayrıldığım için yardım istemiştim sizden bu atık komposizyonla ilgili kısım nasıl doldurulacakk birdde belediye olarak çalışma yapmamız gereken atıklarla ilgili kısımlar yok s<adece yok demekte olmuyor ambalaj atık çalışması yok bitkisel yağ atı k çalışması yokk bunlar nasıl yok diye ifade edilcekk şimdidenn teşeşkkürlerr kolay gelsin

Eylem Hanım atık komposizyonuyla alakalı kılavuzda katı atık miktarlarının kaynağına göre dağılımı değerler verilmiştir( evsel %75, ticari ve kurumsal atıklar için %20, evsel karakterli end. atıklar için %5 )(inşaat ve yıkım atık miktarı Katı atık miktarının yaklaşık %13 üne denk gelir). Bunları kullanabilirsiniz. Yönetim planının mevcut durum ve toplama taşıma başlıkları adı altında şuanki işlemler yapılmalıdır. Yani şunlar şunlar yok diye belirtmeniz gerekmemektedir ama eksiklerinizi strateji belirlemede zamana uyarlı olarak giderme ve çalışma yapılması planlanan zamanlara işaret edilmelidir.
Sizin için en kolay ve planızın biraz daha ayakları üzerinde durabilmesi için bir kaç anlaşma yapmanız yeterli olacaktır. Bitkisel atık yağlar, atık yağlar, ötl gibi protokol gerektiren konularda protokol imzalamanız ve bu protokole işaret etmeniz yeterli olacaktır zaten lisanslı firmalar toplama işlemlerini kendileri yaptığı için sıkıntınız ortadan kalkacaktır.